Teisės normos struktūra: hipotezė, dispozija, sankcija


Sankcija teisės teorija. Kokia gali būti teisės normos sankcija. Teises teorija sankcija.

Teisės normos struktūra: hipotezė, dispozija, sankcija. Šiuolaikinė teisės teorija išskiria tris pagrindines teisinės normos struktūras. Visa juridinės teisės normos struktūros problematika yra papildoma nemažiau painia logine struktūra. Ši struktūra apima juridinę loginių sąvokų ir jų jungčių struktūrą, bet turi gana savarankišką vaidmenį.

Juridinė teisės struktūra čia nurodomos sąlygos (gyvenimiškos aplinkybės), kurioms esant galima įja nurodoma pati elgesio taisyklė - viekimas ar neveikimas, kurį įgalapibrėžiamas įgyvendinantis teisės normos mechanizmas - tų nemalonių priemonių išvardinimas, kurios būtų panaudojamas neįvykdžius teisės normos reikalavimų.

Visa juridinės teisės normos struktūros problematika yra papildoma nemažiau painia logine struktūra.

Hipotezės, dispozicijos ir sankcijos sąryšiai sujungiami pagal formulę: ‘jei , tai , kitaip ’. ‘jei’ - tai teisės normos veikimo sąlyga, ‘tai’ - pati elgesilr konstitucijos 25 straipsnis teigia, jog ‘būstas yra neliečiamas’. Tai reiškia, jog niekas negali įeiti į tą būstą neturint gyventojų sutikimo, nebent atvejais, nustatytais įstatymų arba pagal teismo sprendimą. Kokia šios teisės normos struktūra? Jei kažkas gyvena kad ir bendrabutyje (hipotezė), tai prieš jo valią niekas negali įeiti į gyvenamąją patalpą, net bendrabučio komendantas, nebent tai būtų įstatymo numatytas atvejis (administracinė,net baudžiamoji atsakomybė). Vadinasi, jog norma ‘būstas yra neliečiamas’ taip pat turi loginę struktūrą. Todėl neteisėto įsiveržimo atveju adresatasb turi surasti visas sudedamąsias normos dalis ‘jei’, ‘tai’, ‘nebent’ tam, kad apginti savo teisę į būsto neliečiamybę. Žinodami apie loginę normos struktūrą mes turime iškart skaidyti į šias tris dalis ir tada suteikti toms atskiroms dalims realią prasmę.

šiame praktiniame pavyzdyje matoma teisės normos loginio struktūrizavimo privalumas. Bet tai ne vienintelis teisės normos loginio struktūrizavimo variantas. Kitas variantas naudoja taip vadinamus modulius, kurie formalizuoja teisinio poelgio sudėtį. Iš tikrųjų visos elgesio taisyklės susiveda į šiuos draudimus ar leidimus. Teisės abejingumas šiems ar kitiems gyveniškiems atvejams gali būti nutylėjimas, atsisakymas reguliuoti atitinkamus santykius ar net teisnio reguliavimo skylė. Nors šių modulių tik penki, bet jų susimaišymas duoda poelgio taisyklių visumą. Savaime aišku, ne konkrečia sudėtimi, bet loginiu apibrėžimu.

  • Microsoft Word 5 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (667 žodžiai)
  • Universitetas
  • Samanta
  • Teisės normos struktūra: hipotezė, dispozija, sankcija
    10 - 3 balsai (-ų)
Teisės normos struktūra: hipotezė, dispozija, sankcija. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-normos-struktura-hipoteze-dispozija-sankcija.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 28 d. 00:40
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo