Tarptautinės prekybos kreditavimas


Temos aktualumas. Darbo tikslas. Darbo metodika. Tarptautinės prekybos samprata. Tarptautinio kredito samprata. Tarptautinės prekybos kreditavimo samprata. Trumpalaikiai tarptautinės prekybos finansavimo metodai Overdraftas kontokonentinis kreditas. Kreditinės ir akcepto kreditinės linijos. Faktoringo operacijos. Vidutinio ir ilgo laikotarpio tarptautinės prekybos finansavimo metodai. Tiesioginė banko paskola.

Žmonės prekyba užsiima nuo senų laikų, ji yra viena svarbiausių formų iš ekonominių santykių tarp valstybių. Tarptautinė prekyba - sudėtinga padidintos rizikos veiklos rūšis, kai yra perkama ir parduodama prekė ar paslauga, šis procesas vyksta įvairiose šalyse (tarp dviejų ar daugiau valstybių). Šiuolaikinis tarpusavyje priklausomų pasaulio valstybių rinkos ūkis, tarptautinę prekybą daro dar svarbesnę, nes kiekvienos šalies skirtingi tiek našumo lygiai, tiek gaunami aplinkos ištekliai, tad kiekviena valstybė specializuojasi gaminti tai, kas jai efektyviau, ir pagaminus prekę ar paslaugą ją eksportuoti į kitas šalis, o ko nesugeba pasigaminti – importuotis iš kitų valstybių. Tiek importuodami, tiek eksportuodami ūkio subjektai visada susiduria su tarptautiniais sandoriais, tenka naudotis prekybos sąlygų tarptautinėmis taisyklėmis. Būtent pastarosios apibrėžia tarptautinio sandorio šalių pareigas ir atsakomybę transportuojant prekes, tvarkant eksporto – importo dokumentus, pasidalijant tarp šalių riziką ir išlaidas. Viena iš rizikos rūšių ir priežasčių, lemiančių dideles išlaidas – uždelsti atsiskaitymai, sąlygojantys lėšų stygių. Siekdamos išvengti šios problemos, įmonės turi pasirinkti tokias atsiskaitymų formas, kurios priimtiniausiomis sąnaudomis ir rizika užtikrintų įplaukas. Kitas būdas lėšoms papildyti - pasinaudoti tarptautinės prekybos kreditavimu. Prieš nusprendžiant koks kreditavimo būdas yra palankiausias, reikia įvertinti rizikos veiksnius. Visos finansavimo rūšys turi tiek privalumų, tiek trūkumų, kuris būdas tinkamiausias paaiškės tada, kada įmonė išanalizuos savo rizikos veiksnius. Pagal įmonės ir jos prekybos finansinę būklę, tiekimo sąlygas, tarpusavio šalių ekonominę padėti ir kitus veiksnius, įmonė (padedant finansinėms institucijoms) gali pasirinkti patikimiausią bei saugiausią kreditavimo būdą. ( L.Šerniutė, magistro baigiamasis darbas, 2006)

Temos aktualumas – kad ir tarptautinis prekybos kreditavimas egzistuoja seniai, nėra pakankamai naujesnių metų mokslinės literatūros.

Darbo tikslas – išanalizuoti tarptautinę prekybos kreditavimo sampratą, aptarti ir išanalizuoti plačiau apie pagrindinius finansavimo metodus ir išsiaiškinti jų privalumus bei trūkumus.

Darbo metodika: mokslinės literatūros ir magistro darbų analizė.

Grąžintinumas – jei lėšos nėra gražinamos, tai suprantamas, kaip finansavimas.

Tikslinis pobūdis – kredituojami konkretūs objektai, skatinantys kredituojančios šalies eksportą.

Kreditas užtikrina tarptautinių atsiskaitymo ir valiutų operacijų, nuo kurių priklauso tarptautiniai šalies ryšiai, tolygumą.

Yra įvairiausių kredito formų, kurie skirstomi pagal įvairiausias kriterijus. Tarptautinę kredito formų įvairovę lemia gamybos ir mainų internacionalizacija, naujų pasaulio ūkio ryšių formų atsiradimas. Skirstant pagal šaltinius yra vidinis, užsienio ir mišrus kreditavimas bei užsienio prekybos finansavimas ( apie kurį bus plačiau rašoma darbe). Jie yra tarpusavyje susiję ir apima visas prekių judėjimo nuo eksportuotojo importuotojui stadijas (paruošas, gamybą, buvimą kelyje ir kt.). Pagal paskirtį, priklausomai nuo to, kaip bus panaudotos skolintos lėšos, skiriami:

Kitas svarbus kredito kriterijus yra skirtymas pagal rūšį:

Dar tarptautiniai kreditai yra skirtoma pagal terminus:

Trumpalaikiai kreditai daugiausiai naudojami užsienio prekyboje ir tarptautinėje mokėjimo apyvartoje aptarnaujant neprekybinius, draudimo ir spekuliacijos sandorius. Jeigu trumpalaikis kreditas pratęsiamas, jis tampa arba vidutinės trukmės, arba ilgalaikiu. Ilgalaikis tarptautinis kreditas skiriamas investicijoms ir 80% aptarnauja mašinų bei komplektuojamų įrengimų eksportą, stambius projektus, mokslo tiriamuosius darbus ir naujos technikos diegimą, todėl šiam reikalui skirti būtiną nemažai laiko, kol bus gražinta kreditoriui.

Tarptautinių ir regionų valiutos ir kredito bei finansų organizacijų kreditai. (Jakutis A. Ekonomikos teorija., P.291 – 294, 2007)

Importo finansavimas – jis vartojamas apibūdinti įvairius paskolų iš finansinių organizacijų gavimo būdams, apmokant eksportuotojui už pateiktas prekes.

Užsienio finansavimas praktiškai suprantamas įvairiai. Plačiąja prasme, jis yra sutapatinamas su tarptautinės prekybos finansavimu, o siaurąja prasme suprantamas kaip kreditų ėmimas užsienyje. (Startienė G. Tarptautinės prekybos finansavimas., P.224, 2002)

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3648 žodžiai)
  • Universitetas
  • Bernadeta
  • Tarptautinės prekybos kreditavimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Tarptautinės prekybos kreditavimas. (2015 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-prekybos-kreditavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 17:10
×