Teisė baroko epochoje Lietuvoje


Valdovai Steponas Batoras. Jonas Kazimieras Vaza. Mykolas Kaributas Vyšnioveckis. Augustas II Saksas. Frydrichas Augustas III.


Vidaus politikoje jis laviravo tarp ponų ir vidutinių bajorų, orientavosi į stiprėjančius bajorus 1578 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų aukščiausias apeliacines teismo instancijas - vyriausiuosius tribunolus, patvirtino II Lietuvos Statuto (1566) pataisas, toleravo Lietuvos ponų oligarchiją. Stiprindamas valdovo valdžią kovojo su lenkų ponų grupuotėmis (Zborowskiais ir kitais), rėmėsi bajorų lyderiais (Lenkijos karalystės didžiuoju etmonu Janu Zamoiskiu) ir Katalikų bažnyčia,. 1579 m. Steponas Batoras suteikė privilegiją perorganizuoti Vilniaus jėzuitų kolegiją į akademiją ir universitetą; po to buvo įkurtos jėzuitų kolegijos Polocke (1580), Rygoje (1582), Tartu (1584). Reguliuodamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės santykius dažnai leisdavosi į kompromisus. Steponas Batoras susitirpino Lenkijos ir Lietuvos kariuomenę: atsisakė visuotinio šaukimo ir ėmė samdyti karius (vokiečių, vengrų husarus). Kartu pasiekė, kad Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės seimai priimtų nutarimus rinkti karo mokesčius.

Mirus Steponui Batorui, į Respublikos sostą buvo išrinktas Zigmantas Vaza. Švedijos karaliaus sūnus. 1588 m. jis patvirtino III Lietuvos Statutą. 1592 m. (po tėvo mirties) paveldėjo Švedijos sostą, bet buvo nuverstas. Siekdamas susigrąžinti, paskalbė prisijungiąs prie Respublikos šiaurinę Estiją. Kita karo priežastis su Švedija tai kad Švedija siekė viešpatauti Baltijos jūros pakrantėse ir užkariauti Livoniją. Būdamas valdovu, siekė įvesti absoliutizmą. Šių ketinimų turėjo atsisakyti dėl 1606 m. Zebrzydowskio vadovaujamo bajorų maišto, nors jį ir numalšino.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1314 žodžiai)
  • Kolegija
  • Evelina
  • Teisė baroko epochoje Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Teisė baroko epochoje Lietuvoje. (2017 m. Lapkričio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/teise-baroko-epochoje-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 25 d. 03:52
×
144 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo