Teisės principų samprata: teoriniai ir praktiniai aspektai esė


Teisės principų samprata teoriniai ir praktiniai aspektai.

Teiginys, kad teisės principai yra pamatinė teisės nuostata yra diskutuotinas. Žinoma, į šį teiginį įeina kažkuri teisės principų sąvokos dalis, tačiau yra skirtingi žmonių suvokimai apie tai ir jie aiškinami daug plačiau. Pasak prof. Alfonso Vaišvilos - teisės principai yra svarbiausi teisės esmės konkretėjimo, reiškimosi būdai, arba pagrindinės teisinės idėjos, vertybinės orientacijos, kurios nurodo, kaip konkrečiomis teisės normomis turi būti reguliuojami žmonių sntykiai, kad įgautų teisių ir pareigų pavidalą ir būtų humanizuojami bei demokratizuojami. Antra vertus, šis požiūris yra visiškai priešingas doc. dr. Egidijaus Kūrio nuomonei. Pasak jo, teisės principas suvokiamas kaip kreipiantis pradas, grindžiantis tam tikrą turinį, jo konkrečias apraiškas arba atskirus elementus. Tačiau yra ir daugelis kitų nuomonių, kuriomis grindžiama teisės principų samprata. Ir kaip supratome, trimis žodžiais negalime apibūdinti teisės principų sąvokos, nes keli žodžiai tiesiog negali atskleisti visos sąvokos esmės. Kaip matyti, teisės principai, tai pagrindinės vadovaujančios idėjos, kuriomis grindžiama visa teisinė sistema, jie išreiškia visos teisinės sistemos esmę ir yra jos plėtros pagrindas. Aišku, teisės principai negali gyvuoti, jei netaikomi praktikoje. Be kita ko, tikrai yra įdomu, kas iš tiesų yra teisės principai ir kokia yra jų praktinė reikšmė ?

Kiekvienas teisės principas įtvirtina tam tikrą idelą, t.y. vertybę, kurios privalu siekti tiek leidžiant įstatymus, tiek taikant teisę. Anot D. Mikelėnienės ir V. Mikelėno knygos „TEISMO PROCESAS: teisės aiškinimo ir taikymo aspektai“ principai yra ne tik visos teisės sistemos, bet ir kiekvienos teisės šakos ar teisės instituto pagrindas. Tai, kad teisės principas įkūnija tam tikrą privalomą siekti idealą, vertybę, reiškia, jog pats teismo procesas gali būti analizuojamas kaip pasirinkimo iš įvairių vertybių procesas. Tai galima pailiustruoti garbės ir orumo bylos nagrinėjimo pavyzdžiu.

  • Teisė Esė
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1759 žodžiai)
  • Evelina
  • Teisės principų samprata: teoriniai ir praktiniai aspektai esė
    10 - 10 balsai (-ų)
Teisės principų samprata: teoriniai ir praktiniai aspektai esė. (2015 m. Gegužės 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-principu-samprata-teoriniai-ir-praktiniai-aspektai-ese.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 08:42
×