Teatro raida


Teatro raida nuo Antikos iki Šekspyro. Graikų teatras. Vertinimas ir apdovanojimas. Teatrą sudarė 3 dalys. Dramos struktūra. Aktoriai. Vaidinimai. Apranga. Graikų teatro populiarumą įrodo įvairiose šalyse likę statiniai. Viduramžių teatras ir dramaturgija. Viduramžių dramos žanrai. Elžbietos laikų teatras – kultūros laboratorija. Antikinis ir Viduramžių gatvės teatrai šiandien.

Dramos buvo vaidinamos tik per šventes. Valstybė ruošdavo dramų rašymų konkursus; rungdavosi 3 kūrėjai. Kiekvienas iš jų turėjo sukurti po 3 tragedijas ir vieną linksmą pjesę. Kiekvieno dramaturgo kūrybai buvo skiriama po vieną dieną. Žymiausi tragedijų kūrėjai: Sofoklis, Aischilas, Euripidas, Aristofanas.

Apvali aikštelė – orchestra, ten dainuodavo choras, viduryje jos – aukuras dievui Dionizui. Vėliau šalia choro atsirado ir aktorių teatrai. Scena (skėnė) – už orchestros būdelė aktoriams persirengti ir drabužiams laikyti. Kalvos šlaitas, kuriame sustatyti suolai.

Pirmasis graikų teatro pastatas – Dioniso teatras pietiniame Akropolio šlaite – talpino 30 000 žiūrovų.

Epidauro teatras, esantis šalia Atėnų (Graikija), pastatytas IV amžiuje prieš Kristų ir yra didžiausias vienas geriausiai išsilaikiusių antikinių amfiteatrų ne tik Graikijoje, bet ir pasaulyje.

Delfai - religinis antikinės Graikijos centras, įsikūręs vaizdingame Parnaso kalno šlaite. Dioniso teatras.

Antikos teatre vaidino tik vyrai (moterims būdavo draudžiama). Jie būdavo su kaukėmis, kurios dengė visą galvą. Kūrinių siužetai būdavo vien mitologiniai, nebūdavo pertraukų, uždangos. Buvo negalima vaidinti žiaurių smurtą vaizduojančių scenų. CHORAS – ypač svarbus veikėjas. Choristai buvo rengiami pagal poreikį ir turėjo apibrėžtą reikšmę, tačiau negalėjo nustelbti aktoriaus ar aktorių. Archantas - asmuo, atsakingas už konkursą, parinkdavo ir skirdavo po vieną finansuotoją kiekvienam poetui. Chorvedžiu vadinamas spektaklių autorius (poetas).

Išnykus antikinei dramai, atėjo Vakarų Europos liturginės, arba bažnytinės, dramos epocha; kūriniai gerokai primityvesni palyginus su antikos laikais.

  • MS PowerPoint 12548 KB
  • 2016 m.
  • 45 puslapiai (1357 žodžiai)
  • Andzelika
  • Teatro raida
    10 - 4 balsai (-ų)
Teatro raida. (2014 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/teatro-raida.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 08:42
×