Tautosaka lietuvių literatūroje (Jonas Aistis ir kt )


Jonas aistis tautosaka. 20.tautosaka lietuvių literatūroje (jonas aistis ir kt.)..

Tautosaka lietuvių literatūroje (Jonas Aistis ir kt ).


Tautosaka – neišsemiamas išminties lobynas ir įkvėpimo šaltinis literatūrai. Aptarkite bent kelis lietuvių literatūros kūrinius, kurie neįsivaizduojami be tautosakos motyvų.

Taigi pradėsiu nuo Vinco Krėvės. Šiam autoriui tautosaka buvo itin svarbi, todėl jos elementų galima sutikti bene kiekviename jo kūrinyje. Krėvė priklausė XIX a. pabaigoje lietuvių tautinio atgimimo metu iškilusiems rašytojams, kurie išsiugdė individualų raiškos stilių ir charakteringus tautosakos naudojimo būdus. Vincas Krėvė atsigręžė į žodinės tradicijos versmes, pasiryžęs suprasti lietuvių charakterio bruožus. Tai darė stilizuodamas ir perkurdamas liaudies sakmes, dainas ir pasakas. Įvairiomis stebuklinių pasakų, dainų ir sakmių stilistinėmis priemonėmis poetiniame pasakojime „Dainavos šalies senų žmonių padavimai“. Krėvė gebėjo sukurti naują, unikalią formą, artimą senoviniam, herojiniam epui, kuris lietuvių tautosakoje neišliko. Epinėje dramoje „Šarūnas“ tautosakiniai personažai ir legendiniai didvyriai įgyja mitologines dimensijas. Itin realistiškai vaizduodamas kaimo gyvenimą apsakymų rinkinyje „Šiaudinėj pastogėj“ Krėvė pasakojo apie animistinį (su gamta susijusį), panteistinį (panteizmas – tai samprata, teigianti, kad Dievas yra kiekviename daikte, kitaip tariant, visur) tikėjimą išlaikiusius išminčius, kurie atrodo tarsi keisti reliktai, išnykusių ir užmirštų tradicijų nešėjai. Krėvės pasakojimams ir apsakymams būdingos išskirtinės individualios ypatybės, sava logika ir gyvumas. Be to, Krėvė sukūrė tris naujus literatūrinius personažus: tautosakinį veikėją – bernelis ir mergelė pasakose, mitologinį herojų – dramoje „Šarūnas“, etnografinį žmogų – Lapinas ir Vainoras apsakymuose „Skerdžius“ ir „Bedievis“, - taip rašo literatūros tyrinėtojas Bronius Vaškelis.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1186 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Tautosaka lietuvių literatūroje (Jonas Aistis ir kt )
    10 - 5 balsai (-ų)
Tautosaka lietuvių literatūroje (Jonas Aistis ir kt ). (2016 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/tautosaka-lietuviu-literaturoje-jonas-aistis-ir-kt-.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 00:25
×