Tarptautinės prekybos organizacija PPO ir PMO


Pasaulio prekybos organizacija. Pasaulio muitinių organizacija. Pasaulinė prekybos organizacija. Pagrindiniai PPO ir GATT skirtumai. Lietuvos įsipareigojimai PPO.


Pasaulio prekybos organizacija (PPO, angl. World Trade Organization arba WTO, pranc. Organisation mondiale du commerce, isp. Organización Mundial del Comercio arba OMC) – tarptautinė prekybos organizacija, nustatanti taisykles ir sprendžianti prekybinius konfliktus tarp į ją įstojusių šalių, kurios visos yra pasirašę apie 30 sutarčių. Veiklą pradėjo 1995 m. 2011 metų pabaigoje joje buvo 152 narės ir 26 stebėtojos. Sąjungos būstinė įsikūrusi Ženevoje.

PPO siekia išplėsti tarptautinės prekybos mastus, naikindama įvairius prekybos barjerus ir suteikdama platformą įvairioms su tuo susijusioms deryboms.

Šalis negali teikti nepelnytos pirmenybės vienam užsienio prekybos partneriui prieš kitą. Ji taip pat negali diskriminuoti užsienio prekių bei paslaugų.

Prekyba turi keistis link didesnės prekybos laisvės, naikinant mokestinius ir kitokius barjerus.

Prekybos procesai turi būti numatomi, visiems partneriams žinant, jog įvairūs prekybos barjerai nebus iškelti staiga ir dirbtinai.

Prekyba turi būti priderinta prie prasčiau išsivysčiusių šalių, paliekant joms ilgesnius pereinamus periodus, daugiau lankstumo ir kai kurias privilegijas.

Pasaulio prekybos organizacija (PPO) siekia užtikrinti taisyklėmis pagrįstą tarptautinę prekybos sistemą. Nepaisant prekybos derybų aklavietės, ieškoma būdų, kaip modernizuoti PPO taisykles ir atremti naujus pasaulinius iššūkius. 2017 m. vasario mėn. įsigaliojus prekybos lengvinimo susitarimui PPO prekybos taisyklės truputį pasikeitė. Remiantis Lisabonos sutartimi, Parlamentas kartu su Taryba priima teisės aktus ir atlieka svarbų tarptautinės prekybos politikos tikrinimo vaidmenį.

Vienas iš pagrindinių PPO laimėjimų – jos Ginčų sprendimo tarybos, turinčios įgaliojimus spręsti prekybos ginčus ir užtikrinti savo sprendimų vykdymą, sustiprinimas. Prekybos ginčų sprendimo sistema pagrįsta iš anksto nustatytomis taisyklėmis, pagal kurias PPO nariams, nepriklausomai nuo jų politinės svarbos ir ekonominės įtakos, suteikiama galimybė pateikti skundus dėl tariamų PPO taisyklių pažeidimų ir reikalauti atlyginti žalą. Dėl šios sistemos sumažėjo poreikis taikyti vienašales gynybinio pobūdžio priemones, kurias šalys pasitelkdavo anksčiau ir kurios dažnai sukeldavo atsakomąsias šalių, kurioms jos buvo taikomos, reakcijas, ir dėl to kartais kildavo tikri prekybos karai.

Iki šiol PPO ginčų sprendimo sistema padėjo užtikrinti, kad stipresnieji organizacijos nariai neturėtų pirmenybės silpnesniųjų atžvilgiu, ir numatė aiškias taisykles dėl atsakomųjų priemonių. Tačiau kyla pavojus, kad sistema bus paralyžiuota, nes Apeliacinio komiteto narių įgaliojimai baigiasi, o jų laisvos pareigybės dar neužimtos.

Nuo pat PPO įsteigimo ES buvo viena iš dažniausiai PPO ginčų sprendimo sistema besinaudojančių narių. Sąjunga dalyvavo 187 ginčų sprendimo bylose – 102 kartų kaip skundo pateikėja ir 85 kartus kaip atsakovė[2]. 200 kitų bylų ji paprašė „trečiosios šalies“ statuso, kurį turėdamos PPO narės gali stebėti kitų šalių ginčus. Be to, ES, kuriai atstovauja Europos Komisija, siekdama pagerinti ir paaiškinti PPO susitarimus, dažnai kreipdavosi į PPO kolegijas ir Apeliacinį komitetą, prašydama priimti nutarimus.

Pasaulio muitinių organizacija, sutr. PMO (angl. World Customs Organization, WCO) - tarptautinė organizacija, vienijanti daugelio pasaulio valstybių muitines. Šiuo metu ši organizacija turi daugiau kaip 170 narių. Būstinė įsikūrusi Briuselyje (Belgija).

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (7839 žodžiai)
  • Universitetas
  • Trinkūnaitė
  • Tarptautinės prekybos organizacija PPO ir PMO
    10 - 3 balsai (-ų)
Tarptautinės prekybos organizacija PPO ir PMO. (2020 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-prekybos-organizacija-ppo-ir-pmo.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 14:23
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo