Tardymo versijos


Tardymo versija. Nusikaltimo versija. Tardymo tyrimo versija. Nusikaltimo tyrimo versijos.

Teisės konspektas. Tardymo versijų samprata. Tardymo versijų pagrindo samprata bei rūšys. Tardymo versijų iškėlimas ir reikšmė. Intuicija tardymo versijų. Iškėlimo procese. Išvados. Nusikaltimų tyrimas - tai objektyvios tiesos nustatymo pažinimo procesas, kuriame svarbu ne tik konstatuoti faktus, bet ir juos išanalizuoti, įvertinti, nustatyti jų tarpusavio sąsajas, priklausomumą. Todėl šis procesas negali vykti be dialektinės logikos taikymo, įstatymų sekimo ir loginio mąstymo formų.


Nusikaltimų tyrimas - tai objektyvios tiesos nustatymo pažinimo procesas, kuriame svarbu ne tik konstatuoti faktus, bet ir juos išanalizuoti, įvertinti, nustatyti jų tarpusavio sąsajas, priklausomumą.

Nusikaltimo aplinkybių pažinimo procese didelę reikšmę turi analogija, sugretinanti tiriamojo nusikaltimo požymius (būdų, nusikaltimo įrankius, maskavimo metodus ir kt. ) su anksčiau atskleistu nusikaltimu, bei padedanti atskleisti tiesą byloje. Todėl analogiją, galima laikyti loginiu versijos iškėlimo pagrindu.

Kaip žinome nusikaltimo įvykis yra praeityje ir tam, kad atkurti jo paveikslą, būtina gauti apie jį pakankamai žinių, nustatyti tikrąją padarytos veikos paveikslą. Daugeliu atveju kelias iki baudžiamųjų bylų atskleidimo būna sunkus. Kaip taisyklė, jeigu viena nusikaltimų dalis padaroma atvirai stebint liudytojams, nusikaltėliui nebandant nuslėpti nei paties nusikaltimo, nei pasekmių, nei bandant pačiam pasislėpti, tai kita dalis nusikaltimų, tame skaičiuje ir labiau pavojingi, padaromi slapčia arba kruopščiai maskuojami, slepiami pėdsakai ir nusikaltimų pasekmės, falsifikuojami įrodymai.

Sunkiose tyrimo situacijose atskleidžiant nusikaltimus negalima tikėtis pasisekimo nežinant dialektinės ir formaliosios logikos dėsnių, tardytojui nesugebant mąstyti, nesugebant svarstyti tikimybinių, spėjamųjų atvejų. Tais atvejais, kai yra informacijos trūkumas arba neapibrėžtumas dėl kokio tai konkretaus reiškinio ar įvykio, yra naudojamos įvairios loginio mąstymo formos ir tame tarpe iškeliami tam tikri spėjimai arba kitaip tariant versijos. Versijų specifiškumas pasižymi tuo, kad jų pažinimo objektu yra atskiri veiksmai, turintys nusikaltimo požymius ir dažniausiai priklausantys praeičiai, o jos patikrinimo metodai iš esmės yra kriminalistinio ir baudžiamojo procesinio pobūdžio.

Taigi, tardymo versijos yra vienas iš loginio tardytojo instrumentų, kuriais naudojantis, jis net esant ypač sunkioms tyrimo situacijoms, gali rasti kelią nepakankamos informacijos gavimui. Tam, kad iškelti kokią tai versiją, tardytojas turi turėti atitinkamus faktinius duomenis. Jie gali būti surinkti tiek įrodymais, tiek žiniomis, gautomis neprocesualiniu keliu, tiek iš atsitiktinių šaltinių.

Kas liečia pačią tardymo versijos sąvoką, tai šioje srityje buvo nemažai diskutuojama įvairių kriminalistikos mokslininkų, bei pateikta nemažai tardymo versijos definicijų. Pateiksiu kai kurių autorių nuomones, dėl šios kategorijos apibūdinimo.

A. N.

  • Teisė Konspektai
  • 2011 m.
  • 6 puslapiai (3637 žodžiai)
  • Teisės konspektai
  • Microsoft Word 20 KB
  • Tardymo versijos
    9 - 2 balsai (-ų)
Tardymo versijos. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/tardymo-versijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 20:31