Teisės priešistorė


Teisės priešistorė. Teisės priešistorė ir jos periodizacija. Teisė rankiotojų ir medžiotojų visuomenėje. Teisė segmentinėje visuomenėje. Teisė protovalstybėse. Teisės istorinis prototipas. Teisės papročiai ir teisės “augimas” (teisės tradicija). Teisės tradicijų išsiskyrimas žmonijos istorijoje.

Teisės priešistorė ir jos periodizacija. Norint suprasti, kas ir kokia yra moderni ir šiuolaikinė teisė, būtina užmesti akį į tas priešistorines visuomenes, jų socialinio elgesio reguliatorius, kuriuos tik su tam tikromis išlygominauji laikai: nuo 15 a. Pradžios (spausdintos knygos atsiradimas (apie 1450), amerikos atradimas (1492), reformacija (1517) iki 1789 m. Prancūzų didžiosar teisinga būtų teisės priešistore laikyti antikos laikus? Ne! Priešistorė – dar senesni laikai, iš kurių nėra rašytinių šaltinių, nors chronologiškai paskutinioji priešistorės pakopa – protovalstybės – jau patenkpirmosios dvi pakopos akefalinės (acefalinės?!) ( begalvės ; gr. Kephale - galva), Tokios, kuriose dar nėra įsitvirtinusių hierarchinių valdymo struktūrų.

Trečioji pakopa – kefalinės (cefalinės) ( su galva ) visuomenės, kuriose jau ima rastis kunigaikščių ir kitų vadų institucijos.

Teisė rankiotojų ir medžiotojų visuomenėje. Laiko tarpas nuo mln. mln. Metų iki 10 000 m. Iki kr. (95 % visos mums žinomos žmonijos istorijos). Grupinės santuokos nebuvo (priešingai morgano ir engelso teiginiams), - kaip taisyklė, vienas vyras gyveno su viena ir ta pačia moterimi, turėdami bendrų vaikų.

Santuoka egzogaminė (būtina nuotaką sau susirasti iš kitos ordos), incestas (kraujomaiša) draudžiama. Šio draudimo pažeidimas baudžiamas (ties, sankcijos gana švelnios).

Nuosavybė jokio rimtesnio vaidmens nevaidina. Santykiai reguliuojami abipusiškumo, savitarpiškumo, apsikeitimo (paslaugomis, daiktais ir pan. ) pagrindu (angl. Reciprocity).

Konfliktų sureguliavimas: kylantys konfliktai (dažniausiai dėl moterų) sureguliuojami bendro išsiaiškinimo, pokalbio, diskusijos metu. Senesnio amžiaus ordos nariai (tiek vyrai, tiek ir moterys) atlieka tarpininkų ar trečiosios šalies vaidmenį. Kalbama tiek ilgai, kol pasiekiamas bendras sutarimas .

Tik labai retai priimamas koks nors sprendimas. Kraštutiniais atvejais nepatenkintas narys palieka vieną ordą ir stengiasi prisijungti prie kitos (fluktuacija). Sankcijų beveik nėra. Nors žinomas ir kraujo kerštas.

Nusižengimai (deliktai) – tai tik atitinkamo asmens teisių, interesų pažeidimai. Tai pasakytina tiek apie kūno sužalojimus, tiek apie santuokinę neištikimybę, tiek apie vagystę.

Net nužudymas labai retai traktuojamas kaip viešo intereso pažeidimas – tai tik nužudytojo šeimos interesų, teisių pažeidimas. Taigi nėra viešosios baudžiamosios teisės, tik privatinė.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 6 puslapiai (1680 žodžiai)
  • Teisės priešistorė
    10 - 2 balsai (-ų)
Teisės priešistorė. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-priesistore.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 18:57
×