Technikos istorija


Technikos istorija referatas. Elektrotechnikos vystymosi etapai. Elektrotechnikos vystimosi etapai. Sukamojo magnetinio lauko atradimas. Istorija referatas. Technikos istorija referatai. Transformatoriaus sukūrimas ir konstrukcijos tobulinimas.. Istorija refiradai. Elektros sroves sukurimas. Elektromagnetinio lauko sukurimas.

Technikos istorija. Įvadas. Technikos sąvoka. Technikos vystymosi varomosios jėgos ir jos vystymosi dėsningumai. Elektrotechnikos vystymosi etapai. Pradinis elektrotechnikos vystymosi etapas. Elektrotechnikos, kaip savarankiškos technikos šakos, sukūrimas. Elektrotechnikos, elektrifikacijos ir elektronikos sukūrimas ir išvystymas. Elektrinių ir magnetinių reiškinių tyrimo pradžia. Leibnico, grėjaus, diufė, mušenbruko, nolė bandymai. Atmosferos statinės elektros tyrimas. Elektros krūvių sąveikos dėsnio nustatymas. Elektros srovės šaltinio sukūrimas. Elektrolizės atradimas. H. Erstedo ir a. Ampero bandymai. Omo dėsnio atradimas. Gustavo roberto kirchhofo elektros grandinių tyrimai. Elektromagnetinės indukcijos dėsnio atradimas. Džeimso klarko maksvelo elektromagnetinių reiškinių teorija. Elektromagnetinių bangų atradimas. Pirmojo elektros variklio sukūrimas. Pirmojo elektros generatoriaus sukūrimas. Sukamojo magnetinio lauko atradimas. Trifazės sistemos ir asinchroninio variklio sukūrimas. Transformatoriaus sukūrimas ir konstrukcijos tobulinimas. Pirmosios elektrinės lietuvoje. Elektrinio apšvietimo prietaisų sukūrimas ir jų tobulinimas. Elektros energijos perdavimo linijų sukūrimas ir išvystymas. Elektrinio transporto sukūrimas ir išvystymas. Literatūra.

Šiame paskaitų cikle pateiksime tik pačių žymiausių fizikų ir elektrotechnikos kūrėjų trumpas biografijas, o kitų mokslininkų- vos vieną kitą gyvenimo ir kūrybos faktą. Technikos istorija negali būti tik sausu atradimų ir išradimų išvardijimu, todėl pasistengsime įterpti ir įdomesnių faktų, atskleidžiančių atradimo aplinkybes. Technikos istorija glaudžiai siejasi su fizikos istorija, visuotine istorija ir civilizacijos raida.

Technikos priemonės ir objektai sukuriami tik pažinus ir atskleidus gamtos dėsnius. Todėl mokslas ir ypač fizikos mokslas bei teoriniai dalykai vystosi greičiau nei technikos priemonės. Dėl to mokslo pasiekimai ir yra viena iš technikos vystymosi ir tobulėjimo varomųjų jėgų.

Kita technikos vystymosi varomųjų jėgų yra visuomenės gerbūvio ir materialinės bazės augimas. Visuomenės tobulėjimo poreikiai verčia ieškoti ir kurti naujas gamybos priemones ir technikos elementus. Be to, didėjant gyventojų skaičiui žemėje, būtina plėsti materialinių vertybių gamybą, o tai verčia kurti našesnę techniką.

Susikūrus atskiroms valstybėms ir esant skirtingoms politinėms sistemoms, atsirado būtinybė užtikrinti atskirų valstybių ir žmonių visuomeninį saugumą. Tai verčia kurti ir tobulinti karo techniką ir ginklų sistemas.

Mokslas, tiriantis technikos vystymosi dėsningumus, vadinamas technikos istorija. Technikos istorija - kartu tai techninis ir visuomeninis mokslas, kadangi ji tiria technikos vystymosi raidą glaudžiai siejant ją su visuomenės vystymosi raida. Gamtos dėsniai ir visuomeniniai ekonominiai dėsniai apsprendžia technikos evoliuciją.

Šiam periodui priskiriami pirmieji elektrinių ir magnetinių reiškinių tyrimai, pirmųjų elektrostatinių mašinų ir prietaisų sukūrimas, atmosferinės elektros tyrimai, pirmosios elektros teorijos sukūrimas, Kulono dėsnio atradimas ir elektros medicinos užgimimas.

Šio etapo pagrindiniai pasiekimai yra Ampero, Bio - Savaro ir Omo dėsnių atradimai. Tuo metu buvo sukurtas asinchroninio variklio prototipas, pirmasis elektros srovės indikatorius (multiplikatorius), nustatyti ryšiai tarp elektrinių ir magnetinių reiškinių. Svarbiausias įvykis šiame etape buvo elektromagnetinės indukcijos reiškinio atradimas ir tuoj po to pirmojo elektromašininio generatoriaus sukūrimas. Greitai buvo kuriamos įvairios elektros mašinų ir prietaisų konstrukcijos, atsirado pirmieji elektrinio apšvietimo šaltiniai, pirmieji elektriniai matavimo bei automatikos prietaisai. Antrojo etapo metu buvo atrasti ir eksperimentiškai patikrinti Lenco ir Kirchhofo dėsniai. Buvo sukurtas Voltos lankas, atrastas elektrinis lankas ir pirmieji jo praktiniai pritaikymai. Tačiau šio etapo metu elektros energija plataus praktinio pritaikymo neįgavo, nes tada dar nebuvo įmanoma sukurti ekonomiško elektros generatoriaus.

3. Elektrotechnikos, kaip savarankiškos technikos šakos, sukūrimas (1870 - 1891m.).

Šio periodo metu buvo sukurtas pramoninis elektromašininis generatorius su savižadinimu, kurio pritaikymas atvėrė naujas elektrotechnikos galimybes. Sparčiai vystėsi pramonė, didėjo miestai, išaugo poreikis plačiau naudoti elektros energiją apšvietimui ir mašinų valdymui. Prasideda pirmųjų elektrinių statyba. Tiesa, pradžioje jos gamino tik nuolatinę srovę. Čia elektros energija jau tampa preke, atsiranda poreikis ją gaminti centralizuotai ir ekonomiškai perduoti ją dideliais atstumais.

4. Elektrotechnikos, elektrifikacijos ir elektronikos sukūrimas ir išvystymas (nuo 1891m.).

Šiame etape sėkmingai buvo išspręsta svarbi mokslinė - techninė problema: elektros energijos paskirstymas ir jos ekonomiškas perdavimas dideliais atstumais. Be to, buvo sukurtas patikimas ir ekonomiškas elektros variklis, kuris tenkino išaugusios pramonės reikalavimus. Šios problemos buvo sėkmingai išspręstos tik sukūrus trifazę elektros sistemą ir 1888 m. atradus sukamąjį magnetinį lauką.

  • Transportas Referatas
  • Microsoft Word 720 KB
  • 2016 m.
  • 34 puslapiai (10919 žodžiai)
  • Aurimas
  • Technikos istorija
    10 - 1 balsai (-ų)
Technikos istorija. (2013 m. Vasario 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/technikos-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 14:16
×