Teatro kilmės teorija


Teatro kilmės teorijos. Pagrindiniai teiginiai ir faktai , kuriuose atsispindi skirtingas požiūris į teatro kilmę. Teatrinės metaforos prigimtis. Metafora siūlo panašumą ar bendrą galiojimą dviems nepanašiems mūsų patirtiems aspektams , išgyvenimams. Kitas pasaulis , kuris tvarko ir suteikia formą tariamam mūsų patirties nerišlumui.


Teatras kilęs iš imitacijų ir pamėgdžiojimų (mimezio pagal Aristotelį ir Platoną) kuriuose dominuoja veiksmas. Abu autoriai sutiko, kad teatro pradžia sietina su imitacija veiksminiu būdu, tačiau skyrėsi imitacijų objekto pasirinkimas. Šiuo atveju spektaklis yra tam tikra veiksmų seka, kuri, anot Aristotelio, turi savo „ pradžia, vidurį, pabaigą“. Šiuolaikinis tokio požiūrio į teatro kilmę pėdsakas – klasikinė ir moderni dramaturgija besiremianti mimeziniu požiūriu į teatrinę reprezentaciją.

Teatras kilės iš ritualų. Ritus - (Tvarka lot.) Šaltiniai , nurodantys ir pristatantys teatro ir ritualų estetinį ir filosofinį ryšį – antropologų James Frazer, Bronislaw Malinowsky, Claude Levi-Straus ritualų tyrimai.

Ritualas – apeiginių veiksmų tvarka. Ritualai gaili būti religiniai, socialiniai, kultūriniai, psichologiniai ir kt.

Socialinių ritualų vienas iš tipų – perėjimo ritualai. (antropologas C.Ph.Kottak’as). Palyginkime jo pastebėtą perėjimo ritualų etapų ir tikslų artumą teatrinio veiksmo darmaturgijai.

Pasitelkite vaizduotę ir palyginkite dramos herojaus ( pvz. -. Hamleto) dvasinę evoliuciją – nuo nerimo į suraminimą, kurį galų gale jam atneša ...mirtis ir ritualo tikslus arba ritualo fazes ir dramos įvykius – Hamleto atskyrimą nuo Elsinoro bendruomenės, sužinojus apie tėvo mirties priežastis,savo gyvenimo plano apribojimą, renkantis kerštą, ir kitą, naują hamleta dramos finale, patyrusį visą neatitaisomą blogio galią. Ritualo ir draminio pasakojimo tikslai ir fazės stebėtinai artimi ir panašūs.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (941 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rita
  • Teatro kilmės teorija
    10 - 1 balsai (-ų)
Teatro kilmės teorija. (2017 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/teatro-kilmes-teorija.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 24 d. 22:25
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo