Tarnybinių nuobaudų skyrimo proceso stadijos


Įvadas. Valstybės tarnautojų teisinė atsakomybė. Tarnybinių nuobaudų ir materialinės atsakomybės taikymo procesas. Tarnybinių nuobaudų skyrimas valstybės tarnautojams. Subjektai, turintys teisę atlikti tarnybinio nusižengimo tyrimą. Tarnybinio nusižengimo tyrimo procesas. Nušalinimas nuo pareigų. Tarnybinės nuobaudos išnykimas. Literatūros sąrašas.


Teisinė atsakomybė yra sudedamoji teisinės sistemos dalis. Pažymima, jog tai yra vienas svarbiausių teisės institutų. Teisinė atsakomybė yra veiksminga priemonė, padedanti užtikrinti visuomenėje teisėtą elgesį, efektyviai užkirsti kelią teisės pažeidimams. Teisinės atsakomybės paskirtis yra valstybinės prievartos naudojimas teisės nuostatomis, teisinėmis vertybėms bei teisinei tvarkai užtikrinti. Teisinės atsakomybės priemonėmis siekiama, kad būtų laikomasi visuomenei priimtinų bei teisės nustatytų taisyklių.

Valstybės tarnyba daro poveikį tiek interesų traktavimo būdai, tiek politikos įgyvendinimo rezultatams, todėl valstybės tarnyboje dirbantiems asmenims taikomi kitokie reikalavimai nei asmenims, dirbantiems privačiajame sektoriuje, taip pat taikoma kitokia, savita teisinė atsakomybė.

Pasirinkta tema yra labai įdomi ir aktuali, nes valstybės tarnautojai užima ypatingą padėtį, jie turi pareigą savo tarnybiniu elgesiu palaikyti tvarką valstybėje, kadangi būtent nuo tvarkos institucijose ir įstaigose priklauso ir tvarka valstybėje. Pasak Alfonso Laurinavičiaus (2003), „stipri, demokratiniais principais įstaigose palaikoma drausmė atspindi šalies žingsnius brandžios pilietinės visuomenės link‘‘. Būtent dėl valstybės tarnybos savitumo ir išskirtinumo aktualu analizuoti valstybės tarnautojų atsakomybę bei kylančias problemas.

Mokslinėje literatūroje teisinė atsakomybė yra įvairiai apibrėžiama. Terminas „atsakomybė“ dabartiniame lietuvių kalbos žodyne apibrėžiamas kaip dorovinių, pareiginių ir teisinių reikalavimų paisymas.

Atsakomybė filosofijoje aiškinama ir kaip žmogaus suvokimas, jog jis yra atsakingas už savo veiksmus ir kad, priklausomai nuo savo veiksmų rezultatų, gali būti giriamas arba smerkiamas. Pabrėžiama, kad apie žmogaus atsakomybę galima kalbėti tik tuomet, jeigu jis veikia laisvai, t. y. pats pasirenka konkretų savo elgesio variantą, būdą ir supranta savo veikimo (neveikimo) prasmę.

1999 m. Valstybės tarnybos įstatymo redakcijoje tarnybinės atsakomybės reglamentavimas buvo gana išsamus ir specifinis. Įstatyme tarnybiniai nusižengimai buvo suskirstyti į 3 rūšis: sunkius, vidutinius ir lengvus. Reiktų paminėti, kad kituose valstybės tarnybą reglamentuojančiuose įstatymuose tokio skirstymo nebuvo. Valstybės tarnybos įstatyme taip buvo padaryta siekiant diferencijuoti veikas ir objektyviau taikyti atsakomybės priemones. Įstatyme, be nusižengimų, buvo suskirstytos ir nuobaudų rūšys bei dydis. Numatytos šios tarnybinės nuobaudos:

2) pareiginės algos sumažinimas tam tikru dydžiu (1 ar 2 kategorijomis) tam tikram laikui (nuo 3 dienų iki 3 metų);

  • Microsoft Word 54 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2085 žodžiai)
  • Kolegija
  • Odeta
  • Tarnybinių nuobaudų skyrimo proceso stadijos
    10 - 1 balsai (-ų)
Tarnybinių nuobaudų skyrimo proceso stadijos. (2020 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarnybiniu-nuobaudu-skyrimo-proceso-stadijos.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 12:08
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo