Tarptautinės prekybos liberalizavimas bei jo teisinis reglamentavimas


Temos aktualumas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Tyrimo empiriniai metodai.

Temos aktualumas: Prekyba – viena seniausių tarptautinių santykių formų. Iš prekybos gaunamos pajamos ir mokesčiai ištisus šimtmečius buvo svarbiausias šalies elito ir aukščiausios valdžios turto šaltinis. Tarptautinės prekybos sąvoka atsirado beveik kartu su prekyba. Tuo metu tarptautinė prekyba nebuvo nagrinėjama kaip ypatinga veikla, vis dėlto pirkliai pirkdavo ir parduodavo savo prekes ne vienoje šalyje ir taip padidindavo savo pajamas. To laiko tarptautinės prekybos apimties ir pobūdžio negalima lyginti su šiuolaikine, tačiau ji egzistavo, nes buvo akivaizdi nauda. Šiandien praktiškai visos pasaulio šalys dalyvauja tarptautinėje prekyboje, kuri yra svarbiausias prekių ir paslaugų judėjimo būdas, sujungiantis nacionalines rinkas į bendrą rinkos sistemą bei sustiprinantis šalių tarpusavio ekonominę priklausomybę. Tarptautinė prekybos liberalizavimas yra vienas iš svarbiausių ekonominės plėtros ir žmonių gerovės augimo veiksnių. Šalinant tarptautinės prekybos kliūtis (muitų tarifus, kiekybinius apribojimus) naudą patiria vartotojai turėdami galimybę įsigyti įvairesnio asortimento ir pigesnių prekių, o gamintojai gali efektyviau panaudoti gamybos išteklius, pasinaudojant gamybos pranašumu plėsti rinkos apimtis, specializuoti gamybą, mažinti prekių kaštus bei kainą. Liberalizuojant ir plėtojan tarptautinę prekybą reikėjo turėti tarptautinį instrumentą, kuris nustatytų suderintas taisykles tarptautinei prekybai. Tai buvo 1948 m. įkurtas Bendrasis susitarimas dėl muitų tarifų ir prekybos (angliškai GATT - General Agreement on Tariffs and Trade), kuris tapo svarbiausia institucija, susijusi su tarptautinės prekybos reglamentavimu. Susitarančios šalys pripažindamos, kad jų prekybiniai ir ekonominiai ryšiai turėtų padėti pakelti gyvenimo lygį, užtikrinti užimtumą ir realų pajamų augimą bei paklausos didėjimą, kuo visapusiškesnį pasaulinių išteklių panaudojimą ir gamybos bei prekybos plėtimą, prisijungė prie abipusiškai ir visoms šalims naudingų susitarimų, kuriais siekiama iš esmės sumažinti muitų tarifus ir kitus prekybos barjerus bei panaikinti diskriminacinį režimą tarptautinėje prekyboje.

Darbo tikslas: Išsiaiškinti liberalizavimo sąvoką ir jo reikšmę tarptautinėje prekyboje, aptarti liberalizavimo teisinį reglamentavimą. Norint pasiekti užsibrėžtą tikslą, buvo iškelti tokie darbo uždaviniai: 1) išnagrinėti tarptautinės prekybos liberalizavimo reikšmę bei kylančias grėsmes; 2) atskleisti tarptautinės prekybos liberalizavimo privalumus ir trūkumus; 3) išnagrinėti tarptautinės prekybos saugumo užtikrinimo teisės aktus ir kitus PMO bei ES programinius dokumentu.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2137 žodžiai)
  • Egle
  • Tarptautinės prekybos liberalizavimas bei jo teisinis reglamentavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Tarptautinės prekybos liberalizavimas bei jo teisinis reglamentavimas. (2015 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-prekybos-liberalizavimas-bei-jo-teisinis-reglamentavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 13:15
×