Tarptautinė pinigų politika ir jos svertai


Ekonomikos referatas. Įvadas. Tarptautinės pinigų sistemos etapai. Tarptautinės finansų institucijos. Tarptautiniai kreditiniai santykiai. Išvados. Literatūra.


Pinigai – labai ypatinga prekė, kuri yra atsiskaitymo, mokėjimo, mainų priemonė. Jie reikalingi, kad būtų sudaromi pirkimo – pardavimo sandoriai, gyventojai ir įmonės galėtų įsigyti prekes. O tarptautinė prekyba ir tarptautiniai ekonominiai santykiai leido susikurti tam tikrai tarptautinei pinigų politikai.

Tarptautinė pinigų politika remiasi politinėmis ir juridinėmis normomis, kurios reguliuoja tarptautinių mokėjimų sąlygas ir būdus. Visos normos yra derinamos tarpvalstybiniais susitarimais.

Istoriniai pinigų politikos etapai yra šie:

1. Aukso standarto politika (sistema). Šia sistema pagrįstuose tarptautiniuose atsiskaitymuose vienintelė pinigų forma buvo auksas. Kiekviena šalis nustatydavo savo valiutos kursą aukso atžvilgiu, todėl valiuta būdavo gana stabili. Ekonomistė Zinaida Pagirskienė pažymi, kad ši sistema buvo paplitusi iki Pirmojo pasaulinio karo 1870 – 1913 metais ir vėliau. Pasak ekonomisto Vytauto Snieškaus ši sistema veikė 1879 – 1934 metais.

Sistema veikė tokiu principu: jei JAV prilygino savo dolerio vertę 1,62 g aukso, o Didžioji Britanija savo svaro sterlingo vertę prilygino 3,24 g aukso, vadinasi Didžiosios Britanijos svaras sterlingas kainavo 3,24/1,62 dolerio arba 1 GBP = 2 USD.

Šis atsiskaitymo būdas veikė tol, kol kuri nors valstybė nepakeisdavo savo valiutos vertės aukso atžvilgiu. Be to valstybė turėjo laikytis griežtų taisyklių:

sudaryti sąlygas aukso eksportui ir importui;

laikytis proporcijų tarp valstybės aukso atsargų ir vidaus pinigų masės

netaikyti administracinių apribojimų eksportui ir importui.

2. Dolerio – aukso standarto sistema. Ši pinigų politikos sistema buvo įtvirtinta 1944 m. Bretton Woodo miestelio (JAV) konferencijoje, todėl kartais yra vadinama Bretton – Woodo sistema. Tos pačios konferencijos metu buvo įkurtas Tarptautinis Valiutos Fondas (TVF), kuris reguliavo dolerio standarto veikimo principus. Sistemos bruožas yra dolerį ir auksą pripažinti kaip tarptautinę valiutą. Tokiu būdu doleris tapo pasaulio pinigu, nes buvo aukso pakaitalas.

  • Ekonomika Referatai
  • 2015 m.
  • Diana
  • 10 puslapių (1522 žodžiai)
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 30 KB
  • Tarptautinė pinigų politika ir jos svertai
    10 - 7 balsai (-ų)
Tarptautinė pinigų politika ir jos svertai. (2015 m. Balandžio 26 d.). http://www.mokslobaze.lt/tarptautine-pinigu-politika-ir-jos-svertai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 23:46