Tarptautiniai konfliktai


Įvadas. Referato tekstas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Potencialiai labai konfliktiškas yra Baltijos regionas, kuriam geopolitiniu požiūriu priskirtina ir Baltarusija. Šiam regionui priklauso 14 valstybių ir 19 tautų. Nors Baltijos regione ir nėra civilizacinių prieštaravimų, demografinės bei geografinės sąlygos yra panašios, tačiau labai skirtinga ekonominė ir karinė galia, sienų įvairovė ir didelis tautinių mažumų skaičius sąlygoja labai didelę interesų sankaupą ir jų priešpriešą. Rusijos reakcija į NATO plėtimosi planus rodo, kad Baltijos regione neišnyko Rytų-Vakarų įtampa. O pastaruoju metu, kai rytinio Pabaltijo valstybės tapo globalinės migracijos iš Trečiojo pasaulio keliu, išryškėjo ir Šiaurės-Pietų įtampa. Baltijos regione nevyksta lokaliniai karai, tačiau Baltijos jūroje plaukioja 900 karinių laivų ir šiame regione yra dislokuotas branduolinis ginklas.

Šaltojo karo pabaiga skatino naujai tyrinėti ir Trečiojo pasaulio konfliktus. Valstybių kūrimosi procesas jau yra tarptautinio konflikto priežastis. Jo metu vienos valstybės mastu iškyla nauji politikos subjektai, nepripažįstantys valstybės institucijų legitimumo. Todėl Trečiojo pasaulio šalyse yra dažnesni valstybės vidaus konfliktai, kurie vėliau skatina tarpvalstybinius konfliktus. Jų metu susiduria dvi (ar net kelios) besiformuojančios valstybės, kurių ekonomika silpna, socialinė struktūra nestabili, o sienos asimetriškos. Daugumoje besivystančių šalių didelę įtaką turi kariai. Dažnai karininkų korpusas ir yra valdantysis elitas. Tai skatina įvairaus intensyvumo civilių ir karių konfliktus, o jie neigiamai veikia valstybių bei tautų formavimosi proce¬są.

Svarbi priežastis, skatinanti konfliktus Trečiojo pasaulio šalyse, yra kasdienės egzistencijos problemos. Nesantaika kyla dėl maisto, vandens trūkumo, o valstybė nepajėgia šių problemų išspręsti.

Konstatuojant tai, kad pagrindinė Trečiojo pasaulio konfliktų priežastimi yra valstybių kūrimosi procesas, ir konfliktai kyla pirmiausia kaip valstybės vidaus konfliktai, negalima nepaisyti fakto, kad šis procesas nevyksta regio¬niniame vakuume. Todėl šių konfliktų priežastys gali būti analizuojamos tik mąstant apie Trečiojo pasaulio vaidmenį visoje tarptautinėje sistemoje.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (2137 žodžiai)
  • Erminija
  • Tarptautiniai konfliktai
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Tarptautiniai konfliktai. (2015 m. Kovo 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautiniai-konfliktai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 08:49
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo