Teisės principų reikšmė


Kazimiero simonaviciaus universitetas teisės katedra. Teisės principų reikšmė. Teisės principo samprata. Teisės principų rūšys. Teisės principai Lietuvos Respublikoje. Bendrieji teisės principai.

Teisės principai šiame tekste įvardyti kaip pamatiniai teisės dėsniai; tuo norėta pabrėžti, kad teisės principų negalima tapatinti nei su teisės nuostatomis, nei su teisės normomis (teisės taisyklėmis). Principai (angl. principles), kaip minėta, yra teisės pamatas, pradmenys, kitaip tariant, teisės griaučiai, ant kurių laikosi pats teisės socialinis reiškinys; teisės dėsniai (angl. laws) lietuvių autorių darbuose nėra paplitęs terminas, tačiau, remiantis lietuviu kalbos žodynu dėsniai apibūdinami, kaip pastovūs ir būtini sąryšiai tarp reiškinių, taip pat gali būti suprantami kaip tam tikro reiškinio pastovūs ir būtini požymiai (ar pagrindai).

Tikslingai teisėkūros būdu kuriami teisės principai.

Pagal išraiškos būdą teisės principai yra:

Nerašytiniai – tai teisės principai, kurie evoliuciniu keliu gali formuotis ir susiformuoja visuomenės teisinėje sąmonėje (prote ir jausmuose) bei santykiuose, kuriuose ir glūdi, netikslingų visuomenės narių poelgių dėka. Pavyzdžiui, teisingumo, sąžiningumo, protingumo principai.

Rašytiniai – tai teisės principai, glūdintys teisės aktų nuostatose.

Šiame kontekste ypač pažymėtina, kad teisinėje literatūroje nurodoma teisės principų-idėjų bei teisės principų-normų klasifikaciją. Iš esmės, atskleidus principų ir normų skirtumus, negalima principų vadinti normomis (principai-normos); todėl minėtąją klasifikaciją reikia vertinti kaip siekį parodyti, jog teisės principai nėra glūdintys tik tekste, kad jie gali būti ir ne tekstinio pobūdžio.

Šiame kontekste dar kartą akcentuotina, kad nerašytiniai teisės principai egzistuoja objektyviai, nors juos identifikuoti sunku, jie nėra aiškūs (R. Dworkino žodžiais, egzistuoja kaip preinterpretacinė (iki interpretavimo) teisė). Tačiau aiškinimo (interpretavimo) proceso metu nerašytiniai principai fiksuojami tekste, atskleidžiama jų prasmė.

Pagal juridinę galią teisės principai yra:

Pažymėtina, kad visi bendrieji teisės principai (principai, persmelkiantys visą teisės sistemą, o ne kai kurias jos sritis: šakas, pošakius, institutus) turi Konstitucijos galią: priešingas aiškinimas reikštų, jog yra paneigiamas teisės sistemos hierarchijos principas, kad teisės principai, kaip teisės pamatas, jos griaučiai, nėra svarbiausia teisės sistemos dalis.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1839 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Teisės principų reikšmė
    10 - 4 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Teisės principų reikšmė. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-principu-reiksme.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 11:41
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo