Teisės informatika


Informatikos teisė. Teisės informatika ir informatikos teise. Teisės informatikos sąvoka. Informacinių technoligijų teisė. Asmens privatumas elektronineje erdveje. Asmens duomenų apsaugos samprata. Privatumas elektronineje erdveje. Klausimai informatikos tema. Teises informatikos konspektai. Teises informatikos mruni.

Labai išsamus konspektas apie teisės informatiką. Pagal mru programą. Tema. Informacinės technologijos (it) ir teisė. Kompiuterinė sistema. Kompiuterių tinklai. Kompiuterių programos. Kompiuterinės duomenų bazės. Internetas - nauja socialinių ir teisinių santykių erdvė. Interneto domenų vardai. Elektroninis parašas. Elektroninis dokumentas. Duomenų šifravimas. Elektroninių duomenų (informacijos) sauga kontroliniai klausimai literatūra. Tema. Teisės informatikos teoriniai ir metodologiniai pagrindai. Teisės informatikos istorinė raida. Teisės informatikos teoriniai pagrindai. Elektroninės informacijos teisiniai aspektais kontroliniai klausimai literatūra. Tema. Taikomasis informacinių technologijų (it) panaudojimas teisėje. Teisininkų darbo efektyvinimas naudojant informacines technologijas. Kompiuterinės teisės aktų bazės. Valstybės registrai ir kadastrai kontroliniai klausimai literatūra. Tema. Bendrosios informaciniu technologijų teisinio reglamentavimo prielaidos. Informacinių technologijų ir socialinių-teisinių reiškinių elektroninėje erdvėje reglamentavimo principai. Teisės informatikos sąvoka ir turinys. Teisinė informacija ir jos tvarkymas kontroliniai klausimai literatūros sąrašas. Tema. Privatumo ir asmens duomenų teisinė apsauga. Įvadas į privatumą ir asmens duomenų apsaugą. Pagrindinės asmens duomenų teisinės apsaugos elektroninėje erdvėje kategorijos ir principai. Bendrieji asmens duomenų apsaugos elektroninėje erdvėje reguliavimo aspektai. Pagrindiniai privatumo ir asmens duomenų apsaugos elektroniniuose ryšiuose ypatumai. Privataus gyvenimo neliečiamumo ribojimas elektroniniuose ryšiuose nusikaltimų tyrimo tikslais. Privatumas elektroninėje darbo vietoje kontroliniai klausimai literatūros sąrašas. Tema. Elektroninis dokumentas ir elektroninė komercija. Įvadas į elektroninę komerciją. Elektroninės komercijos samprata. Elektroninės komercijos modeliai. Elektroninės komercijos ypatumai. Elektroninis dokumentas kontroliniai klausimai. Literatūros sąrašas.

Siekiant formuoti teisininkų gebėjimus bei kompetencijas valdyti informacines technologijas, kurių pagalba teisininkai galėtų spręsti žinių visuomenės teisines problemas, pateikiamos pagrindinės svarbios teisėje informacinių technologijų kategorijos: aiškinamos k ompiuterinės sistemos, kompiuterių tinklų, kompiuterių programų, kompiuterinių duomenų bazių sąvokos, aptariamos pagrindinės interneto savybės  bei interneto domenų vardų, elektroninio parašo, elektroninių dokumentų, duomenų šifravimo ir elektroninių duomenų (informacijos) saugos ypatumai.

Siekiant formuoti teisininkų supratimą apie žinių visuomenėje vykstančius naujus teisinius procesus, tradicinių teisinių institutų ir procesų transformacijas, o taip pat formuoti gebėjimus bei kompetencijas valdyti informacines technologijas, kurių pagalba teisininkai galėtų spręsti žinių visuomenės teisines problemas, teisininkas turi būti susipažinęs su pagrindinėmis svarbiomis teisėje informacinių technologijų kategorijomis.

Dažniausiai (o socialinėje sferoje -  praktiškai visada) kompiuterį kaip intelektualų įrankį naudoja žmogus, o tai sudaro kompiuterinę sistemą.

Todėl informacinėse technologijose kompiuterinė sistema bendru atveju susideda iš:

Šiuolaikinių kompiuterių tobulėjimo sparta yra labai didelė ir pralenkia bet kokius lūkesčius. Tai labai padidina informacijos apdorojimo galimybes ir greitį, bet kartu ir verčia kompiuterių naudotojus nuolat tobulėti. Aišku, kad sparti technologinė pažanga labai padidina informacijos apdorojimo galimybes ir greitį, tačiau kartu kelia žymiai didesnius reikalavimus tarnautojų kvalifikacijai ir verčia kompiuterių naudotojus nuolat tobulėti.

Reikia atkreipti dėmesį į dar kelias svarbias informacinių technologijų savybes.

Antroji iš šių savybių – nežiūrint didžiulio dokumentų kompiuteryje kiekio, rasti reikiamą galima labai greitai – per sekundės dalis.

Dauguma šiuolaikinių  kompiuterių sujungti komunikaciniais tinklais, kurie galėtų būti apibrėžti kaip dviejų arba daugiau kompiuterių tarpusavio sujungimas esant galimybei persiųsti informaciją. Pasauliniu mastu tai apimtų visas kompiuterines sistemas, sujungtas į vieningą tinklą. Tačiau ne visi kompiuteriniai tinklai yra vienodi. Kompiuterinius tinklus galima suskirstyti į dvi pagrindines rūšis:

1.       globalūs tinklai  - internetas (WAN-Wide Area Networks);2.       lokalūs tinklai – įstaigos, ministerijos, žinybos, universiteto vidinis tinklas (LAN-Local Area Networks). 

Specialios tinklo programinės įrangos pagalba atliekamas informacinių resursų administravimas tinkle ir užtikrinama tinklo vartotojų prieiga prie informacinių resursų.

1) Naudojamas vieningas pasikeitimo informacija protokolas;

2) Informacijos paieškai sukurta efektyvi ir lengvai suprantama programinė įranga;

5) Efektyviai informacijos paieškai sukurtos specialios sistemos ir mechanizmai. 

Internetu naudojamasi įvairiomis paslaugomis, tarp kurių pagrindinės ir labiausiai išplitusios yra:

1.       elektroninis paštas – ši paslauga iš pradžių buvo pritaikytas teksto persiuntimui, tačiau atsiradus naujoms galimybėms elektroniniu paštu tapo įmanoma persiųsti garso failus, vaizdus ir net video failus. Elektroninėje komercijoje tai yra populiari paslauga naudojama daugelyje elektroninio sandorio sudarymo stadijų.

2.       WWW (World Wide Web) paslauga – tai populiariausia interneto paslauga. Atsižvelgiant į šios paslaugos panaudojimą, tai viena iš svarbiausių interneto paslaugų elektroninėje komercijoje. Ji turi ne tik katalogams būdingą funkciją, t.y. demonstruoti parduodamas prekes, bet taip pat leidžia subjektui tiesiogiai sąveikauti su pateikta informacija bei ją parsisiųsti;

4.       internetiniai pokalbiai – ši paslauga dažnai vadinama IRC. Internetiniai pokalbiai, skirtingai nuo Usenet naujienų grupės, leidžia vartotojams bendrauti realiu laiku;

5.       FTP paslauga –paslauga pasižymi dideliu duomenų perdavimo greičiu. Tai elektroninei komercijai labai naudinga paslauga persiunčiant galutiniam vartotojui reikiamą duomenų paketą.

WWW sudaro atskiri interneto mazguose (tarnybinėse stotyse – serveriuose) esantys puslapiai. Jie yra parašyti specialia kalba - HTML (Hypertext Markup Language). Naršyklės pritaikytos suprasti šią kalbą ir vienodai teisingai atvaizduoti interneto puslapius. Pagrindiniai WWW privalumai - galimybė į elektroninį puslapį įterpti nuotraukas, paveiksliukus, videoinformaciją, garsus bei su specialių nuorodų pagalba sujungti vienus puslapius su kitais.

  • Microsoft Word 204 KB
  • 2016 m.
  • 68 puslapiai (37711 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Teisės informatika
    10 - 1 balsai (-ų)
Teisės informatika. (2011 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-informatika.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 25 d. 19:08
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo