Technikos filosofijos konspektas


„Technikos“ sąvoka plačiąja ir siaurąja reikšme. (R. BiržysKlausimas praso savoku, o cia radau dar kaika. „Atradimo“ ir „išradimo“ sąvokos. (R. BiržysTechnika ir gamta. (R. BiržysFakto ir teorijos santykis. (A. F. ChalmersFalsifikacionizas. (K. R. PopperParadigmų teorija. (T. KuhnAnarchistinė mokslo teorija. (P. FeyerabendTechninė valstybė. (H. Schelsky„Utopinė“ ir „dalinių sprendimų“ socialinė inžinerija. (K. R. PopperPolitinės ir ekonominės laisvės santykis. (M. FriedmanVerslinė ir biurokratinė tvarka. (L. Mises.

Technika turi glaudų ryšį su gamta, nes iš čia semiamasi idėjų įvairių konstrukcijai. + visos medžiagos iš gamtos.

Feyerabendo mokslo samprata yra glaudžiai susijusi su Popperio socialinės inžinerijos idėja. Feyerabendo teorija pradedama kaip Popperio idėjų kritika. Feyerabendo teigimu, atvira ir laisva visuomenė yra tik ta, kurioje visoms joje koegzistuojančioms (kultūrinėms, religinėms, ir t.t.) tradicijoms suteikiamos vienodos teisės ir galimybės. Bet kokie bandymai priskirti vienos tradicijos standartus kitoms pažeidžia laisvės idėją .Mokslas, anot Feyerabendo, tėra tik viena išpažintinių tradicijų, todėl laisvoje visuomenėje mokslo standartai negali dominuoti. Taigi Popperio moksliškai pagrįstos socialinės inžinerijos idėją Feyerabendas interpretuoja kaip politiškai žalingą ir nesuderinamą su laisvos visuomenės reikalavimais. Taigi tenka konstatuoti, kad Feyerabendo kritika išryškina silpnuosius Popperio idėjų aspektus, tačiau pozityvių būdų, įgalinančių spręsti socialine sproblemas mokslinėmis priemonėmis nepasiūlo. Nesutarimą tarp Feyerabendo ir Popperio iš dalies galima paaiškinti skirtingomis jų vertybinėmis nuostatomis: Feyerabendui laisvė yra pirmesnė už protą, tuo tarpu Popperis yra įsitikinęs, kad be racionalumo standartų laisvė negalima, taigi protas yra pirmesnis. Lyginant Feyerabendą su Habermasu paaiškėja, kad Feyerabendo siūloma mokslo bei socialinės inžinerijos kritika yra adekvati, t.y. tinkamai diagnozuoja esamą situaciją ir socialinėje mokslo praktikoje slypinčius pavojus. Tačiau jei Habermasas ieško būdų, leisiančių susikalbėti skirtingų tradicijų atstovams, tai Feyerabendas vien tik kritikuoja esamą situaciją. Šitaip paaiškėja Feyerabendo teorijos neišbaigtumas. Todėl susidaro įspūdis, kad Feyerabendas netiesiogiai siūlo griežtą alternatyvą: arba demokratija ir pagarba visoms tradicijoms atstovaujantiems piliečiams bei mokslo įtakos bei galių apribojimas, arba elitinė visuomenė, kurioje lemiamus sprendimus priima socialiniai inžinieriai bei ekspertai.

10. „Utopinė“ ir „dalinių sprendimų“ socialinė inžinerija. (K. R. Popper)

Kiekvienos šalies valdymo būdas, esanti santvarka, savaip išreiškia politikos ir ekonomikos santykį. Demokratinėje valstybėje dažniausiai neišvysi valstybės kišimosi į privatų verslą. O socialinėje valstybėje partijos ar tam tikra institucijų kontrolė – kasdieninis reiškinys.

Kitą vertus, M. Friedman, laikomas vienu Monetarizbo bei Neoliberalizmo pradininku, neneigė valstybės kišimosi į rinkas, siekiant kontroliuoti pinigų kiekį, palūkanų normas, valstybės pinigais remti privatų verslą. Tokiu būdu, skatinant nacionalinio produkto vartojimą mažinant infliaciją ir nedarbą.

Visgi, ekonominė laisvė galima tiktai politiškai laisvoje valstybėje, propoguojančioje liberalias idėjas. O valstybės kišimasis galimas tik tai esant tam tikrai kritinei situacijai (didžioji ekonominė krizė).

Biurokrato darbo tikslas yra laikytis reglamento ir dirbti pagal tas instrukcijas, kurias numato

tiesiog „atbukinti“. To pasekoje biurokratas tiesiog „pamiršta“ savo darbo pareigą, nes svarbiausiu

kokybės klausimą „kaboti“ neapibrėžtyje. Taigi biurokratui tam, kad pasiektų daugiau, nei

diskriminacijos kainą. Jis tarsi „perka“ tai, ką jis laiko „produktu“„86.Jeigu verslininkas dėl savo

Kapitalistinės diskriminacijos ir valstybės bandymo įsikišti ir sureguliuoti laisvą verslą

  • Filosofija Konspektas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • 7 puslapiai (3964 žodžiai)
  • Evelina
  • Technikos filosofijos konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Technikos filosofijos konspektas. (2015 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/technikos-filosofijos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:19
×