Takai ir jų dangos


Takų sistema Sodyboje ar aplink gyvenamą namą gyvenvietėje , dažniausiai įrengiami trijų tipų takai. Įvažiavimui svarbiausia – tvirtumas. Išilginiai. Išilginis nuolydis. Skersinis tako ir kelio nuolydis. Birių medžiagų dangos. Kietosios dangos. Trasos takui paruošimas bei dangos parinkimas. Pievutė vietoj takų. Trasos takui paruošimas. Medinė danga. Apvalių trinkelių danga. Trinkelių klojimas. Grindys terasai. Skydelių grindys. Skydelių konstrukcija ir jų išdėstymo schemos A. Plytelių klojimas.


Sodybose projektuojami tik būtiniausi takai ir keliai. Taip mažiau suskaidoma teritorija, be to, žemės darbai ir dangos yra brangios. Nedideliame sklype vienas takas gali sujungti visas sklypo zonas. Dideliame sklype takų gali būti daugiau, jų dangos ir pločiai gali skirtis. Jeigu namas didelis, su plačiais ar dvipusiais laiptais, takai ir aikštelės prie namo turi būti platesni, atitikti namo architektūrą.

Minimalus kelio plotis automašinoms 2,0-2,5 m, įvažiavimas į ūkinį kiemą - pagal plačiausio agregato plotį. Norint išvengti didelių kietų dangų plotų, įrengiamos įvažiavimui vėžės pagal mašinų ratų plotį. Šios vėžės geriau tinka lengvosioms mašinoms.

Keliai ir takai turi būti patogūs. Jeigu jie gerai įrengti, tai net ir po didelių liūčių vanduo ant jų neužsistovi. Tam takai, keliai ir aikštės daromi su nuolydžiais ir vandens surinkimo duobėmis.

Nuolydžiai būna skersiniai ir išilginiai. Išilginis nuolydis daromas ne mažesnis kaip 1% (1 m - 1 cm). Maksimalus leistinas išilginis nuolydis transportui - 10% (1 m - 10 cm). Jeigu kelio, esančio šlaite, nuolydis yra didesnis, jį reikia mažinti atskirose kelio dalyse supilant grunto arba nukasant šlaito dalį. Pėsčiųjų tako išilginis nuolydis gali siekti 15% (1 m - 15 cm). Jeigu jis didesnis, daromi laipteliai.

Skersinis tako ir kelio nuolydis daromas vienpusis arba dvipusis. Vienpusio nuolydžio takai dažniausiai rengiami šlaite, o dvipusio - lygioje vietoje. Jeigu sklype natūralaus nuolydžio nėra, žemiausiose tako ir kelio vietose daromos vandens surinkimo duobės.

Kadangi kelių ir takų dangų pasirinkimas gana platus, jos derinamos prie viso sodybos stiliaus. Reikia atsižvelgti, iš kokių medžiagų pastatytas namas ir kiti pastatai, tvoros, pavėsinės ar atraminės sienelės. Prie medinio kaimiško namo gerai dera paprasti grunto, žvyro su smėliu, skal-delių takai. Prie senų mūro, ypač su akmenų cokoliu, namų tiks lauko akmenų grindinys.

Moderniosios architektūros pastatų aplinkoje klojamos įvairios betoninės plytelės, trinkelės, betono ir pusbetonio monolitiniai liejiniai, pjautos akmenų plokštės. Šias medžiagas galima pasirinkti keleto atspalvių arba kloti nesudėtingais ornamentais.

Kiekvieną dangą reikia ir atitinkamai įrengti. Grunto dangos yra pačios paprasčiausios ir pigiausios. Jeigu sklype yra lengvas priemolis, takai suminami patogiai, be jokių papildomų priemonių. Kai gruntas molio arba sunkaus priemolio, tako paviršius barstomas rupiu smėliu, sijotu žvyru, smulkintu akmens anglies šlaku ar kitomis smulkintomis akytomis medžiagomis. Smėlio grunto tako paviršius nubarstomas molio trupiniais ir grėbliais išmaišomas. Grunto takus kiekvieną pavasarį arba po ilgai trukusių liūčių reikia atnaujinti - pabarstyti ir užlyginti išplautus griovelius.

Daržo takus, tarplysves, vaikų žaidimo aikšteles galima pridengti medžio pjuvenomis. Tai minkšta, nors ir nepatvari danga, tarplysvėms tinkanti dar ir todėl, kad pjuvenų rauginės medžiagos stabdo piktžolių augimą.

Nesunku ir pigu sodybose nutiesti smėlio, žvyro, skaldų takus. Šiems takams turi būti iškasti loviai - smėlio gruntuose 8-10 cm gylio, sunkiuose - 12-15 cm. Lovio dugnas suplūkiamas arba suvoluojamas ir ant jo pilama žvyro, skaldos, smulkintų statybinių atliekų, šlako. Šis sluoksnis taip pat suplūkiamas ir ant jo užpilama 17-21 cm sluoksnelis rupaus smėlio, molio ir žvyro mišinio, po to sulaistoma nestipria vandens srove (daržo laistytuvu). Ant sulaistyto paviršiaus užpilamas (0,5-1,0 cm) smėlio, smulkaus sijoto žvyro arba skaldelės sluoksnis ir suvoluojama. Po 3-4 savaičių danga vėl sulaistoma ir, pabarsčius anksčiau minėtomis medžiagomis, suvoluojama. Pakartojus šią procedūrą 2-3 kartus, danga sutvirtėja ir tampa patogi vaikščioti.

  • Inžinerija Aprašymas
  • Microsoft Word 197 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (3305 žodžiai)
  • Rita
  • Takai ir jų dangos
    10 - 8 balsai (-ų)
Takai ir jų dangos. (2016 m. Kovo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/takai-ir-ju-dangos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 19:42
×