Technikos filosofija referatas


Falsifikacionizmas ir. Popperis. Falsifikacionizmo trūkumai. Poperio falsifikacionizmas. Falsifikacija kaip mokslo metodas.

Idėja apie tai, kad teiginys ar teorija negali būti mokslinė, jei ji nepripažįsta galimybės būti įrodyta, kaip neteisinga. Pavyzdžiui, teiginys "visos varnos yra juodos" yra mokslinis teiginys, kadangi jis gali būti falsifikuojamas pastebėjus baltą varną.

Apibendrinimų, sudarančių mokslinius dėsnius, niekada negalima logiškai dedukuoti iš baigtinio skaičiaus stebėjimo faktų, tuo tarpu dėsnio klaidingumą galima logiškai dedukuoti iš vienintelio jam prieštaraujančio stebėjimo fakto. Jei stebėjimu nustatoma, kad viena gulbė juoda, teiginys „visos gulbės yra baltos" bus falsifikuojamas. Tai nepaneigiama ir išimčių neturinti taisyklė. Tačiau šį argumentą pasitelkti falsifikacionistinei mokslo filosofijai pagrįsti ne taip paprasta, kaip atrodo. Problemos kyla, kai tik nuo pačių paprasčiausių pavyzdžių, kaip antai gulbių spalva, pereiname prie sudėtingesnių, artimesnių tokioms situacijoms, su kokiomis paprastai susiduriama moksle. Falsifikacijos loginės problemos tuo nesibaigia. Teiginys „visos gulbės yra baltos" neabejotinai falsifikuojamas, jei stebima juoda gulbė. Bet toks supaprastintas falsifikacijos logikos vaizdavimas paslepia rimtus sunkumus, kurie kyla falsifikacionizmui dėl bet kokios realios patikrinimo situacijos sudėtingumo. Realią mokslinę teoriją veikiau sudaro universalių teiginių visuma, o ne paprastas teiginys, kaip antai „visos gulbės yra baltos". Be to, jei teoriją reikės patikrinti eksperimentais, tai tikrinami bus ne vien tik pačios šios teorijos teiginiai. Prie teorijos reikės prijungti papildomas prielaidas, pavyzdžiui, dėsnius ir teorijas, kuriais remiantis yra sukonstruoti šiame eksperimente naudojami prietaisai. Be to, kad būtų galima dedukuoti kokį nors numatymą, kuris bus tikrinamas eksperimentais, reikės nurodyti pradines sąlygas, pavyzdžiui, aprašyti eksperimento sąlygas.Tarkime, kad astronominę teoriją tikrinsime stebėdami kokios nors planetos padėtį pro teleskopą. Teorija turi numatyti teleskopo kryptį, reikiamą tai planetai stebėti vienu ar kitu konkrečiu metu. Prielaidas, iš kurių bus išvestas numatymas, sudarys tarpusavyje susiję tikrinamos teorijos teiginiai, pradinės sąlygos, pavyzdžiui, ankstesnės planetos ir Saulės padėtys, papildomos prielaidos, pavyzdžiui, tokios, kurios leistų padaryti pataisas atsižvelgiant į planetų atspindėtos šviesos refrakciją Žemės atmosferoje ir t. t.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1940 žodžiai)
  • Universitetas
  • Toma
  • Technikos filosofija referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Technikos filosofija referatas. (2015 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/technikos-filosofija-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:59
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo