Teisės sociologija


Teisės sociologija. Sociologinio požiūrio reikšmė. Analizės lygiai. Ts objektas. Teisinių-socialinių reiškinių atskyrimas nuo kitų socialinių reiškinių. Ts santykis su kitais mokslais. Ts mokslo sistema. Ts pošakiai. Ts metodologija. Teisinis - sociologinis tyrimas. Ts metodai. Dokumentų tyrimas. Teisės samprata teisės sociologijoje. Teisė - žmogaus socialumo pasekmė. Kultūra ir teisė. Teisė - nepasiekiama idėja.


Teisės sociologija - teisės filosofijos pakraipa. Lietuvoje ts atstovais laikomi p. Leonas, m. Riomeris.

Kai kuriose šalyse, pvz. Vokietijoje, ts kaip disciplina neatskirta nuo teisės teorijos. Nėra vienigo teisės supratimo, bet sutinkama, kad teisė - visuma ir vertybė. Teisės sociologija suteikia sisteminį požiūrį į teisę kaip visumą, nes teisė - tai ne vien būdas, priemonė spręsti pavienius konfliktus.

Sociologija - mokslas apie visuomenę, tuo tarpu teisės teorija - mokslas apie technikos dalykus. Sociologija - visuomenės ir jos gr teisė iš sociologijos perėmė teisės kaip solidarumo priemonės teoriją, iš kurios kilusios kategorijos perėjo į teisėsdogmatiką ir mokslą. Vienas iš kertinių šios teorijos teiginių : teisės aktai - ne vien įstatymų leidėjo aktai.

Iš konfliktinės teorijos perimti civilinės teisės principai : rungtyniškumo, šalių lygybės. Konfliktų teorijos (jheringas) kertinis teiginys : teisė - jėgos politika.

Bendras sociologijos tikslas - suprasti santykius tarp individų ir grupių, nteisinis reguliavimas - tam tikrų normų nustatymas tam tikriem santykiam sureguliuoti ir tik ts pagalba galima nustatyti, kuriuos santykius ir kokios teisės šakos normomis reikia sureguliuoti.

Sociologijos ištakos - feodalinio visuomenės gyvenimo irimas. Atsiradus ankstyvajam kpitalizmui, susvyravo asmens statusas kaip socialinė kategorija. Šeima, giminė, bendruomenė, religija - statusą lemiantys veiksniai. Atsirado pozityvinis mokslas, kuris tyrinėtų visuomenę. Pirmasis sociologijas sąvoką pavartojo o. Kontas (1799-1847) : sociologija - tai mokslas, tiriantis visuomenės dėsnius, stebintis visuomenės elgseną ir rezultatus naudojantis visuomenės pagerinimui.

šiuolaikinė sociologija remiasi visais socialinių ir kitų mokslų teiginiais. Specifika sociologijoje - sociologas yra reiškinių viduje, o kartu ir stebi juos iš šalies. Tuo ts skiriasi pvz. Nuo teisės . Poreikis nustatyti visuomenės stabilumą, jo priežastis. Vienas socialinio stabilumo veiksnių - socialinės normos, tarp kurių teisės normos - vienos svarbiausių, kaip ypatinga socalinių normų rūšis. Teisės normų tyrimo būtinumas - ts susiformavimo pirmoji priežasčių. Susijusi su teisininkais ir sociologais, kurie pabrėžė visuomenės solidarumą. Ieškojo tvarkos, atkreipė dėmesį į vertybes ir normas.

Susijusi su teisiniu pozytivizmu, kuris reiškia norminį požiūrį, kad teisė - normų visuma, išimtinai susijusi su įstatymų leidėjo valia. Jį teigė romanų-germanų teisinės sistemos tradicijos ir vystymasis.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (9515 žodžiai)
  • Universitetas
  • Venantas
  • Teisės sociologija
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Teisės sociologija. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-sociologija.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 17:33
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo