Teisės aktai ir jų rūšys referatas


Teisės referatas. Įvadas. Teisinės valstybės samprata. Teisės akto apibrėžimas. Teisės akto rūšys. Bendrųjų teisės normų aktai. Individualiųjų teisės normų aktas. Individualiųjų ir bendrųjų teisės normų aktų skirtumai. Teisės aktų hierarchija. Teisės aktų galiojimas. Teisės aktų galiojimas laiko atžvilgiu. Išvados. Literatūros sąrašas.


Lietuva – teisinė valstybė, o toks statusas įpareigoja visą valstybės valdymo modelį paremti teise. Teisė yra mums visiems reikalinga, kadangi ji reguliuoju mūsų tarpusavio santykius, mūsų elgesį. Visi suprantame, jog jeigu teisinis reguliavimas neegzistuotų tai mūsų niekas negalėtų priversti daryti taip, kaip reikalauja tam tikros teisės normos. Ši tema aktuali tuo, kad kiekvienai visuomenei privalomos bendro elgesio taisyklės – socialinės normos, leidžiančios, apribojančios, draudžiančios arba uždedančios tam tikras pareigas. Tai - visiems privaloma, formaliai apibrėžta visuotinio socialinio elgesio taisyklė, nustatyta ar sankcionuota valstybės, kuri suteikia ir įtvirtina visuomeninių santykių dalyviams apibrėžtas subjektines teises ir teisines pareigas ir saugomas valstybės. Valstybė garantuoja teisės normų visuotinį privalomumą. Štai todėl svarbu suvokti kas yra tie teisės aktai, kokie aktai yra išleidžiami, jų rūšis, hierarchija.

Teisės normų aktai yra skirti reguliuoti įvairius santykius, kylančius iš teisės paskirties, todėl jie yra skirtingi. Norėčiau apibendrinti 3 pagrindines teisės aktų rūšis: (1, p. 3)

Šiai teisės aktų rūšiai priskiriami dauguma įstatymų bei įstatymų lydimųjų aktų (pvz. Konstitucija, visi kodeksai, statutai, įstatai, instrukcijos, dauguma nutarimų ir kt.). Šiais teisės aktais tauta bei jos įgaliotos valstybės institucijos siekia nustatyti tam tikrus bendrus įprasto, pasikartojančio elgesio standartus (pvz. santuokos sudarymo ar nutraukimo, paveldėjimo, įvairių turto įgijimo būdus, valdžios sudarymo, visuotinai reikšmingų sprendimų svarstymo ir priėmimo tvarką ir pan.) (4 p.3).

Individualūs teisės aktai - vienkartis teisės taikymo aktas, skirtas konkrečiam subjektui ar individualiais požymiais apibūdintų subjektų grupei (8 p. 1). Jie gali būti ir savarankišką individualią elgesio taisyklę formuluojantys aktai ir teisės taikymo aktai. Daugeliui individualių teisės aktų būdinga tai, kad jiems įgyvendinti nereikia priimti teisės taikymo aktų, nes čia subjektinės teisės turėtojas ir tos teisės turinys yra individualizuoti. (1, p. 311) Pavyzdys galėtų būti 1921 m. liepos 8 d. Antrosios Lietuvos Respublikos Steigiamojo Seimo priimtas „ Pensijos d-rui Jonui Basanavičiui nustatymo įstatymas“, kuriuo J. Basanavičiui paskirta 2000 auksinių mėnesinė pensija iki gyvos galvos.

1.      Įgaliotos kurti individualiąsias teisės normas bei taikyti bendrąsias ir individualiąsias teisės normas valstybinės valdžios ir valdymo institucijos – Lietuvos Respublikos Seimas (taikydamas politines sankcijas), Vyriausybė, Prezidentas, Savivaldybės bei kitos institucijos

2.      Teismai (kurie, vadovaudamiesi teisės principais kuria individualias teisės normas, teisinio precedento dėka galinčias tapti ir bendrosiomis, o vadovaudamiesi bendrosiomis teisės normomis – taiko jas konkretindami elgesio taisyklę)

Išsiaiškinome kas gi yra individualūs teisės aktai ir bendrųjų teisės normų aktai, o dabar norėčiau apžvelgti pagrindinius jų skirtumus ir požymius:

1. Bendrųjų teisės normų aktus leidžia tik mūsų nurodyti teisėkūros subjektai, tuo tarpu individualiųjų teisės normų aktai yra priimami platesnio subjektų rato. Savarankišką individualią elgesio taisyklę formuluojantys aktai taipogi priimami tik teisėkūros subjektų, bet teisės taikymo aktus priima jau teisės taikymo subjektai.

 • Teisė Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Andrius
 • 24 puslapiai (4769 žodžiai)
 • Universitetas
 • Teisės referatai
 • Microsoft Word 110 KB
 • Teisės aktai ir jų rūšys referatas
  10 - 9 balsai (-ų)
Teisės aktai ir jų rūšys referatas. (2015 m. Lapkričio 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/teises-aktai-ir-ju-rusys-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 21:32