Teisės aktų hierarchinė sistema


Įvadas. Teisės aktų rūšys ir jų skirstymas pagal teisinę galią. LR Konstitucija. ES teisė ir tarptautinės sutartys. Įstatymai. Konstitucinis įstatymas. Paprastieji įstatymai. Poįstatyminiai teisės aktai. Teisės aktų tarpusavio santykis. Teisės aktų leidybos procedūra. Išvados. Šaltiniai.


Teisės aktų hierarchija, neabejotinai, atlieka labai svarbų vaidmenį kiekvienos valstybės teisinėje sistemoje. Per teisės aktų prieštaravimų ir konfliktų aptikimą, ir panaikinimą, ji padeda užtikrinti teisėtumą, tam tikro chaoso išvengimą bei teisinės ir konstitucinės valstybės kūrimąsi, ir pan. ( Lietuvos Respublikoje teisės aktų hierarchija yra tokia: nuo aukščiausios iki žemiausios galios teisės akto). Pats šios hierarchijos nustatymas nėra lengvas ir įvairių autorių diskutuotinas.

Teisinė struktūra primena piramidės struktūrą. Normos klasifikuojamos pagal jų teisinę galią – priklausomumą, pagal kurį viena norma yra pavaldi kitai, arba viena norma yra išvedama iš didesnę galią turinčios. Todėl aukščiausiąją vietą, piramidės viršūnę, užima didžiausią, o po jo einantis mažesnę teisinę galią turintis teisės aktas. Ši klasifikacija, aktų skirstymas į atskiras grupes pagal tam tikrus požymius, padeda lengviau naudotis ir veiksmingiau taikyti teisės aktuose įtvirtintas normas.

LR norminių teisės aktų klasifikavimas pagal hierarchinę sistemą yra toks:

Konstitucija – tai pagrindinis šalies įstatymas, turintis aukščiausią galią. Ji vertybiniu požiūriu orientuoja visą einamąją teisėkūrą, užtikrina vidinę konceptualią visos teisinės sistemos vienovę. Demokratinėje valstybėje ji yra ne valdžios įstatymas tautai, o tautos įstatymas savo išrinktai valdžiai. Priimdama šį aktą per savo atstovus arba tiesiogiai balsuodama, tauta siekia riboti valdžios galias pagrindinėmis žmogaus teisėmis. LR Konstitucijos turinį sudaro esminės nuostatos, reguliuojančios svarbiausius visuomenės santykius valstybėje. Joje įtvirtinti žmogaus ir valstybės tarpusavio santykiai, apibūdintos pagrindinės žmogaus ir piliečio teisės, laisvės ir pareigos, nustatyti valdžios organizavimo principai.

ES teisė – tai, ES teisės normų sistema, kurios struktūra susideda iš šių teisės aktų šaltinių:

Tam, kad atsakytume į klausimą – kokią vietą tarptautinės sutartys užima LR teisinėje sistemoje, būtina remti atitinkamais teisės aktais. Nustatant jų vietą ir galią, visų pirma reikia remtis LR Konstitucija, kurios 138 str. nurodoma: „Tarptautinės sutartys, kurias ratifikavo LR Seimas, yra sudedamoji LR teisės dalis”. Tai reiškia, kad LR priėmus tarptautinę sutartį, ji įtraukiama į mūsų teisinę sistemą ir LR įstatymai jai negali prieštarauti.

Įstatymui tenka vieta tarp Konstitucijos ir poįstatyminiu teisės aktų. Įstatymas - tai, Konstitucijos ir Seimo statuto tvarka išleisti aktai, kurie turi aukščiausią galią, formuoja bedrąsias teisės normas, skirtas reguliuoti svarbiausius žmonių santykius. Tai pagrindinis teisės šaltinis. Įstatymu kuriama valstybės teisinė tvarka, daranti poveiki ne tik atskiroms valdžios institucijoms, bet ir visoms socialinėms gyvenimo sritims. Kiekvienas yra šios tvarkos vienaip ar kitaip paliestas, jos neįmanoma išvengti.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 44 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2446 žodžiai)
  • Lidija
  • Teisės aktų hierarchinė sistema
    10 - 4 balsai (-ų)
Teisės aktų hierarchinė sistema. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-aktu-hierarchine-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 03:20
×