Tautinio sąjūdžio filosofija. Lietuvių filosofai


Lietuviu filosofai sarasas. Tautinio sąjūdžio filosofai.

Tautinio sąjūdžio filosofija. Vydūnas. Modernioji filosofija. Stasys Šalkauskis. Modernioji filosofija (XX amžiaus antroji pusė). Antanas Maceina. Literatūros sąrašas. XIX amžiuje svetimšalių pavergtuose šalyse ( Čekijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, jau nekalbant apie Lenkiją) prasidėjo nacionalinis Atgimimas (vienos tautos sąmonėjimas stimuliavo kitą). Tada suvokta, jog kiekviena tauta turi teisę į suverenitetą. Laisvės troškimo nenumalšino ir represijos, vykusios pralaimėjus 1863 metų sukilimui. Carizmas persekiojo bet kokį laisvesnį žodį (buvo uždrausta lietuviška spauda). Ką daryti? – rūpėjo kiekvienam mąstančiam lietuviui. Spausdinti lietuviškas knygas buvo galima tik nelegaliai. Rašyti ir mokytis svetimomis kalbomis reiškė lietuviškojo savitumo praradimą. Kita vertus, nelegali spauda visad prieinama tik nedaugeliui žmonių. Tačiau ji formuoja tam tikros žmonių dalies, pačios aktyviausios, požiūrį. Su šia spauda ir buvo susijusi kūrybinės minties plėtotė. Tada buvo suvoktas ir filosofinės minties poreikis. Filosofinė literatūra kitomis kalbomis galėjo Lietuvoje plisti, bet nežadino nacionalinių jausmų. Reikėjo už širdies griebiančio, aiškaus žodžio, o ne filosofinių išvedžiojimų. Žmogui rūpėjo, ką jam daryti, kaip elgtis. Išlikti savimi ar prisitaikyti?

Xix amžiuje svetimšalių pavergtuose šalyse ( čekijoje, slovakijoje, slovėnijoje, kroatijoje, jau nekalbant apie lenkiją) prasidėjo nacionalinis atgimimas (vienos tautos sąmonėjimas stimuliavo kitą).

Išlikti savimi ar prisitaikyti?.

Tautinės sąmonės ugdymas susijęs su savo kalba, savo literatūra. Kraštui trūko išsilavinusių žmonių. Dauguma tautinio sąjūdžio ideologų buvo studentai ar asmenys, neturintys specialaus humanitarinio išsilavinimo. Išimtis buvo bene valančius ir vydūnas.

Tautinis sąjūdis apogėjų pasiekė xix amžiaus pabaigoje ir baigėsi xx amžiaus pradžioje, atkūrus Lietuvos valstybingumą. Tik savo valstybėje atsirado galimybė puoselėti tautinę kultūrą, kurti filosofinę raštiją gimtąja kalba. Tada ir vėl Lietuvoje atsirado sąlygos profesionaliajai filosofijai. Šį kartą filosofai pradėjo rašyti Lietuviškai.

Tautinį sąjūdį skatino švietėjai, visų pirma simonas daukantas. Jį veikė ir romantizmas. Adomas mickevičius, juliuszas stowackis, ignas kraševskis prieš didingą Lietuvių tautos praeitį. Ne vienam kuteno paširdžius: jeigu mūsų protėviai buvo didingi, negi mes turime būti vargetos, nejaugi turime daryti gėdą protėviams? šia dar įpylė alyvos teodoras vydūnas (vilhelmas storosta) gimė pastoriaus šeimoje 1868 metų kovo 22 dieną dabartinio šilutės rajono jonaičių kaime. Tada šis kraštas priklausė prūsijai. Lietuvius vokiečiai niekino, laikė menkaverčiais žmonėmis. Tai sklaidė pačius Lietuvius: vieni norėjo pabrėžti savo tautinę priklausomybę, kiti buvo linkę kalbėti vokiškai, perimti vokiečių kultūrą.

Labiausiai prie senųjų papročių, prosenelių kalbos buvo prisirišę valstiečiai. Mažasis vilhelmas nuo pat vaikystės troško būti naudingas savo kraštui. Vydūnas siekė, kad Lietuviai įgytu vidinio atsparumo, atsilaikytų prieš germanizaciją. man rūpėjo, -rašė jis,-kad Lietuvių mąstymas ir visas jų sąmoningumas šviestų, kad jis esmiškai taptų visokios pagarbos . Tokių minčių skatinamas jaunuolis pasirinko mokytojo profesiją.

1883 metais jis įstojo į pilkalnio parengiamąją mokyklą, o 1885 metais- į ragainės mokytojų seminariją, kurią baigęs 1888 metais paskiriamas į kintus (šilutės raj. ). Jo darbo pradžia sutapo su aušros pasirodymu. Savarankiškai pasirengęs, 1893 metais karaliaučiuje išlaikė vidurinės mokyklos mokytojo, o 1896 metais- mokyklos su dviem užsienio kalbomis rektoriaus egzaminus. 1892-1912 metais storosta dirbo tilžės berniuku gimnazijoje mokytoju.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2011 m.
  • 14 puslapių (4458 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vykintė
  • Tautinio sąjūdžio filosofija. Lietuvių filosofai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Tautinio sąjūdžio filosofija. Lietuvių filosofai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/tautinio-sajudzio-filosofija-lietuviu-filosofai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:21
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo