Tautos ir valstybės reikšmė lietuvių literatūroje


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Istorija yra ne tik praeities mokslas. Atskleisti tautos ir valstybės istorijos atspindžius literatūroje. Mikalojaus Daukšos ,, Prakalba į malonųjį skaitytoją ” – pirmasis istorinės reikšmės lietuvių tekstas. Simonas Daukantas – istorijos tėvas. Tremties laikotarpis ryškiausias lietuvių literatūroje. Tautos ir valstybės istorijos atspindžiai Lietuvos literatūroje.


J. Lebedžio Senoji lietuvių literatūra / publikacija, išspausdinta Vilniuje 1977. 60-79 p.

Klausimas, kas yra istorija, skamba šiek tiek filosofiškai. Jos aprėptys pastebimos pačios įvairiausios- nuo tautos istorijos iki visame pasaulyje buvusių įvykių, nuo vieno žmogaus gyvenimo iki valstybės raidos ir panašiai. Jei remtumėmės žodynu, tuomet istorija vadintume mokslą, tiriantį praeitį. Vis delto daugelis istorikų su tuo nesutiktų ir sakytų, kad istorija- tai ne tik praeities mokslas, bet ir dabarties žvelgimas į ateitį pasitelkiant tai, kas jau įvykę. Kaip matome, ši savoka neturi konkretaus apibrėžimo, galbūt tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl žmonėms ji patinka. Šiandien kalbėsiu apie Lietuvos istorija pro lietuvių literatūros prizmę, nes būtent ji yra istorijos praeities liūdytoja.

Baigdamas apžvalgą ir peržvelgęs lietuvos istoriją nuo renesanso iki II pasaulinio karo laikotarpio norėčiau pasakyti, jog kiekvienam žmogui jo šalies istorija yra pati svarbiausia, o literatūra eina koja kojon su ja, o gal atvirkščiai? Literatūra kuria istoriją? Nes tiek istorija, tiek ir literatūra saugo mūsų praeitį ir neša mus į ateitį. Literatura, tarnaujanti gilesniam istorijos pažinimui, yra gyvenimo mokytoja, verčianti apmąstyti padarytas klaidas ir stengtis ateityje jų nekartoti.

Tautos ir valstybės reikšmė lietuvių literatūroje. (2016 m. Rugpjūčio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/tautos-ir-valstybes-reiksme-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 02:22