Technika – žmogaus išsilaisvinimas ar pavergimas?


Filosofijos referatas.

Technika – žmogaus išsilaisvinimas ar pavergimas?


Skeptiškas požiūris į pažangos idėjas bei gamtos mokslų ir technologijos suformuluotą gyvenimo būdą paplitęs visame pasaulyje. Šiuolaikinės technologijos teikiamos transporto ir ryšių galimybės skatina globalinį materealinį ir dvasinį suvienodėjimą. Dėl jų pasaulis tarsi sumažėjo, atsirado išorinės prielaidos vieningai nuomonei sudaryti. Žinoma, trečiojo pasaulio ar Rytų bloko šalyse diskusijose akcentuojami kiti dalykai negu išsivysčiusiose pramonėse Vakarų šalyse. Tačiau aplinkos teršimo, išteklių trūkumo, ginklavimosi varžybų, susivienijimo labai specializuotame ir technologizuotame darbo pasaulyje, kurio jau beveik neįmanoma suprasti, ir darbuotojų atleidimo iš darbo dėl gamybos racionalizavimo (gerinimo) problemos aktualios visur, nors jos pasireiškia įvairiai. Dėl tarpusavio priklausomybės ir tarptautinės ekonominės konkurencinės kovos mūsų globalinėje mokslinėje ir techninėje civilizacijoje jau nė viena šalis nebegali izoliuotis nuo pasaulio įvykių. Tiek mokslo ir technikos sukurta antroji gamta, šiandien supanti mus kiekviename žingsnyje, tiek industrializacijos (dėl pramonės perversmo vykę socialiniai bei ekonominiai pokyčiai, kuriems būdinga stambiosios mašininės gamybos) primestos problemos jau mažai bepriklauso nuo šalies politinės santvaros, socialinių struktūrų ir joje vyraujančios ideologijos (visuomenės santykių pavyzdys. Pasaulėvaizdis, kuris remiasi kokia nors idėja).

Šiuolaikinė gamtos mokslų, technikos ir pramonės superstruktūra kardinaliai pakeitė mūsų pasaulį. Palyginus su patirties taisyklėmis paženklinta ankstesniųjų epochų amatiniška technika, iš esmės pasikeitė trys dalykai:

Dėl didelių mūsų aplinkos pertvarkymų gamtinę biosferą pakeitė dirbtinių reiškinių, sistemų ir procesų kupina technosfera, kurioje gamtos jėgos palenkiamos žmonių tikslams.

 • Filosofija Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Auguste
 • 4 puslapiai (1301 žodis)
 • Universitetas
 • Filosofijos referatai
 • Microsoft Word 17 KB
 • Technika – žmogaus išsilaisvinimas ar pavergimas?
  10 - 9 balsai (-ų)
Technika – žmogaus išsilaisvinimas ar pavergimas?. (2016 m. Kovo 31 d.). http://www.mokslobaze.lt/technika-zmogaus-issilaisvinimas-ar-pavergimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 21:59