Tarptautinės valiutų sistemos raida


Įvadas. Tarptautinė valiutos sistema. Aukso standarto sistema. Brettono woodso valiuto sistema. Jamaikos valiutos sistema. Europos valiutos sistema.


Tikslas – išnagrinėti remiantis makroekonomikos supratimu, įgytu studijuojant makroekonomikos literatūrą, valiutų kursų sistemas ir jų raida tarptautinėje pinigų sistemoje.

Tarptautinė valiutos sistema pagrįsta juridinėmis nuostatomis ir papročių normomis, reguliuojančiomis tarptautinių mokėjimų sąlygas ir būdus. Tai gali būti derinama tiek tarptautiniu lygiu, tiek susitarus pavienėms valstybėms.

Pastovi ir veiksminga tarptautinė valiutos sistema privalo išspręsti šias problemas:

Likvidumo. Siekdama užtikrinti likvidumą, sistema turi aprūpinti ne infliaciniais valiutos ištekliais, o padėti prisitaikyti prie rinkos ir sukaupti finansines atsargas.

Prisitaikymo. Sistema turi nurodyti būdus, kaip įveikti nacionalinių balansų sutrikimus. Skiriasi trys būdai: valiutos kursų pokyčiai vidaus ekonominės veiklos skatinimas ar slopinimas; tiesioginės tarptautinių atsiskaitymų kontrolės įvedimas.

Pasitikėjimo. Sistema turi užkirsti kelią destabilizuojantiems nacionalinių išteklių sandaros pokyčiams, kuriuos gali nulemti prarastas pasitikėjimas valiuta ar jos atsargomis. [2, 596-597p.]

Tačiau aukso standartas taip pat turėjo ir minusų. Vienas iš jų yra tai, kad šalyse, kuriose vyravo nedarbas, sumažėjo pajamos ar kyla infliacija nėra apsaugotos nuo ilgų didelio nuosmukių laikotarpių. Tarkim šalis yra nuosmukio būsenoje, tai prarandant auksą sumažėja pinigų kiekis ir pablogėja situacija šalyje. Taip atsitinka, kadangi pačios šalies pinigų politikai didelę įtaką daro užsienio valiutos paklausos ir pasiūlos pokyčiai. Kitas aukso standarto minusas yra tai, jog jis naudojamas tol, kol vienas iš dalyvių išeikvodavo aukso atsargas. Jei to nebūtų valiuta devalvuotų arba šalis turėtų atsisakyti aukso standarto. Taigi, jei šalis neturi aukso atsargų , nepavyks išlaikyti fiksuotų valiutos kursų. [2, 598-600p.]

Aukso standarto sistema žlugo Pirmojo pasaulinio karo metais, kai buvo nutrauktas laisvas popierinių pinigų keitimas į auksą. Po Pirmojo pasaulinio karo buvo mėginama grąžinti aukso standarto sistemą aukso devizų standartų forma, tai reiškia jog valiuta buvo keičiama į auksą ne tiesiogiai, o per devizus, kurie tik vėliau galėjo būti keičiami į auksą. Tačiau ši sistema negyvavo ilgai, tik iki didžiosios pasaulinės krizės 1929-1933 metų. Šia krize pasibaigė aukso sistema.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 63 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2027 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vykintas
  • Tarptautinės valiutų sistemos raida
    10 - 1 balsai (-ų)
Tarptautinės valiutų sistemos raida. (2017 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautines-valiutu-sistemos-raida.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:43
×