Tarptautinė teisė uždavinys


5 uždavinys. Literatūros sąrašas.

1. Tarptautinis Teisingumo Teismas yra pagrindinė Jungtinių Tautų teismo institucija. Jis veikia pagal pridedamą Statutą, kuris yra pagrįstas Nuolatinio Tarptautinio Teisingumo Teismo Statutu ir yra šios Chartijos sudėtinė dalis1. Sprendžiant iškylančius nesutarimus tarp šalių, minėtas teismas pasitelkia įvairias priemones siekiant objektyvaus, efektyvaus ir teisingo sprendimo. Vienas jų - laikinųjų priemonių įvedimas, kurių tvarką reglamentuoja Tarptautinio Teisingumo Teismo statuto 41 str. Laikinųjų priemonių įvedimas – tai tikslinė priemonė užkertant kelią nepataisomam žalos atsiradimui. Taptautinis Teisingumo Teismas tokias priemones taiko, siekdamas nuslopinti tarp šalių kylantį konfilktą, ginčą. Teismas turi teisę nurodyti, jei, jo nuomone, to prireikia susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, bet kurias laikinąsias priemones, kurių turi būti imtasi kiekvienos iš šalių atitinkamoms teisėms išsaugoti2. Teismas privalo pranešti ginčo šalims apie laikinųjų priemonių skyrimą, jų keitimą arba atšaukimą.

Šioje situacijoje Nitlandijos reikalavimas dėl minėtų priemonių paskyrimo yra pagrįstas. Nėra aiškus kontinentinio šelfo delimitavimo klausimas. Siekiant taikiai išpręsti ginčą tarp Nitlandijos ir Okeanijos, Tarptautinis Teisingumo Teismas, vadovaudamasis Tarptautinio Teisingumo Teismo statuto 41 str. gali įvesti laikinąsias apsaugos priemones.

2. Kontinetinio šelfo apibrėžimo išaiškinimui didžiulės reikšmės turėjo JAV prezidento Trumeno pranešimas dėl jūros dugno. Prezidentas išleido 2 deklaracijas: žvejybos ir kontinentinio šelfo. 1958 m. pirmojoje jūrų teisės konferencijoje buvo priimtas pirmasis tarptautinis teisės aktas, reglamentuojantis kontinentinio šelfo teisinį režimą - Konvencija dėl kontinentinio šelfo, kuri susideda iš 15 straipsnių. Konvencijoje aiškinama kontinentinio šelfo samprata.

Nagrinėjamoje situacijoje tarp Okeanijos ir Nitlandijos iškeliamas klausimas dėl kontinentinio šelfo. Sprendžiama, ar „kontinentinio šelfo“ sąvoka patenka į „teritorinio statuso“ sąvoką, kuri yra naudoja-

3. Kontinentinio šelfo delimitavimas – ganėtinai nemaža problema. Garsus jūrų teisės mokslininkas P. Weilas monografijoje, skirtoje jūros delimitavimo teisės klausimams, atkreipia dėmesį, kad delimituojant kontinentinį šelfą paprastai pripažįstama, jog yra plotas, į kurį pretenduoja ne viena valstybė. Jei nebūtų susikertančių teisių, nebūtų ką delimituoti, — pažymi P. Weila5. Kontinentinio šelfo delimitacijos procesas įtvirtintas 1958 m. Kontinentinio šelfo konvencijoje, kurios 6 str. pabrėžiama:

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2098 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ajg
  • Tarptautinė teisė uždavinys
    10 - 10 balsai (-ų)
Tarptautinė teisė uždavinys. (2015 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautine-teise-uzdavinys.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 19 d. 12:21
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo