Teisės akto teisėtumas


Administracinių teisės aktų teisėtumo nagrinėjimas. Išvados. Literatūra.

Šiuolaikiniame valstybės valdyme, valstybės institucijos priima gausybę teisės aktų, reguliuojančių įvairias gyvenimo sritis, nustatančių įvairius elgsenos būdus tam tikroje aplinkoje ir pan. Valstybinėms institucijoms, priimant administracinius teisės aktus ne retai yra peržengiamos diskrecijos ribos, daroma klaidų, neatsižvelgiama į kompetenciją, susijusių subjektų rekomendacijas ir t.t. Dėl netikslaus administracinių teisės aktų turinio dažnai kyla ginčai, kurie persikelia ir į teisminę erdvę. Nepaisant to, kad yra sukurta aibė ikiteisminių institucijų (darbo ginčų komisija, mokestinių ginčų komisija, vadotojų teisių apsaugos tarnyba ir pan.), šių institucijų kompetencija yra ribota, jų sprendimai neretai skundžiami teismuose, o teismai turi teisę, bet ne prievolę, vadovautis minėtų ikiteisminių institucijų priimtais sprendimais.

Ši teisė numatyta Lietuvos Respublikos Konstitucijoje 30 straipsnio 1 dalyje: Asmuo, kurio konstitucinės teisės ar laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą. Tokia teisė į veiksmingą gynybą yra įtvirtinta ir tarptautiniuose teisės aktuose, t.y. Europos žmogaus teisių ir laisvių konvencijoje bei Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje. Kiekvienas asmuo turi teisę į nepriklausomo ir nešališko teismo atliekamą viešojo administravimo subjektų priimtų sprendimų patikrą.

Šiame darbe stengsiuos trumpai aptarti vis aktualesne tampančią šių dienų temą administracinių teisės aktų teisėtumo klausimų nagrinėjimo srityje, apžvelgti kas gi yra tas administracinis teisės aktas, jo teisėtumo kontrolę, subjektus, kurie dalyvauja bylose dėl administracinio teisės akto teisėtumo, ypatumus nagrinėjant tokio pobūdžio bylas bei problemas kylančias administracinių teisinių santykių nagrinėjimo bylose.

Nemažai ginčų dėl viešojo administravimo subjekto priimto administracinio norminio akto yra perkeliama į teismą, siekiant įgyvendinti asmens teisę į teisingą ir objektyvų ginčo išnagrinėjimą. Todėl ATBĮ numato galimybę spręsti klausimą dėl tam tikrų viešojo administravimo subjekto priimtų administracinių teisės aktų atitikties aukštesnės galios teisės aktams.

  • Teisė Esė
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1497 žodžiai)
  • Elijus
  • Teisės akto teisėtumas
    10 - 3 balsai (-ų)
Teisės akto teisėtumas. (2015 m. Liepos 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-akto-teisetumas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 03:24
×