Tarptautinė prekyba pusiaujo paradoksas


Įvadas. Pusiaujo paradoksas. Kuo valstybė yra arčiau pusiaujo, tuo jos ekonominė padėtis yra sunkesnė. BVP vienam gyventojui (tūkst. JAV $). Šalys ir BVP vienam gyv. (tūkst. JAV $) pasaulio šalyse. Kuo valstybė yra arčiau pusiaujo, tuo jos politinė padėtis yra sunkesnė. Balsavimo ir atskaitomybės indeksas. Vyriausybės efektyvumas pasaulio šalyse. Politinio stabilumo ir smurto/terorizmo nebuvimo indeksas. Korupcijos kontrolė pasaulio šalyse. Žmogaus socialinės raidos indeksas. Pusiaujo paradokso išimtis – singapūras. Singapūro ekonomika.

Klimato determinizmas yra ekonominės geografijos aspektas, kitaip vadinamas Pusiaujo paradoksu arba geografiniu determinizmu. Pagal šią teoriją, fizinė aplinka, o ne socialinės sąlygos nustato kultūrą. Fundamentalus aplinkos determinizmo argumentas tas, kad fizinės geografijos aspektai, ypač klimatas, daro įtaką psichologinei mąstysenai asmenų, kurie savo ruožtu apibrėžia elgesį ir kultūrą visuomenės, kurią tie asmenys suformuoja. Aplinkos determinizmas iškilo 19-ojo šimtmečio pabaigoje ir 20-ojo šimtmečio pradžioje, kuomet tai buvo laikoma pagrindine geografijos teorija.

Determinizmo pagrindinis autorius yra 20 amžiaus Yale universiteto geografijos profesorius Ellsworth Huntington, žinomas kaip ekonominio išsivystymo, ekonominės geografijos bei aplinkos determinizmo tyrinėtojas. Determinizmo sąvoka glaudžiai susieta su pusiaujo paradokso sąvoka, kurią geriausiai išdėstė P. M. Parker. Pagrindinė pusiaujo paradokso esmė ta, kad apytiksliai 70% šalies ekonomikos plėtros galima prognozuoti nuo atstumo tarp tos šalies ir pusiaujo. Kitaip tariant, toliau nuo pusiaujo vyrauja labiau išvystytos šalys. Paradoksas taikomas vienodai tiek į šiaurę, tiek į pietus nuo pusiaujo. Tai paaiškinti galima tuo, kad išsivystymo lygis yra mažiau būtinas atogrąžų regionuose (Parker, 2000). Tuo tarpu R.E. Hall ir C.I Jones (1999) teigia, kad pusiaujo paradoksas – tai yra toks reiškinys, kai šalies geografinė platuma nusako 67% pokytį bendro vidaus produkto tenkančio vienam gyventojui.

  • Verslas Referatas
  • Microsoft Word 802 KB
  • 2013 m.
  • 12 puslapių (1096 žodžiai)
  • Universitetas
  • Saule
  • Tarptautinė prekyba pusiaujo paradoksas
    10 - 2 balsai (-ų)
Tarptautinė prekyba pusiaujo paradoksas. (2013 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautine-prekyba-pusiaujo-paradoksas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 02:47
×