Tarptautinis Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas


Įvadas. Niurnbergo Tribunolo pasirašymo prielaidos. Niurnbergo karo Tribunolo iniciatoriai. Londono susitarimas ir kaltinamieji. Niurnbergo tribunolo įstatų charakteristika. Niurnbergo Tribunolo istorinė reikšmė. Niurnbergo Tribunolo teisinė reikšmė.

Niurnbergo tribunolas buvo sudarytas iš trisdešimt atskirų straipsnių. Manau, vienas iš svarbesnių Niurnbergo įstatų buvo nusikaltimų žmoniškumui sąvoka, kurią reikia aptarti buvo suformuluota 6 straipsnio c punkte:

Kadangi Niurnbergo tribunolo įstatai buvo kuriami pagal jau įvykusius faktus, sąsaja tarp karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui buvo akivaizdi: iš esmės tai buvo identiški nusikaltimai, tačiau nusikaltimų žmoniškumui kategorija turėjo numatyti veiksmus, padarytus karinės ar civilinės valdžios atstovų ir prieš savo valstybės civilius gyventojus (angliška formuluotė buvo any civilian population“, pažodinis vertimas – bet kurie civiliai gyventojai“, t.y. tiek savo, tiek priešo valstybės), nes karo nusikaltimai negalėjo būti vykdomi prieš savo valstybės civilius gyventojus. Tad sąsaja su karo nusikaltimais pirmiausia buvo reikalinga tam, jog nusikaltimų žmoniškumui naujumas būtų sąlyginis ir kartu geriau atitiktų teisėtumo principo reikalavimus. 6 c straipsnyje taip pat yra formuluotė, teigianti, kad nusikaltimai žmoniškumui gali būti padaryti iki karo ar karo metu“. Atrodytų, kad tai turėjo būti dar viena naujovė – pradinėje Niurnbergo tribunolo įstatų formuluotėje anglų kalba po žodžių iki karo ar karo metu“ buvo padėtas kabliataškis, t.y. pirmoji straipsnio dalis (žiaurumai prieš civilius gyventojus) buvo atsieti nuo sąlygos dėl jurisdikcijos su kitais tribunolo nusikaltimais ir kartu įgavo daug daugiau savarankiškumo, pripažįstant, jog nusikaltimai žmoniškumui buvo padarytos taikos metais. Tačiau galutinėje versijoje šio pakeitimo neliko vėlgi stengiantis nepažeisti teisėtumo principo – jeigu nusikaltimai žmoniškumui yra karo nusikaltimų porūšis, taikos metu jų padaryti neįmanoma. Tokios nuomonės laikėsi ir tribunolas, savo sprendimuose nurodydamas, kad nusikaltimai žmoniškumui“ yra išplėstiniai karo nusikaltimai, nes saugomų asmenų kategorija yra ta pati abiejų nusikaltimų atvejais; skirtumas tik tas, kad pažeidėjai buvo tos pačios ar kitos tautybės (pilietybės). Be to, tribunolas nesiėmė nagrinėti didžiųjų karo nusikaltėlių veiksmų, padarytų iki 1939 m. (t.y. iki Antrojo pasaulinio karo pradžios), nuosprendyje nurodydamas, jog Tribunolas todėl negali padaryti bendro teiginio, jog aktai, atlikti iki 1939 m. buvo Nusikaltimai žmoniškumui įstatų prasme“, nes tai neatitiktų keliamos sąsajos su nusikaltimais taikai ar karo nusikaltimais . Tad nusikaltimai žmoniškumui, be abejonės, nauja teisinė kategorija, buvo formuluota ir taikoma labai siaurai tik tiems nusikaltimams, kurie siejosi su Antruoju pasauliniu karu. Ši sąsaja taip pat lėmė tai, jog Niurnbergo tribunolo įstatuose nusikaltimai žmoniškumui nors ir buvo nauja, tačiau dar ne savarankiška nusikaltimų rūšis. Tad nusikaltimų žmoniškumui formuluotė Niurnbergo tribunolo įstatuose – tik pirmasis žingsnis šiuolaikinės nusikaltimų žmoniškumui sąvokos link.

Tribunolo įstatuose buvo numatyta ir tam tikrų nuostatų dėl karo nusikaltimų subjektų: kaltinamojo oficialus statusas (buvimas valstybės vadovu ar atsakingu Vyriausybės pareigūnu) nėra aplinkybė, šalinanti asmens atsakomybę ar švelninanti bausmę. Kaip buvo paminėta anksčiau, tokia nuostata jau buvo numatyta Versalio taikos sutartyje ir šią nuostatą būtų galima laikyti paprotinės teisės dalimi. Taip pat ta aplinkybė, kad kaltininkas nusikalstamai veikė vykdydamas Vyriausybės ar viršesnių asmenų įsakymus, nepašalins asmens atsakomybės, bet galės būti priežastimi sušvelninti bausmę.

Taigi Niurnbergo Tarptautinio tribunolo įsteigimas atliko ir tautų lūkesčius, kad bus griežtai nubausti svarbiausi hitleriniai kariniai nusikaltėliai, ir oficialius antihitlerinės koalicijos vyriausybių pariškimus, nuskambėjusius visame pasaulyje dar karo metais.

  • Istorija Analizė
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2014 m.
  • 17 puslapių (4130 žodžiai)
  • Universitetas
  • Donata
  • Tarptautinis Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas
    10 - 4 balsai (-ų)
Tarptautinis Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas. (2014 m. Rugsėjo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/tarptautinis-niurnbergo-karo-nusikaltimu-tribunolas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:13
×