Tarptautinė valiutų sistema


Tarptautinė valiutų sistema 1870-1973m. Įvadas. Aukso standartas. Auksas ir tarptautiniai rezervai. Auksas ir nesubalansuoti mokėjimai. Mokėjimų balansas. Auksas ir prekių kainų lygis. Aukso standarto veikimo įvertinimas. Aukso standarto žlugimas. Aukso devizų standartas. Dolerio standartas. Dolerio standarto esmė. Dolerio standarto sistemos trūkumai ir žlugimas. Išvados. Literatūra.

Pagrindinis aukso ir dolerio standarto skirtumas buvo tas, kad šalies vidaus pasiūla neturėjo jokio ryšio su banke laikomomis dolerio atsargomis. Įvairių šalių vyriausybės galėjo spausdinti tiek pinigų, kiek norėjo. Dolerio standartas slopino reguliavimo mechanizmo, sukurto aukso standarto sąlygomis, veikimą. Esant aukso standartui, šalys su mokėjimų balanso deficitu netekdavo aukso, ir jų vidaus pinigų pasiūla krisdavo. Dėl tos priežasties vidaus kainų lygis sumažėdavo, o konkurencingumas pradėdavo didėti. Esant dolerio standartui, šalys su mokėjimų balanso deficitu taip pat netekdavo pinigų, kadangi vietiniai gyventojai sumokėdavo užsieniečiams daugiau negu iš jų gaudavo. Tačiau niekas negalėjo sukliudyti šalies vyriausybei paprasčiausiai prispausdinti daugiau pinigų, norint atkurti pradinio lygio šalies vidaus pinigų pasiūlą. Vyriausybės šalių, kurių mokėjimo balansas buvo deficitinis, norėdamos panaikinti pradinį defliacinį spaudimą, pasireiškiantį pinigų pasiūlos sumažėjimu, paprasčiausiai galėjo papildomai spausdinti pinigų. Nors tai užkirsdavo kelią aukštesniam nedarbui trumpuoju laikotarpiu, tačiau trukdydavo ilgojo laikotarpio reguliavimo mechanizmui veikti vidaus kainas, o pinigų kiekio sumažėjimą nukreipti į vidaus konkurencingumo didinimą. Toks elgesys galėjo būti pateisinamas įsipareigojimais palaikyti visišką užimtumą net trumpuoju laikotarpiu. Bet tai pasiekti visoms šalims neįmanoma. Kadangi mokėjimų balanso deficitas iškildavo, vyriausybė turėdavo sunaudoti vis daugiau ir daugiau savo užsienio valiutos saugomų rezervų, kad tą deficitą padengtų. Tačiau galų gale užsienio valiutos rezervai baigdavosi. Tuomet šalis turėdavo devalvuoti valiutą, nustatydama žemesnę savo valiutos pariteto vertę dolerio atžvilgiu, kartu padidindama savo prekių konkurencingumą tarptautinėje rinkoje.

Dolerio standartas turėjo ir antrą trūkumą. Amerikos ekonomika tapo pagrindiniu pasaulio ekonomikos augimo varikliu, Amerikos pinigų politika – pasaulio pinigų politika , o dolerių srautas užtikrino likvidumą, kuriuo buvo „tepami“ prekybos ratai. Kai Amerika augo, augo ir pasaulis; kai ji sulėtindavo žingsnį, lėčiau žengdavo ir pasaulis.

Amerikos hegemonija buvo pagrįsta dolerio svarba tarptautinėje pinigų sistemoje ir plėtra branduolinių saugumo priemonių, kurias skyrė ir savo sąjungininkams. Kadangi Eurazijos žemyno centre dislokuotos Sovietų Sąjungos karinės jėgos galėjo būti perkeltos į atokesnes vietas, Jungtinės Valstijos privalėjo finansuoti pasaulyje įgyvendinamą šalies politiką. Tai reiškė, kad dengiamos išlaidos, skirtos išlaikyti užsienyje esančioms karinėms jėgoms, duodama lėšų dalyvauti dviejuose didžiausiuose Azijos karuose ir kitkam. Norėdamos pakelti šią pasaulinio vadovavimo naštą, JAV daugiausia rėmėsi tarptautine dolerio padėtimi.

Tačiau laikui bėgant didžiuma europiečių ir japonų įsitikino, kad Jungtinės Valstijos piktnaudžiauja joms dolerio viršenybės suteiktomis politinėmis ir ekonominėmis teisėmis. Norėdami tęsti kolonijinį karą Vietname, supirkinėti užsienio kompanija ir apskritai finansuoti Amerikos politinį viešpatavimą Europoje ir visame pasaulyje, amerikiečiai, kaip ne kartą nusiskundė Charles de Gaulle, dolerius spausdino nesivaržydami. (R.Gilpin)

Susidūręs su tokia sparčiai blogėjančia padėtimi, JAV prezidentas Richardas Nixonas 1971 m. rugpjūčio 15 d. paskelbė priemones, kurioms vėliau faktiškai buvo lemta virsti nauja JAV ekonomine politika. Prezidentas pirmiausia uždraudė konvertuoti dolerį į auksą ir tokiu būdu pasaulinę monetarinę sistemą susiejo vien su dolerio standartu. Antra vertus, jis įvedė papildomus muitus į šalį importuojamoms prekėms. Tai europiečius ir japonus vertė mažinti savo valiutų kursą dolerio atžvilgiu. Ir trečia, jis sankcionavo atlyginimų ir kainų kontrolę – priemonę, įgalinančią stabdyti Amerikoje vis kylantį infliacijos lygį.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2012 m.
  • 19 puslapių (4512 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justyna
  • Tarptautinė valiutų sistema
    10 - 2 balsai (-ų)
Tarptautinė valiutų sistema. (2012 m. Spalio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautine-valiutu-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:16
×