Tarptautinės teisės sąvoka ir ypatumai


Valdžių padalijimas paralelinis. Tarptautinė privatinė teisė. Tarptautinės teisės sąvoka ir ypatumai. Tarptautinės teisės galima definicija. Tarptautinės teisės reguliavimo dalykas ir objektas. Bendroji , regioninė ir partikuliarinė tarptautinė teisė. Tarptautinės viešosios ir tarptautinės privatinės teisės santykis.


Generalinė asamblėja – priima rezoliucijas, galima sakyti kaip įst. leidžiamoji, bet jų teisinė galia gali būt ir rekomendacinė ir privaloma ( dėl biudžeto).

Saugumo taryba (15 narių, 5 pastovios – Rusija, Amerika, Anglija, Kinija, Japonija) – įst. vykdomoji. Lietuva saugumo taryboje nėra buvusi.

1945m. atskirta klasikine ir šiuolaikinė ( subjektai – T organizacijos). Šiuolaikinėje karo samprata kito, klasikinėj buvo labiau įtvirtintas fizinės jėgos naudojimą ( skirstymas į teisingą ir neteisingą karą). Šiuolaikinėje visai uždraudžiamas fizinės jėgos naudojimas, tai ir yra esminis pasikeitimas ( galima panaudoti tik- savigyna, kai saugumo taryba autorizuoja jėgos panaudojimą).

Tarptautinė privatinė teisė – kilusi iš lex merkantorio, susijusi su prekyba. Tai nėra santykiai tarp valstybių, labiau civilinė.

Pradžioj buvo dualistinė ( yra skirtingos- nacionalinė ir tarptautinė, čia buvo svarbu nacionalinė, „kas tavo kieme“), o vėliau monistinė ( kad visada yra tarptautinė, ji reguliuoja, naudinga palaikyti ekon. ryšius). Vėliau koordinacinė teorija, kuri sako kad abiejų nepakanka, stengiasi sukurti naują, be minusų.

Įstatymų leidžiamosios valdžios nebuvimas. JT ir juo labiau jokia kita tarptautinė organizacija neturi įstatymų leidybos funkcijos.

Valstybių sutikimas, kad jų ginčą spręstų TTT, gali būti išreikštas keturiais būdais:

Jei tarptautinių teisių ir pareigų turėjimas bei galėjimas jas ginti tarptautinėje arenoje yra bendras tarptautinio teisės subjekto bruožas, tai individai (FA) taip pat gali būti laikomi tarptautinės teisės subjektais ten, kur jie tokias savybes turi (pirmiausia – žmogaus teisių ir FA tarptautinės baudžiamosiso atsakomybės srityse). Šiuolaikinė tarptautinė teisė įtvirtina žmogaus teises ir pagrindines laisves, numato galimybę patraukti FA baudžiamojon atsakomybėn už nusikalimus taikai, žmoniškumui ir karinius nusikaltimus kariniuose tribunoluose. Nemažai tarptautinių sutarčių suteikia individams teisę pateikti skundus prieš valstybes tarptautiniams organams.

Savigyna nuo ginkluoto užpuolimo yra klasikinė „savipagalbos priemonė, kurią panaudojusios valstybės turi nedelsdamos pranešti ST.

Tarptautinės teisės normų privalomumas. Koordinacinis, o ne subordinacinis TT pobūdis lemia tai, kad tarptautinių santykių turinį sudaro ne valdžios organų nustatytos teisės ir pareigos, o TT subjektų sukurtos teisės ir įsipareigojimai. Valstybės yra laisvos sudaryti arba ne vieną ar kitą sutartį, prisijungti arba ne prie kitų valstybių sudarytos sutarties ir kartu prisiimti arba ne tarptautinius įsiparigojimus, Didesnę TT dalį sudaro visuotinai pripažintos normos, kurios egzistuoja ir yra privalomos be vienos ar kitos valstybės valios. Dabar TT doktrina apibūdinama bendrąją TT, kaip objektyvii egzistuojančią teisės normų SI, nustatančią valstybių ir kitų TT subjektų įsipareigojimus. TT, kaip objektyviai egzistuojančios teisės, normų visumos samprata išplaukia taip pat iš visuotinio įsitikinimo, kad yra reikalinga tarpusavio interesais ir taisyklėmis susisaisčiusi tarptautinė bendrija, o ne izoliuotų valstybių anarchiška visuma.

Izraelyje santykiams su kitomis tautomis pradėti taikyti universalūs dorovės ir teisingumo reikalavimai, ypač kiek tai buvo susiję su karo vedimo taisyklėmis.

Švietimo epochai būdinga ir tai, kad buvo kuriamos ir teorijos, nagrinėjančios tarpvalstybinių santykių ir teisės problemas.

Clausula rebus sic stantibus – klauzulė, kad aplinkybės turi būti tos pačios.

Pasak Bodeno, suvereni valdžia yra esminė valstybės savybė. Nėra valstybės be suvereniteto.

Svarbiausias šio laikotarpio įvykis buvo Tautų Sąjungo įsteigimas 1919 m. Paryžiaus taikos konferencijoje.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (4145 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karina
  • Tarptautinės teisės sąvoka ir ypatumai
    10 - 3 balsai (-ų)
Tarptautinės teisės sąvoka ir ypatumai . (2017 m. Lapkričio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-teises-savoka-ir-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 22:50
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo