Teisės aiškinimas


Teisės aiškinimo ir teisėkūros santykis. Teisės aiškinimo rūšys. Teisekuros ir teises aiskinimo santykis. Teisės aiškinimo priežastys. Teisės aiškinimo stadijos. Teisės aiškinimo ir teisėkūros santykis.. Teises aiskinimas ir teisekuros santykis. Teisės aktų aiškinimas. Teisės aiškinimo reglamentavimo problema. Teisės aiškinimo rūšys:.

Įvadas. Teisės aiškinimo sąvoka, stadijos, etapai. Teisės aiškinimas ir argumentavimas, jų santykis. Teisės aiškinimo sąvoka ir stadijos. Teisės aiškinimo etapai. Teisės aiškinimas ir argumentavimas, jų santykis. Teisės aiškinimo reglamentavimo problema. Teisės aiškinimo priežastys. Teisės aiškinimo būdai (metodai). Teisės aiškinimo rūšys. Teisės aiškinimo klasifikacija. Teisės aiškinimas pagal tai, kiek aiškinimo metu pateiktoji teisės principo arba normos prasmė sutampa su tekstine teisės principo arba normos išraiška. Teisės aiškinimas atsižvelgiant į subjektus, kurie aiškina teisę. Teisės aiškinimo aktai. Teisės aiškinimo sąvoka. Teisės aiškinimo rūšys. Teisėkūros ir teisės aiškinimo santykis. Išvados. Literatūra.

Šio rašto darbo objektas yra teisės aiškinimas. Svarbiausias rašomojo darbo tikslas yra išnagrinėti objekto priežastis, plačiąja prasme aptariant teisės aiškinimo būdus (metodus) ir rūšis.

Mūsų rašto darbo uždaviniai:

Atskleisti teisės aiškinimo sąvoką;

Atskleisti teisės aiškinimo ir argumentavimo santykį;

Išsiaiškinti pagrindines teisės aiškinimo (interpretavimo) priežastis;

Rašto darbo informacija buvo renkama naudojant tik rašytinius šaltinius, apdorojant ir sukonkretinant gautą informaciją. Rašto darbo naudota literatūra – knygos.

Šis rašto darbas yra visiškai naujas, pateikiama informacija yra atrinkta iš patikimų atnaujintų šaltinių.

Rašant šį rašto darbą teko susidurti su sunkumais. Pirmiausia, naudojamoje literatūroje buvo pateikta nemažai mokslinės terminologijos, dėl to buvo nelengva pateikti medžiagą suprantamai.

Teisės principo arba normos prasmės aiškinimo etapai, kuriuos atlieka teisės principų arba normų aiškinimo subjektai :

Aiškinimo būtinumo nustatymas, ar taikytinas teisės principas arba norma yra aiškūs ar ne

Vienintelio išaiškinto teisės principo arba normos prasmės varianto parinkimas, t.y. nustatymas, kuri galima taikytino teisės principo arba normos prasmė atitinka faktines bylos aplinkybes

(Teisės principas arba norma gali turėti kelis prasmės variantus; būtent todėl reikia parinkti tinkamiausią sprendimui priimti teisės principo arba normos prasmės variantą, nes priešingu atveju būtų priimtas neteisingas sprendimas).

Šiame kontekste teisinis argumentavimas persmelkia ir įrodinėjimą, nes teisinis argumentavimas yra teisės aiškinimas, kuris nėra grynai teisės klausimas: teisingai išaiškinti teisės principo arba normos neįmanoma, nesiejant su konkrečios bylos faktais.

Kartu pažymėtina, kad teisės aiškinimui, kaip sąmoningai veiklai, turi įtakos ne tik protas, bet ir jausmai, emocijos, per kuriuos pajuntami norminiai faktai (moralė, papročiai, tradicijos). Pasak V. Mikelėno, teisės aiškinimo negalima laikyti vien logine veikla. Aiškinant teisę operatyviai, siekiama sau ir kitiems atsakyti, ką teisė draudžia ar leidžia, ko reikalauja ir ko nereikalauja. Teisingo atsakymo negalima rasti vadovaujantis tik formaliosios dvireikšmės logikos taisyklėmis. Kiekvienu atveju atsakymas randamas tik priėmus vertybinį sprendimą, t.y. pritaikius tam tikrus vertinamuosius kriterijus – teisingumo, protingumo, sąžiningumo, lygiateisiškumo ir kitus bendruosius teisės principus. Tačiau šios vertybės ir principai taip pat nėra pakankamai apibrėžti ir aiškūs, todėl jų turinį ir taikymą konkretiems gyvenimo atvejams taip pat reikia aiškinti.

Kiekvienas diskusijos dalyvis turi turėti teisę ir galimybę kelti problemą dėl kito diskusijos dalyvio pateikto teiginio;

Teisės aiškinimo procese siekiama teisę išaiškinti konkrečių faktinių aplinkybių kontekste, kad ji taptų kaip įmanoma aiškesnė, kad jos prasmė būtų kaip įmanoma labiau atskleista. Taikant teisę, ją išaiškinti, atskleisti jos prasmę yra būtina, todėl būtinybė aiškinti teisę sietina su susiformavusios ir sukurtos teisės savaiminiu neaiškumu, kuomet teisės aiškinimo procese jos prasmę siekiama kaip įmanoma labiau atskleisti – tai yra pagrindinė teisės aiškinimo priežastis ir būtent todėl teisė yra suprantama kaip interpretacija.

Teisę derinti su pakitusiais visuomeniniais santykiais, kuriuos turi reguliuoti teisė, galima teisėkūros būdu arba teisės aiškinimo būdu, o pastarasis kartais yra prioritetinis prieš teisėkūros būdą.

Teisės kalba, kaip ne bendrinė, o specialioji, profesinė kalba, pasižymi ypatumais, kurie dar labiau padidina poreikį aiškinti kalbos ženklus:

ketvirta, jai nebūdingas individualus stilius, nes teisės principai ir normos formuluojami kaip neapibrėžtam asmenų ratui adresuojami elgesio standartai;

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2016 m.
  • 28 puslapiai (6957 žodžiai)
  • Universitetas
  • Danda
  • Teisės aiškinimas
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Teisės aiškinimas. (2011 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-aiskinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 07:57
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo