Tarptautinės prekybos ir investavimo teorijos


Tarptautines prekybos teorijos. Tarptautinės prekybos teorija. Tarptautinės investavimo teorijos. Klasikinės tarptautinės prekybos teorijos. Tarptautines prekybos problemos. Tarptautines prekybos teorijos 5. Investavimo teorija. Šalies dydžio teorija. Kryzminio investavimo teorija. Tarptautines ekonomikos teorijos.

Įvadas. Tarptautinės prekybos teorijos. Merkantilizmas. Klasikinė tarptautinės prekybos teorija. Absoliutaus ir palyginamųjų kaštų teorija. Šalies dydžio teorija. Naujoji prekybos teorija. Hekšerio – olino teorija. Leontjevo paradoksas. Maiklo porterio teorija. Investavimo teorijos. Klasikinė teorija. Tarptautinio investavimo produkto gyvavimo ciklo teorija. Rinkos trūkumų arba monopolistinių pranašumų teorija. Internalizacijos teorija. Sekimo paskui lyderį teorija. Kryžminio investavimo teorija. Išteklių įsisavinimo teorija. Rizikos mažinimo teorija. Johno dunningo eklektinė tarptautinės gamybos teorija. Išvados.

Šiame darbe plačiau aptarsiu apie vieną iš daugelio ekonominių santykių sudedamųjų dalių, tai yra apie tarptautinę prekių ir paslaugų prekyprekyba ir verslas jau nuo senų laikų yra laikomas tarptautiniu. Vietiniai verslininkai sėkmingai parduodantys savo gaminius vietinėje rinkoje, greitai suvokė, jog tai galėtų daryti ir kaimyninėse šalyse.

Tarptautinės prekybos problemos domino mokslininkus jau tada, kai kitos ekonominės minties teorijos nebuvo dar nagrinėjamos. Vyrauja septynio tarptautinės prekybos teorijos. Kiekviena teorija skirtingai aiškina valstybės vaidmenį prekiaujant prekėmis ir paslaugomis tarptautiniu mastu. Iki šių dienų sukurtos tarptautinės prekybos teorijos skirstomos i dvi pagrindines grupes.

Aukso kaupimas negali būti tapatinamas su šalies turtu, kadangi ilgalaikės aukso įplaukos, užtikrinančios teigiamą mokėjimų balansą, sukelia pinigų pasiūlos augimą, dėl to didėja kainos ir darbo užmokestis. Tai sumažina šalies prekių konkurencingumą tarptautinėje rinkoje, taigi eksportas pabrangsta ir santykinai atpinga importas. Tuomet mokėjimų balansas tampa neigiamas. Esant neigiamam balansui iš šalies išvežamas auksas, tada sumažėja pinigų pasiūla, kainos ir darbo užmokestis, padidėja šalies prekių konkurencingumas užsienio rinkoje. Vadinasi šalis negali nuolat kaupti turtą, nes tam trukdys vidiniai ekonominiai veiksniai.

Daugybė dirbtinių apribojimų neigiamai veikia prekybos plėtrą. Merkantilistai nesuprato, kad vienos šalies praturtėjimas gali vykti ne tik nuskurdinant kitas, su kuriomis ji prekiauja. Jie nesugebėjo įvertinti, kad tarptautinė ekonomika vystosi, todėl šalies vystymasis galimas ne tik perskirstant turimus turtus, bet ir juos didinant.

Merkantilizmo teorija buvo skirta metropolijoms praturtėti, todėl prekybos reguliavimas šios teorijos pagrindu sukėlė didžiulį nepasitenkinimą kolonijose ir tapo viena iš karo už nepriklausomybę š. Amerikoje priežasčių.

Nors merkantilistų tarptautinės prekybos teorija ir buvo kritikuojama, tačiau jie pirmieji įrodė tarptautinės prekybos reikšmę šalių ekonomikai, sukūrė protekcionizmo teorijos pagrindus, įrodė valstybės svarbą prekybiniklasikinė tarptautinės prekybos teorija nagrinėja prekybos motyvus ir rezultatus. Pavyzdžiui graikija ir Lietuva praktiškai neturėdamos savo naftos ar išvystytos jos gamybos pramonės, turi pirkti šią kuro žaliavą ir jos produktus energetinėms šalių reikšmėms tenki

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2012 m.
  • 16 puslapių (4300 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kristina
  • Tarptautinės prekybos ir investavimo teorijos
    10 - 1 balsai (-ų)
Tarptautinės prekybos ir investavimo teorijos. (2011 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-prekybos-ir-investavimo-teorijos.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 09 d. 12:43
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo