Tarpkultūrinių verslo derybų ypatumai


Įvadas. Derybos versle. Kultūrinių skirtumų įtaka deryboms. Derybų vedimo stiliai skirtingose kultūrose. Išvados. Literatūros šaltiniai.

Komunikacija yra neatsiejama verslo, vadybos veiklos dalimi. Kokybiškas ir savalaikis informacijos perdavimas yra esminė verslo sėkmės dedamoji. Įmonės prekių ir paslaugų pristatymas, verslo partnerių paieška, su pažindinimas su verslo aplinka bei sąlygomis, verslo derybos visi šie ir dar daugelis kitų verslo veiklos momentų yra vykdomi komunikacijos pagalba. Komunikuodami, bendraudami gimtąja kalba su tos pačios kultūros atstovais natūraliai neatkreipiame dėmesio į tarpusavio bendravimo detales – abi pusės puikiai išmano savo kultūros bendravimo taisykles, niuansus, papročius. Globalioje rinkoje veikiančiai organizacijai dažnai tenka komunikuoti su kitų kultūrų, atstovais kurių bendravimo taisyklės, niuansai, papročiai gali ženkliai skirtis nuo mums įprastų.

Sėkmingoms deryboms būtina turėti tam tikrus derybininkų įgūdžius ir gebėjimus: kruopščiai pasiruošti deryboms; nustatyti tikslus; lanksčiai reaguoti į derybinį procesą; nagrinėti įvairias pasirinkimo galimybes; išmanyti komunikavimo subtilybes, t. y. palaikyti pokalbį, tinkamai formuluoti klausimus, mokėti išklausyti ir išklausinėti; nustatyti prioritetinius dalykus; taikyti etikos, etiketo ir kultūros principus. Nors derybos būna skirtingos, esminiai jų bruožai bei joms galiojantys principai išlieka tie patys. Klasikinėse derybose yra skiriami šie derybų etapai, kuriuos galima atpažinti r derybinio pobūdžio pokalbiuose (Jensen, 2006; Kasiulis, Barvydienė, 2005):

Kaip teigia Petkevičiūtė (2010), tarpkultūrinės derybos – derybų procesas tarp vadovų, atstovaujančių skirtingas kultūras. Kultūrinius derybų ypatumus galima nagrinėti pagal „Didįjį kultūrų pasiskirstymą“, paremtą skirtingų žmonių požiūriu (Neverauskas, 2001). Kultūrų pasiskirstymas yra skiriamas pagal orientaciją, t.y. į darbą ir užduotis bei pagal teikiamą svarbą tarpusavio santykiams. Į reikalus orientuotos kultūros (Šiaurės ir germaniškoji Europa, Didžioji Britanija, Šiaurės Amerika, Australija, Naujoji Zelandija, Pietų Afrika); Nuosaikios į reikalus orientuotos kultūros (Lotynų Europa, Rytų Europa, Viduržiemio jūros regionas, Honkongas, Singapūras); Į žmonių tarpusavio santykius orientuotos kultūros (Arabų valstybės, didžioji Afrikos dalis, Lotynų Amerika, didžioji Azijos dalis).

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2218 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kamilė
  • Tarpkultūrinių verslo derybų ypatumai
    10 - 9 balsai (-ų)
Tarpkultūrinių verslo derybų ypatumai. (2015 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarpkulturiniu-verslo-derybu-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 21:31
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo