Teisės pažeidimas


Teises pazeidimas konspektas. Teises pazeidimas referatas. Teises pazeidimu priezastys. Referatas apie teises pazeidimo rusys. Teises pazeidimo priezastys. Teisės pažeidimo sudėties elementai. Teisės pažeidimas įvadas. Teises pazeidimas konspektai. Pažeidimo sudėties. Teises pazeidimas kursinis.

Įvadas. Teisės pažeidimo sąvoka ir esmė. Teisės pažeidimo požymiai. Teisės pažeidimas veikimu (neveikimu). Veiksnumas. Teisei priešinga veika. Kalta veika (kaltė). Visuomenei pavojinga veika. Veiklos baudžiamumas. Teisės pažeidimo sudėtis. Teisės pažeidimo sudėties elementai. Teisės pažeidimo subjektas. Teisės pažeidimo objektas. Teisės pažeidimo objektiniai požymiai (objektyvinė teisės pažeidimo pusė). Teisės pažeidimo subjektiniai požymiai (subjektyvinė teisės pažeidimo pusė). Teisės pažeidimų rūšys. Baudžiamojoje teisėje nusikaltimai skirstomi:. Teisinė atsakomybė. Teisės pažeidimas ir sankcijų taikymas. Išvados. Literatūra. Nuo seniausiųjų laikų, kai dar ankstyvojoje klasinėje visuomenėje gimė teisė, atsirado ir jos neatskiriamas palydovas - teisės pažeidimas. Jau tada buvo ieškomi atsakymai į klausimus – kokios teisės pažeidimo priežastys, kodėl žmogui būdingas elgesys (veikimo ar neveikimo), pažeidžiantis teisės principus, taisykles, nuostatas, ką reikia daryti, kad būtų galima atsispirti teisės pažeidimui ir jis būtų pašalintas iš visuomenės gyvenimo? Paieška trunka jau ne vieną šimtmetį.

Šią temą pasirinkau todėl, kad ši tema buvo viena įdomiausių ir aktualiausių iš pateiktųjų temų, taip pat norėjau pagilinti žinias šioje teisės teorijos srityje. Norėjau sužinoti, kaip yra tiksliai teisiškai apibrėžiamas šis terminas (teisės pažeidimas), kokia jo sudėtis. Taip pat radau įvairios literatūros, tiek apie Lietuvos, tiek apie pasaulio, teisės pažeidimus. Pasidomėjau romėnų teise, ir kaip romėnai žiūrėjo į pažeidimus. Pasirodo ši sritis buvo labai plačiai išvystyta, ypač civiliniai teisės pažeidimai - deliktai.

Teisės pažeidimo tema savo aktualumu, skatina nuolatines diskusijas bei teisininkų susidomėjimą.

Šio darbo tikslas: atskleisti teisės pažeidimo esmę ir požymius, teisės pažeidimo sudėtį, rūšis ir kokia turi būti teisinė atsakomybė įvykdžius teisinius pažeidimus.

Šiame darbe remiamasi Lietuvos ir kitų valstybių autorių naujausiomis mokslinėmis publikacijomis ir moksline literatūra, nagrinėjamos temos klausimus tyrinėjo žinomi tyrėjai A. Vaišvila, S.Vansevičius, E. Čiočys ir kiti.

Norint išsiaiškinti kas yra teisės pažeidimas, reikia suvokti, kas yra teisė. Teisės samprata turi padėti nustatyti, teisėtas ar neteisėtas žmonių elgesys ir visi to elgesio padariniai.

Įvairūs autoriai teisės pažeidimą formuluoja įvairiai: V. N. Chropaniuk teisės pažeidimą apibrėžia kaip „priešinga veiksnaus individo veiką, kuri teisės normoms, daro žalą kitiems žmonėms ir užtraukia teisinę atsakomybę”.Teisės pažeidimo aktas visada yra iššūkis visuomenei, pasikėsinimas į tai, kas jai vertinga. Veiksmų negalima pripažinti teisės pažeidimais, jei jie negali padaryti žalos visuomeniniams santykiams, visuomenės ir atskirų asmenų vertybėms, jų teisėms ir interesams. Šie veiksmai nepavojingi teisėtvarkai ir neardo vienos ar kitos visuomenės gyvenimo srities teisinio režimo.

Teisės pažeidimas, kaip vienas iš teisės institutų, yra glaudžiai susijęs su teisėtu elgesiu ir teisine atsakomybe. Šias tris teisines kategorijas sieja priežastinis ryšys. Teisėtas elgesys – tai toks teisės subjektų elgesio variantas, kurio ir tikimasi atsižvelgiant į teisės normose įtvirtintas taisykles. Nukrypimas, nesilaikymas nustatytų reikalavimų leidžia kalbėti apie teisės pažeidimą, kurio buvimas yra pagrindas teisinei atsakomybei, o ją atskiros teisės šakos apibrėžia skirtingai: civilinė, baudžiamoji, drausminė, administracinė.

Savo darbe nagrinėsiu visus siūlomus teisės pažeidimo požymius, kadangi, visi jie analizuojant teisės pažeidimą svarbūs. Taigi teisės pažeidimo požymiai:

1.1.2. Teisės pažeidimas veikimu (neveikimu). Bet koks teisės pažeidimas - visada yra tam tikra veika, kuri nuolat yra kontroliuojama žmogaus valios ir proto. Ši valia, suprastos veikos, pasireiškia žmogaus veikimu arba neveikimu.

Teisės pažeidimas – visada priešinga teisei veika. Jis pažeidžia teisės normose įtvirtintas privalomas vykdyti pareigas bei yra nukreiptas į asmenų, kuriuos gina įstatymas interesus.

1.1.4. Kalta veika (kaltė). Teisės pažeidimas – visada kalta veika. Kaltė atspindi asmens viduje vykstančius psichinius procesus darant pavojingą veiką, o taip pat jo sąmonės ir valios ryšį su pavojinga veika ir pasekmėmis. Tai reiškia, kad asmuo supranta ir suvokia, jog jo elgesys priešingas teisei ir nori ar turėjo numatyti šios veikos žalingas kitiems pasekmes. Negalima pavadinti teisės pažeidėju tokio asmens, kuris nevaldo veiksmų, nesupranta jų esmės, negali pasirinkti kito elgesio varianto, kuris nepažeistų teisės. Taip pat piliečių nežinojimas irgi kalta veika. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje 7 str.3 d. rašoma: „Įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės“.Taigi, asmuo turi suvokti, kad jo veika priešinga teisei, o kaip jam suprasti savo veikos priešingumą teisei, jeigu jis net nežino ką įstatymas draudžia ar įpareigoja (ypač dabartiniu metu, kada įstatymai sparčiai keičiasi, taip pat yra labai sudėtingi, kad net ir patyrę teisininkai sunkiai juose susigaudo).

  • Microsoft Word 52 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (6585 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jolita
  • Teisės pažeidimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Teisės pažeidimas. (2011 m. Rugsėjo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-pazeidimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 13:48
×