Teisė teisės teorija


Teisinis personalizmas. Personalistine teises samprata. Personalistinė teisės samprata (teisinis personalizmas).

Bendroji teisės teorijos charakteristika. Teisės teorija: jos objektas ir metodai. Teisės teorijos reikšmė specialiems teisės mokslams ir teisiniam mąstymui. Teisės samprata kaip teisės mokslų įvairovės vienovė. Teisės sampratos teorinė ir praktinė reikšmė. Teisė kaip procesas: trys teisinės būties lygmenys. Teisės sampratų įvairovė. Teisės sampratų įvairovės priežastys. Teisės sampratų diferenciacija pagal teisės kildinimą iš intereso,garantuoto jėgos persvara. Teisės sampratų diferenciacija pagal teisės šaltinio pobūdį. Teisės tradicijos. Tradicijos samprata. Vakarų teisės tradicija ir jos ištakos. Teisės tradicijų rūšys. Induistinė teisės tradicija. Kinų ir japonų ir teisės tradicija. Islamo teisės tradicija. Afrikos ir madagaskaro teisės tradicija. Personalistinė teisės samprata (teisinis personalizmas). Šiuolaikinė teisės samprata kaip socialinio sugyvenimo ideologija. Teisės sampratos aksiomatika. Teisės vidinę struktūrą formuojantys veiksniai. Teisė kaip subjektinių teisių ir pareigų vienovė. Prigimtinės ir pozityviosios teisių santykis. Teisės ir moralės santykis teisinio personalizmo požiūriu. Teisės principai kaip teisės sampratos turinio išskleidimas. Teisės principų samprata. Teisės principų rūšys. Teisės principų taikymo taisyklės. Teisės idėjos raida. Teisės socialinė paskirtis ir funkcijos. Teisės socialinė paskirtis. Teisės funkcijos samprata ir rūšys. Teisinis reguliavimas kaip socialinio reguliavimo rūšis. Teisinio reguliavimo samprata. Teisinio reguliavimo objektas. Teisinio reguliavimo metodas. Teisinio reguliavimo stadijos. Pirmasis teisės egzistavimo lygmuo – teisinės idėjos (teisinė sąmonė). Teisinė sąmonė ir jos struktūra. Teisinė sąmonės rūšys.Bendroji teisės teorijos charakteristika. Teisės teorija: jos objektas ir metodai. Teisės teorijos reikšmė specialiems teisės mokslams ir teisiniam mąstymui. Teisės samprata kaip teisės mokslų įvairovės vienovė. Teisės sampratos teorinė ir praktinė reikšmė. Teisė kaip procesas: trys teisinės būties lygmenys. Teisės sampratų įvairovė. Teisės sampratų įvairovės priežastys. Teisės sampratų diferenciacija pagal teisės kildinimą iš intereso,garantuoto jėgos persvara. Teisės sampratų diferenciacija pagal teisės šaltinio pobūdį. Teisės tradicijos. Tradicijos samprata. Vakarų teisės tradicija ir jos ištakos. Teisės tradicijų rūšys. Induistinė teisės tradicija. Kinų ir japonų ir teisės tradicija. Islamo teisės tradicija. Afrikos ir madagaskaro teisės tradicija. Personalistinė teisės samprata (teisinis

Teisės teorijos objektas. Mokslo objektas – tai ta konkreti tikrovė (socialinė, psichologinė ar gamtinė), kurią siekia pažinti konkretus mokslas. Pažįstame tikrovę, kad žinotume kaip jos atžvilgiu turime elgtis: kuo ji gali būti mums naudinga arba pavojinga.

Teisės teorijos objektas - teisinė tvarka kaip vientisas istorinis procesas. Teisinės tvarkos specifiškumą sudaro trys pagrindiniai jos požymiai:

a) pagal pobūdį - teisė (teisinė tvarka) yra valstybės garantuojama, visuotinai privaloma socialinė tvarka,

b) pagal šaltinį – teisinė tvarka - žmonių kūrinys,

c) pagal paskirtį – teisinė tvarka yra žmonių interesų (teisių) apsaugos ir įgyvendinimo priemonė.

Iš teisinės tvarkos specifiškumo seka ir teisės teorijos specifiškumas pagal tyrimo objektą. Teisė teorija tiria teisinę tikrovę (teisinę tvarką), kurios kūrėjas yra pats žmogus, veikiantis savo interesais. Todėl ta tvarka gali būti ne tik aprašoma, kokia ji yra, bet ir vertinama, kokia ji turėtų būti arba galėtų būti, kad ji atitiktų tam tikrų socialinių grupių arba visos visuomenės interesus. O tai reiškia, kad jai apibūdinti gali būti taikomos gėrio ir blogio, teisingumo ir savivalės kategorijos. Šiuo požiūriu teisinė tikrovė skiriasi nuo gamtinės, kuriai minėtos etinės kategorijos negali būti taikomos; gamtinė tikrovė negali būti nei gera nei bloga. Ji yra tokia, kokia yra, žmogus gali tik taikytis prie jos. Tai reiškia, kad teisės negalima pažinti jos nenagrinėjant kartu su istoriškai besikeičiančiais žmonių interesais, kurių reiškėja yra teisė ir teisinė tvarka. Ta tvarka keičiasi priklausomai nuo to, kaip keičiasi visuomenės socialinė struktūra ir socialinių jėgų santykis visuomenėje (kurios socialinės grupės interesus pirmiausia išreiškia galiojanti teisė).

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 955 KB
  • 2012 m.
  • 270 puslapių
  • Studente
  • Teisė teisės teorija
    10 - 1 balsai (-ų)
Teisė teisės teorija. (2012 m. Gruodžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/teise-teises-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 13:53
×