Teisės KIausimai egzaminui


Teisės šaltinių hierarchija skirtingų teisinių sistemų valstybėse. Norminis aktas kaip teisės šaltinis. Norminių aktų hierarchija. Teisės doktrina, kaip teisės šaltinis. Bendrųjų teisės principų, kaip teisės šaltinio svarba.


Valstybės ir teisės teorija nustato valstybės sampratą, požymius, formas, funkcijas. Valstybės ir teisės sistemą, principus, teisinio reguliavimo mechanizmus. Pati seniausia prigimties teisės teorija, kuri teikia, kad teisė yra protas, kuris nurodo, kas yra teisinga ir kas ne. Žmonių bendrijai dažniausiai susijungusiai į valstybę, tenka ieškoti tarpusavio kompromisų. Kai kurie susitarimai nekeldavo jokių abejonių. Normos, kurios nediskutuojamos visuomenėje yra natūralios ir vadinamos prigimtinėmis ir visuma jų vad. Prigimtine teise. Tokių normų yra daug ir įvairių, dažnai jos vadinamos paprotinėmis normomis. Tačiau prigimtinė teisė neduoda atsakymo dažnai, savo valia, raštu turi visiems paskelbti įstatymo leidėjas. Seime priimta virš 3000 įstatymų.

Šiuolaikinėje visuomene gyvena pagal prigimtines teises, bet jos ne visos įtvirtintos. Teisės teorijoje žinoma ir pozityvioji teisė. Ji – tai žmogaus kūrinys, kurį jis gali konstruoti nepažeisdamas prigimtinių teisių. Ji visada yra išreiškiama tam tikromis normomis ir kitose teisės šaltiniuose.

Valstybės funkcijoms valdyti reikia tam tikro teisės ir įgaliojimus turinčio organo, specialaus mechanizmo aparato. Valstybės mechanizmas – tai institucijų, užtikrinančių valstybės vidaus ir išorės funkcijų įgyvendinimą, sistemą. Valstybės mechanizmas sudarytas iš įvairių dalių ir blokų. Jo pagrindinis elementas yra valstybės organas. Į valstybės mechanizmą neįeina politinės partijos, įvairūs judėjimai, susivienijimai, visuomeninės organizacijos ir t.t. Valstybės organas tai valstybės mechanizmo sudėtinė dalis, turinti savo struktūrą, įstatymų apibrėžtus įgaliojimus, būtinas priemones įgyvendinti valstybės pavestus visuomenės gyvenimo konkrečios sferos valdymo uždavinius. Priklausomai nuo sudarymo tvarkos, atliekamų uždavinių pobūdžio valstybės organai yra skirstomi į atstovaujamuosius ir vykdomuosius ir teisminius organus. Valstybės organai, remdamiesi teisės normomis, nustatyta kompetencija, veikai valstybės vardu. Kiekvieną valstybės organą sudaro tarnybine drausme tarpusavyje susiję, tam tikras teises ir pareigas turintis pareigūnai. Valstybės mechanizmo pagrindinės veiklos teisinės formos yra teisėkūros, teisės vykdymo ir teisėsaugos veikla. Teisėkūra- tai forma valstybės kompetentingų organų veiklos, skirtos parengti, išleisti kablelis pakeisti arba panaikinti teises, norminius aktus, išreiškiančius teisės norma. Teisės vykdymo veikla- teisės normų reikalavimų realizavimas, kuriuo laikymąsi organizuoja ir kontroliuoja valstybės kompetentingos institucijos. Teisėsaugos veikla- specialiai įgaliotų valstybės organų teisinė veikla užtikrinti teisėtumą, teisėtvarką, žmonių teisių ir laisvių apsauga visuomenėje. Taigi valstybės mechanizmas yra pagrindinis valstybės valdžios įkūnijimo subjektas, nes juo valstybė vykdo jai pavestus uždavinius, organizuoja ir saugo visuomeninius santykius.

Teises raidos kelias labia ilgas. Jos atsiradimas siejamas su ekonominemis, socialinemis permainomis. Teise formavusi del tu paciu priezasciu, kaip ir valstybe ir paprotiniu normu ir taisykliu pagrindu. Pradzioj zmoniu tarpusavio santykiai buvo reguliuojami tam tikromis elgesio taisyklemis: paparociais, morales formomis, egzistavo ir realiginis reguliavimas. Tokioms taisyklems igyvendinti, nereikejo specelaus prievartos aparato. Gyminystes nariu lygybe veliau buvo panaikinta, kadangi visuomene suskilo I skirtingas socialines grupes. Privatines nuosavybes atsiradimas, labia reiksmingas zenklas teises formavimo, bei valstybes kurimo procesas. Valstybes ir teises teoretikai sukure poziuri I teises atsiradima. Issakyto argumento pagrindu atsirado ivairiu teoriju, aiskinanciu teises kilmes. Daugiausiai zinomi : prigimtines teises teorija, teologiniai teises mokymai, istorine teises mokykla, psichologine teises doktrina, normatyvizmo, teisinio pozytivizmo ir realizavimo doktrinos, sociologine teises mokykla, marksistine teises doktrina ir t.t . Teologine pasauleziura dideli vaidmeni atliko jurisprudencija. Ivairios realigijos ir jas atspindinciu filosofiniu teisiu teoriju atstovai, teises atsiradima sieja su dievo valia, o dieviskaja valia apskritai traktavo, kaip pirmapradi visuomenes pagrinda butina jos egzistavimo salyga.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 42 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (6742 žodžiai)
  • Ignas
  • Teisės KIausimai egzaminui
    10 - 2 balsai (-ų)
Teisės KIausimai egzaminui. (2016 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-kiausimai-egzaminui.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 15:00
×