Teisėkūra konspektas


Teisės konspektas. Teisėkūros sąvoka ir jos paskirtis. Teisėkūra. Teisėkūros subjektai. Kompetetingos valstybės , savivaldybių , ES ir tarptautinės institucijos. Teisėkūros stadijos. Teisės akto projekto rengimas. Teisės akto priėmimas ir paskelbimas. Teisės akto priėmimo ir paskelbimo stadijos. Teisėkūros principai. Teisėkūra turi remtis tokiais pagrindiniais principais. Teisėtumo principas. Viešumo bei demokratijos principai. Kompetencija ir profesionalumas. Daugumos principas. Socialinio kompromiso principas. Laisvės , lygybės ir teisingumo principai. Tautos gerovė – aukščiausias įstatymas. Teisėkūros juridinė technika. Išorinio teisės akto apipavidalinimo taisyklės , suteikiančios jam oficialumą. Teisės akto struktūra ir jo turinio organizacija , tikslingas norminių nuostatų išdėstymas. Teisės aktų kalbai keliami reikalavimai. Teisės akto turiniui keliami reikalavimai. Teisinė prezumpcija. Bedrosios teisinės prezumpcijos. Teisinė fikcija. Konstitucinė teisėkūros kontrolė. Sprendimų priėmimas Europos Sąjungoje.


Kompetetingos valstybės, savivaldybių, ES ir tarptautinės institucijos. Valstybės galia leisti teisės aktus yra kilusi iš tautos. Tai Seimas, Prezidentas, Vyriausybė, ministerijos, departamentai, inspekcijos.

Teisėkūros principai. Tai teisiniai principai, kurie išreiškia tam tikrus imperatyvius reikalavimus, keliamus teisės aktų leidėjui. Užtikrinant teisės principų laikimąsi sumažėja socialiai neveiksmingų teisės normų ar net teisės akto atsiradimo tikimybė. Visi teisės aktų leidybos principai sąlygiškai gali būti išskirti į du tipus: I. Principus, nukreiptus į teisės aktų leidybos procesą; II. Principus, nukreiptus į teisės aktų leidybos rezultatą.

Viešumo bei demokratijos principai. Išreiškia reikalavimą, kad su bendraisiais interesais susiję sprendimai nebūtų priimami piliečiams nežinant ir neturint galimybių dalyvauti.

Kompetencija ir profesionalumas. Šis principas padeda objektyviau nustatyti visuomenės poreikius ir numatyti teisinius jų patenkinimo būdus.

Nešališkumas. Sprendimų priėmime dalyvaujantys asmenys turi būti nešališki arba bent jau nešališkumas turėtų būti atskleistas ir maksimaliai apribotas.

Daugumos principas. Kiekvienas balsas vienodai svarbus ir esant nesutarimui, sprendimą galima priimti tik sveriant, kurioje pusėje yra daugiau “lygių balsų”.

b) Socialinio kompromiso principas. Reikalauja, kad teisės aktuose būtų įtvitinamos skirtingus interesus atitinkančios taisyklės, kad teisės aktai derintų tuos interesus ir kad teisės aktai nebūtų priimami vienos konkrečios socialinės grupės naudai kitos grupės sąskaita.

c) Laisvės, lygybės ir teisingumo principai. Teisės aktas turėtų nustatyti suvaržymus tik tam, kad apsaugotų kuo didesnę laisvės erdvę; negalima vieno asmens teisių saugoti kito asmens teisių sąskaita.

  • Teisė Konspektai
  • 2015 m.
  • Indre
  • 4 puslapiai (1384 žodžiai)
  • Teisės konspektai
  • Microsoft Word 164 KB
  • Teisėkūra konspektas
    10 - 9 balsai (-ų)
Teisėkūra konspektas. (2015 m. Kovo 19 d.). http://www.mokslobaze.lt/teisekura-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 00:27