Teisės principų samprata teoriniai ir praktiniai aspektai


Teisės principų samprata teoriniai ir praktiniai aspektai.

Teisės principai manau yra viena iš svarbiausiu mūsų socialinio gyvenimo reiškinių, kuriais vadovaujamės kasdien nors ir to nesuprasdami tiesiogiai. Mes juos taikome ,tiek teoriniuose, tiek praktiniuose aspektuose. Principas (lot. principium – „ištakos, pradžia, kilmė“) . Teisės principai persmelkia ir teisinį reguliavimą ir teisinę praktika. Teisės principai tai lyg taisyklės ,kurių yra laikomasi,kurie išreiškia vertybes, yra susiję su morale tačiau jų negalime laikyti moraline vertybe,jie brėžia elgesio ribas ,kurių nevalia peržengti. Teisės principai negali būti sukuriami ,jie susiformuoja savaime. Anot S.Smailso : be principų ir be valios žmogus panašus į laivą be vairo ir be kompaso, keičiantį savo kryptį vos pasisukus vėjui. Tai kokia būtų teisės principų samprata ir kokius teisės principus dažniausiai taikome teoriniuose ir praktiniuose aspektuose?

Teoriškai analizuojant teisės principų sąvoka, pažymėtina, kad teisės principas turi ne vieną sąvoka. Teisės teorijos vadovėlyje ,,teisės principai“ yra įvardijami kaip teisės, o kartu ir visos teisinės sistemos , pamatiniai dėsniai. Tuo norėtasi pabrėžti,kad jų negalima tapatinti nei su teisės normomis ,nei su teisės nuostatomis. Lietuvos teisės moksle ,,teisės principas“,plačiau yra naudojamos dar trys juridinės kategorijos ,,norma“, ,nuostata“, ,,taisyklė“,kurios kartais įvardijamos kaip teisės principų sinonimas. Deja, tai nėra tikslu. Alfonso Vaišvilos vadovėlyje teisės principais vadinamos bendro pobūdžio idėjas konkretinančias teisės sampratą. Bet labiausiai prigijusi teisės principu sąvoka, tai ,kad teisės principai ,tai teisės pamatas ,kitaip sakant teisės griaučiai ant kurio laikosi pats teisės socialinis reiškinys. Teisės principai yra nuoroda kaip turėtų būti elgiamasi.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • 5 puslapiai (1096 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kamilė
  • Teisės principų samprata teoriniai ir praktiniai aspektai
    10 - 4 balsai (-ų)
Teisės principų samprata teoriniai ir praktiniai aspektai. (2015 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-principu-samprata-teoriniai-ir-praktiniai-aspektai.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 04:02
×