Tarptautinė kapitalo rinka


Įvadas. Kapitalo rinkos finansinės priemonės. Akcijos. Obligacijos. Rinkos dalyviai. Bankai. Vertybinių popierių biržos. Rinkų skirtumai. Pinigų rinka. Įprastas bankų skolinimas. Laikotarpis po sunkmečio. Išvados. Literatūra.

Tarptautinė kapitalo rinka yra finansų rinka, kurioje žmonės gali įsigyti (pirkti arba parduoti) finansines priemones, kurių trukmė yra didesnė nei vieneri metai. Kapitalo rinka yra kone sistema, kurioje žmonės, korporacijos ar vyriausybės perteklines lėšas paskirsto tarp tų, kuriems nepakanka finansinių išteklių. Šis pervedimo mechanizmas rinkos dalyviams leidžia efektyviai skolintis ar investuoti pinigus. Kapitalo rinkoje dalyvauja ne tik žmonės, bet ir bankai: rinkoje jie dalyvauja kaip tarpininkai. Šalių vyriausybės skolinasi ilgesniam terminui, taip dalyvaudamos tarptautinėje kapitalo rinkoje. Šioje rinkoje lėšos naudojamos investuojant ilguoju laikotarpiu. Investavimas tarptautinėje kapitalo rinkoje yra labiau rizikingas trumpo laikotarpio atžvilgiu: ateitis ne visada suvokiama kaip stabili finansinė linija. Investuotojai gali įsigyti finansinių priemonių keliais būdais: tiesiogiai iš pirminės rinkos arba per antrines rinkas - „NYSE“ arba „NASDAQ“. Kapitalo rinka yra įsikūrusi didžiausiuose pasaulio finansų centruose - Niujorke, Londone, Singapūre, Hong Kong‘e.

Darbe apžvelgsime pagrindines finansines priemones, kuriomis yra prekiaujama tarptautinėje kapitalo rinkoje. Tai yra:

Taip pat apžvelgsime antrines tarptautinio kapitalo rinkas, kuriose prekiaujama finansinėmis priemonėmis .Tokias kaip:

Įžangoje minėtas akcijos apibrėžimas gana aiškiai apibrėžia – kas yra akcija? Taip pat reikia pabrėžti, kad akcijos būna kelių rūšių ir tarptautinėje rinkoje su jomis susiduriama gana dažnai. Šioje darbo dalyje pateiksime keletą akcijų pavyzdžių.

Tarptautinėje kapitalo rinkoje akcijos gali būti:

Vardinės - akcijos, kurios suteikia teises jose nurodytam asmeniui

Pareikštinės – akcijos suteikiančios teises pateikusiam asmeniui

Paprastos arba Privilegijuotosios -suteikiančios teisę į nustatyto dydžio dividendus.

Tarptautinėje kapitalo rinkoje akcijas galima įsigyti pirminėje ir antrinėje rinkose. Kaip viskas vyksta? Tarkime „UAB X“ yra neseniai įsikūrusi kompanija ir ieško investuotojų, kurie norėtų investuoti į jų naują gaminį. Investuotojas „Y“ ,kuris investuoja į mažas ir neseniai įkurtas kompanijas(ang. Venture capitalist) nusprendžia įsigyti 20 akcijų tiesiogiai iš įmonės steigėjų, nes tiki kompanijos „UAB X“ sėkme. Toks pirkimas vyktų pirminėje rinkoje, kadangi tokiam pirkimui trūksta valstybės priežiūros.

Pirminė rinka – finansų rinka, kurioje platinami vertybiniai popieriai (akcijos, obligacijos,...,). Atsiradus pinigų poreikiui, korporacija ar vyriausybė gali išleisti (parduoti) vertybinius popierius pirkėjams. Čia kaip tarpininkai veikia investiciniai bankai. Pirminė rinka įprastai neturi konkrečios vietos. Sandoriai vyksta viena kryptimi ir tik vieną kartą.

Antrinė rinka – finansų rinka, kurioje prekiaujama jau anksčiau viešai išleistais vertybiniais popieriais. Šią rinką apima organizuotos ir reguliuojamos vertybinių popierių biržos. Didžioji dalis kapitalo perskirstymo įvyksta antrinėje rinkoje. Vertinant, jog pirminėje rinkoje galima išleisti tik naujus vertybinius popierius, galima teigti, jog antrinė rinka yra finansiškai svarbesnė.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 92 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2639 žodžiai)
  • Leila
  • Tarptautinė kapitalo rinka
    10 - 6 balsai (-ų)
Tarptautinė kapitalo rinka. (2015 m. Birželio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautine-kapitalo-rinka.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 05:37
×