Tarptautinė logistika (2)


Įvadas. Užsienio prekyba. Eksporto samprata. Eksporto procedūros. Eksporto muitai. Eksporto subsidijos. Eksporto kreditai. Ekspoto kvotos. Savanoriški eksporto apribojimai. Importo samprata. Importo procedūros. Importo kvota. Importo licenzijavimas. Importo reguliavimo administracinės priemonės. Importo mokesčiai ir rinkliavos. Lietuvos užsienio prekyba. Tarptautinė logistika samprata. Tarptautinės logistikos tipai. Tarptautinės logistikos tikslai. Tarptautinės logistikos organizavimas. Tarptautinės logistikos paslaugos. Skirtumai tarp vidinės ir tarptautinės logistikos. Išvados. Priedai. Literatūros sąrašas.

Muitai taikomi eksportui siekiant riboti tarptautinę prekybą. Pagrindinės eksporto muito funkcijos:

Fiskalinė. Pinigai, surinkti už prekių išvežimą, patenka į valstybės biudžetą ir naudojami šalies finansinėms operacijoms atlikti.

Sulyginimo. Ji leidžia subalansuoti reguliuojamų vidaus ir pasaulinių kainų skirtumą tam tikros prekėms.

Nacionalinių eksportuotojų eksporto rizikos draudimai, apimantys komercinę ir politinę riziką.

Vidutiniai – laikotarpiui 1-5 metų. Naudojami mašinų ir įrengimų eksportui kredituoti;

Vieni didžiausių susivienijimų, teikiančių eksporto kreditus yra šie: eksporto kreditinė grupė (vyriausybių ir agentūrų atstovų grupė) ir Berno sąjunga (Tarptautinė kreditų ir investicijų draudimo sąjunga). Eksporto kreditai – tai išorinės kitoms šalims atmaina.

Importo licenzija – specialus dokumentas, kurį valstybiniai organai išduoda užsienio ekonominių ryšių dalyviams. Ji suteikia teisę įvežti prekes į užsienį. Dažniausiai yra dvi licenzijų rūšys:

Bendroji (generalinė) – ši licenzija numato, kad bet koks importuotojas per ilgą laiką gali laisvai prekiauti specialiuose sąrašuose nurodytomis prekėmis, be jokių kiekybinių ar vertinių apribojimų su visomis licenzijoje nurodytomis šalimis.

Licenzijas naudoja ir industriškai išsivysčiusios šalys (pvz: Didžioji Britanija naudoja licenzijas šaunamųjų ginklų, sprogmenų ir kitam importui; JAV- tekstilės gaminių; Prancūzija – grūdų, pieno, galvijų importui). Lietuva licenzijas taiko narkotinių ir psichotropinių medžiagų importui, biologinių augalų apsaugospriemonių įvežimui, naftos produktų importui.

Administracinės priemonės apriboja vartotojų pasirinkimo laisvę, silpnina konkurenciją tarp tiekėjų. Administracinės importo reguliavimo priemonės yra šios:

Išlyginamieji mokesčiai ir rinkliavos – jie yra ekvivalentiniai netiesioginiams mokesčiams ir rinkliavoms, imamoms importuojančioje šalyje nuo vietinės gamybos prekių PVM forma. Jiems priklauso ir akcizo mokesčiai, nustatomi alkoholiniams gėrimams, tabako gaminiams. Išlyginamųjų mokesčių ir rinkliavų tikslas – vienodo mokesčių režimo nustatymas toms pačioms užsienio ir vietinės gamybos prekėms. Akcizų tikslas – surinkti pajamų į biudžetą, apriboti sveikatai žalingų produktų vartojimą. Estija akcizo mokestį taiko alkoholinių gaminių, kailių, automobilių, o Latvija – ir juvelyrinių dirbinių, parfumerijos, chemijos gaminių importui.

Siekiant liberaliau legalizuoti prekybą tarp ES šalių narių, imamas pridėtinės vertės mokestis(PVM). Dažniausiai šis mokestis netaikomas prekėms ir paslaugoms, kurios gyventojams būtinai reikalingos, o jų kainą didinti netikslinga (pvz: Didžiojoje Britanijoje PVM nėra taikomas knygoms, vaikiškiems drabužiams, medikamentams).

Sausio–balandžio mėn. svarbiausi Lietuvos eksporto partneriai buvo Šveicarija (14,4%), Vokietija (10,1%), Latvija (9,3%), Rusija (8,9%), svarbiausi importo partneriai – Rusija (23,2%), Vokietija (15,4%), Lenkija (5,1%), Prancūzija (4,2%).

2004 m. sausio–balandžio mėn. daugiausia prekių eksportuota į ES valstybes – 41,7 procento bendro Lietuvos eksporto (eksportas į stojančiąsias šalis sudarė 18 procentų). Palyginti su 2003 m. sausio–balandžio mėn., eksportas į stojančiąsias šalis padidėjo 8,4 procento, į valstybes nares padidėjo 15,8 procento. Daugiausia prekių įvežta iš ES valstybių (41,1 procento), šiais metais palyginti su 2003 m. sausio–balandžio mėn., importas iš šių valstybių padidėjo 14,9 procento. Importas iš Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) sudarė 27,3 procento bendro Lietuvos importo (palyginti su 2003 m. sausio–balandžio mėn., padidėjo 8,7 procento). (3 priedas).

•skirtingos atsiskaitymo ir apmokėjimo formos, pagrįstos atitinkamų užsienio šalių įstatymais;

Racionalizavimas. Europos rinkoje konkurencija nuolat stiprėja. Joje įsitvirtina tik tos įmonės, kurios sugeba rentabiliau organizuoti gamybą ir pateikti kokybiškų, paklausių prekių.

  • Microsoft Word 237 KB
  • 2016 m.
  • 31 puslapis (5978 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aurelija
  • Tarptautinė logistika (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Tarptautinė logistika (2). (2014 m. Sausio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautine-logistika-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 20:59
×