Teisės socialinis veiksmingumas


Teisės konspektas. Pratarmė: požiūriai į teisės neveiksmingumą kaip. Teisėkūros ir teisės įgyvendinimo padarinį. Teisės veiksmingumas ir jo tyrimo problemos. Veiksmingumo kaip teisėtumo kriterijaus problema. Teisės socialinis veiksmingumas teisės dinamikoje. Teisėkūros juridinės technikos ribotumai. Teisės turinio trūkumai. Teisės normų aktų ir jų projektų vertinimas. Išvados. Literatūra.


Taip pat aptariamos dabar taikomos su teisėkūra susijusios priemonės teisės veiksmingumui užtikrint viešuose diskursuose dažnai galima stebėti neakivaizdžią įstatymų leidėjų ir teisės vykdytojų diskusiją dėl to, kas kaltas dėl neveiksmingos teisės. Pirmieji teigia, kd teisės aktai yra geri, tereikia juos tinkamai įgyvendinti, antrieji – kad juos būtina tobulinti, norint tinkamai įgyvendinti. Be abejo, praktikoje pasitaiko visokių atvejų, tačiau jei į teisinę sistemą pažiūrėsime iš šalies – jos ,,vartotojo akimis ir priimsime teisinės valstybės prielaidą, tai turėsime priimti ir teiginį, kad toną teisinei sistemai diktuoja arba bent turi diktuoti teisėkūra. Ji lemia ne tik teisės turinį, bet ir tai, kas ir kiek leidžiama įgyvendinti teisę, kokia kryptis įgyvendinant teisę nurodoma privaloma. Jei atmestume šią prielaidą, turėtume pripažinti, kad visa teisinė sistema iš esmės yra nihilistiška ir pati teisė nevaidina esminio vaidmens teisės sistemai. Prielaida, kad teisinės sistemos veikimą labiausiai nulemia teisėkūra, yra ganėtinai paplitusi. Remiantis Lietuvos laisvosios rinkos instituto apklausa, verslininkai mano, kad jų nuosavybei didžiausią grėsmę kelia blogi įstatymai (41proc. ), o visos kitos priežastys esmingai atsilieka. Kiti apklausos rezultatai taip pat rodo, kad įstatymai yra didžiausia yda pasiekti teisės uždavinius. Tokiu būdu buvo išsakyta nuomonė, kuri atitinka išsakytą hipotezę – teisės socialinio efektyvumo esminės problemos susijusios ne su netinkamu teisės įgyvendinimu arba jos neįgyvendinimu (pvz. , dėl korupcijos, nusikalstamumo, teisės pažeidimų arba kitų priežasčių), o su pačia teise. Teisės veiksmingumas yra problema, kurią visų pirma nulemia pati teisė, o tiksliau – jos norminis lygmuo.

Keliama hipotezė, kad teisės įgyvendinimą labiausiai nulemia pati teisė, teisės moksluose nėra paneigiama, tačiau nėra ir priimama. Išaugusi teismų praktikos reikšmė ir populiarėjantis teiginys, kad gyvoji teisė yra tai, kaip ją taiko teismai de facto, remiasi prielaida, priešinga iškeltai – kad teisės įgyvendinimas priklauso nuo teismų veiklos ir teisės aiškinimo, o ne nuo teisėkūros. Teisės teorijoje apie teisės įgyvendinimą pradedama kalbėti baigus teisėkūros, teisės normų ir teisės šaltinių (arba teisės išraiškos formų) temas. Nekvestionuojant šio požiūrio, atkreiptinas dėmesys į faktą, kad teisės normų veiksmingumo analizei teisėkūros procese dėmesio neskiriama, teisės veiksmingumas yra tik tema, kuria baigiama teisės proceso analizė.

  • Teisė Konspektai
  • 2011 m.
  • 10 puslapių (4620 žodžių)
  • Teisės konspektai
  • Microsoft Word 20 KB
  • Teisės socialinis veiksmingumas
    8 - 3 balsai (-ų)
Teisės socialinis veiksmingumas. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/teises-socialinis-veiksmingumas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 09:59