Tarptautinės organizacijos UNESCO


Įvadas. Apie unesco. Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo konvencija. Pasaulio paveldo komitetas. UNESCO katedros, centrai, klubai Lietuvoje. Pasaulio paveldo sąrašas. Kultūros vertybių apsauga ginkluoto konflikto metu. Hagos konvencija. Pasaulio paveldas Lietuvoje. Kernavės archeologinė vietovė. Tarptautinės organizacijos veiklos atvejo apžvalga ir vertinimas. Išvados. Literatūra.


Šiandieną UNESCO narėmis yra 195 valstybės ir 10 asocijuotų narių.

švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų studijos;

UNESCO siekia sukurti tinklą tarp tautų, kuris leistų siekti solidarumo. Siekiai:

Mobilizacija švietimui: kad kiekvienas vaikas, berniukas ar mergaitė, turėtų prieigą prie kokybiško švietimo, kaip pagrindinės žmogaus teisės, ir kaip pagrindinės žmogaus vystymosi sąlygos.

Skatintų tarpkultūrinį supratimą: per paveldosaugos ir paramos kultūrinei įvairovei. UNESCO sukūrė Pasaulio paveldo idėja apsaugoti vietas išskirtine visuotine verte.

Siekti mokslo bendradarbiavimo: pavyzdžiui, ankstyvo įspėjimo apie cunamių grėsmes arba apie tarpvalstybinius valdymo susitarimus, stiprinti ryšius tarp tautų ir visuomenių.

Apsaugoti saviraiškos laisvę: būtina sąlyga demokratijai, vystymuisi ir žmogaus orumui.

UNESCO Tarpdisciplininė mechatronikos katedra Kauno technologijos universitete (nuo 2006 m.)

Šiuo metu Lietuvoje veikia du UNESCO centrai:

Šiuo metu Lietuvoje veikia penki UNESCO klubai:

UNESCO Šiaulių klubas (nuo 1998 m.)

UNESCO klubas „Albireo“ (nuo 2009 m.)

UNESCO klubas „PAIDEIA: filosofinis pilietinės visuomenės ugdymas“ (nuo 2000 m.)

reprezentuoja genialų žmogaus sukurtą šedevrą; 

Kriterijai pagal kuriuos įrašyta į sąrašą

Valdymo struktūra: Už Kernavės kultūrinio rezervato valdymą atsako Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija, kurią sudaro direktorius ir jo pavaduotojas, padedami mažos, tačiau efektyvios darbuotojų grupės. Direkcija yra vienintelė rezervato valdymo institucija, po nesenų pokyčių tapusi tiesiogiai pavaldi Kultūros ministerijai.

Yra nustatyta tiksli kultūrinio rezervato teritorijos buferinės apsaugos zona, suskirstyta į fizinės apsaugos režimo ir vizualinės (regimosios) apsaugos režimo pozonius. Priimdama sprendimus dėl parko teritorijos ar buferinės apsaugos zonos, direkcija tariasi su Kultūros paveldo departamento apskrities arba rajono inspektoriumi.

Ištekliai: Išsaugojimui ir valdymui lėšos skiriamos iš kultūrinio rezervato direkcijos biudžeto.

Tarptautinės organizacijos veiklos atvejo apžvalga ir vertinimas

Taigi, Pasaulio paveldo konvencija yra ne tik "žodžiai popieriuje", bet visų pirma yra naudinga priemonė imantis konkrečių veiksmų norint išsaugoti nepakartojamas gamtos vietas, paminklus ir kitus kultūrinius reiškinius.

Pripažįstant išskirtinę visuotinę vertę, šios Konvencijos Šalys narės įsipareigoja siekti paveldo išsaugojimo ir stengtis rasti sprendimus dėl jo apsaugos. Jei vietovė yra įtraukta į Pasaulio paveldo pavojaus sąrašą, Pasaulio paveldo komitetas gali imtis neatidėliotinų veiksmų padėčiai ištaisyti, ir tai leido atnaujinti daugelį vietų. Pasaulio paveldo konvencija taip pat yra labai galingas įrankis suburti tarptautinio dėmesio vertas ir veiksmingas tarptautinio saugumo kontrolės kompanijas.

Taip pat organizacija apsaugo, neleidžia niokoti sąraše esančių kultūrinių vietų, taip išsaugodama vietovių autentiškumą.

Organizacija skiria daug dėmesio švietimui ir žmogaus kultūros kėlimui,  žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, ne tik gerai išsivysčiusiose šalyse, bet ir kultūros pritekliaus šalyse. Leidžia žmonėms tobulėti, taip padidinant tarptautinius santykius tarp Pasaulio šalių, mažinant nesutarimus. Organizacija suteikia galimybę kurti ir išrasti naujus, pagelbsinčius kasdieninėje veikloje ir ne tik, išradimus bei tyrimus.

Prie šios organizacijos galima prisidėti finansiškai, ir taip paremti ateityje planuojamus projektus, tai galima padaryti ir savo šalies labui prisidedant prie Lietuvos UNESCO fondo. Taip pat galima tampti šios ne pelno siekiančios organizacijos nariu, ir taip įvairiais būdais padėti išsaugoti kultūros paveldą, kurį ateityje turės galimybę pamatyti ir ateities kartos.

Pripažįstant išskirtinę visuotinę vertę, šios Konvencijos Šalys narės įsipareigoja siekti paveldo išsaugojimo ir stengtis rasti sprendimus dėl jo apsaugos. Pasaulio paveldo konvencija taip pat yra labai galingas įrankis suburti tarptautinio dėmesio vertas ir veiksmingas tarptautinio saugumo kontrolės kompanijas.

Lietuvai ši organizacija taip pat daug padėjo, mano pasirinktam analizės pavyzdžiui, Kernavės piliakalniams, leido ne tik atsinaujinti, bet ir sukurti muziejus ir taip pritraukti daug turistų.

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 319 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3830 žodžiai)
  • Universitetas
  • Akvilė
  • Tarptautinės organizacijos UNESCO
    10 - 8 balsai (-ų)
Tarptautinės organizacijos UNESCO. (2016 m. Kovo 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-organizacijos-unesco.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 22:38
×