Tautosaka lietuvių literatūroje


Tautosaka lietuviu literaturoje kalbejimas. Tautosaka lietuviu literaturoje potemes.

Tema: 20. Tautosaka lietuvių literatūroje (Jonas Aistis ir kt.)

Tautosaka – neišsemiamas išminties lobynas ir įkvėpimo šaltinis literatūrai. Aptarkite bent kelis lietuvių literatūros kūrinius, kurie neįsivaizduojami be tautosakos motyvų.

Kalbėjimo potemė 12 klasei. 20 temos kalbėjimo pavyzdys. Priedas - išplėstinis planas, literatūros šaltiniai.

Šioje kalboje kalbama apie tautosaką lietuvių literatūroje, nagrinėjami kūrinių pavyzdžiai. Puikus pavyzdys rašantiems kalbėjimą šia tema.


Prieš kalbant apie tautosaką, jos reikšmę ir apraiškas literatūroje, reikia aiškiai apibrėžti, kas tai yra. Tautosaka, kitaip dar vadinama tarptautiniu žodžiu „folkloras“ yra kultūrinės informacijos visuma, apimanti pasakas ir pasakojimus, muziką, šokį, legendas, žodinę istoriją, patarles, pokštus ir anekdotus, tikėjimus, papročius, mįsles ir pan., taip pat ir veikla, kurios dėka ši informacija perduodama, būdinga tam tikrai etninei ir/ar socialinei grupei. Kalbant apie tautosakos reikšmę, labai tinkami yra Vinco Mykolaičio-Putino žodžiai: „Tautosakoj, liaudies dainoj mes nusileidžiame į giliausią ir pirmykštę poezijos kūrybos šaknį, kada žmogus kaip kūdikis pirmą kartą atvėrė akis į platųjį pasaulį ir pirmaisiais garsais pareiškė savo vidaus nusiteikimą.“ Tautosaka yra svarbus literatūros motyvas (o jei tiksliau, viena iš jos šakų), ir, kaip teigiama temos pavadinime, „neišsemiamas išminties lobynas ir įkvėpimo šaltinis“ jai. Lietuvių literatūros ryšys su tautosaka yra itin glaudus net iki šių dienų. Taip yra todėl, kad tautosaka moko amžinųjų tiesų, idealų, vertybių, kurios žmogui visada yra svarbios. Be to, jei kalbėtume apie sovietmetį, tautosakos motyvais lietuvių rašytojai gelbėjosi, norėdami į savo kūrybą įnešti ką nors lietuviško. Naudoti istorinių siužetų buvo nevalia, nes juos tuoj pat redaguodavo cenzūra, o abstrakti tautosaka niekam per daug neužkliūdavo. Taigi šioje kalboje norėčiau panagrinėti keletą lietuvių literatūros kūrinių, kurie yra pavyzdiniai tautosakos motyvų panaudojimo prasme: Vinco Krėvės dramos ir apsakymai bei Kazio Borutos romanas „Baltaragio malūnas“.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1201 žodžiai)
  • Mokykla
  • Tautosaka lietuvių literatūroje
    9.5 - 2 balsai (-ų)
Tautosaka lietuvių literatūroje. (2017 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/tautosaka-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 24 d. 18:02
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo