Teisės sociologija 2


Sociologija konspektas. Referatas jeigu pasaulyje nebutu teises. Teises svarba. Teisės sociologija referatas.

Teisės svarba žmonijai yra puikiai suprantamas dalykas. Jau nuo seno teisė yra įsitvirtinusi žmonių gyvenime. Be abejo ji turėjo skirtingą supratimą ir reikšmę skirtingomis epochomis. Bet negalima paneigti, jog ji buvo reikalinga visose epochose. Žmonija patirtų tikrą chaosą, jei nebūtų tam tikrų taisyklių. Jos padeda žmonėms sukurti bei palaikyti socialinę tvarką. Įvadas. Teisės integracija į visuomenę. Teisė ir socialinės kaitos procesas. Išvados. Naudota literatūra.

Visuomenėms modernėjant kartu modernėjo ir visa teisinė sistema. Dabar teisę atstovauja valstybė. Yra kuriami įstatymai, kurie turi vienokią ar kitokią naudą. Atsiradus įvairioms šalių bendrijoms turi vykti valstybių bendradarbiavimas ir teisinėje sistemoje, jos turi taikytis prie bendrų reikalavimų. Tačiau kiekviena visuomenė turi savas tradicijas, savus papročius, kultūrą ir dažnai pasikeitimams būna konservatyvūs.

Teisė žengia kartu su socialine kaita. O tai yra nesibaigiantis procesas. Visuomenė stipriai įtakoišanalizuoti procesą tarp visuomenės ir socialinės kaitos? Ar teisė pajžmonės nuo pat pasaulio susikūrimo būrėsi į grupes tam, kad galėtų išgyventi. Susibūrus įvairioms grupėms buvo būtina įvesti tam tikras taisykles, nes kitu atveju jos tiesiog negalėtų funkcionuoti. Visuomenei besivystant,besikeičiant vystėsi ir jos sąveiką kontroliuojančios taisyklės – teisė. Tačiau kas gi yra pati teisė, kokia yra jos samprata? Kokį vaidmenį ji atlieka socialiniame gyvenime? teisė paprastai pabrėžiama kaip valstybės nustatytų arba sankcionuotų normų sistema, regulliuojanti socialinius santykius. (v. Leonavičius. Sociologija 2004:207). Teisė tiesiogiai atsiranda iš žmonių bendravimo ir todėl skirta jį valdyti atsižvelgiant į visų žmonių lygybę ir jų laimės siekį.

Civilizacijos pradžioje nebuvo aiškaus teisių ir pareigų skirtumo, nes buvo pradinė visuomenės narių lygybė, pagrįsta kolektyviniu darbu. Pati teisė nebuvo aiškiai diferenciuota. Jos samprata kito, ji vystėsi kartu su besikeičiančiom visuomenėm. Visuomenės modernėjo, tuo pačiu kito ir teisės samprata. Pradedant nuo primityvios teisinės sistemos, kurioje teisę buvo sunku atskirti nuo kitų socialinių normų, toliau pereinamaja teisine sistema, kurioje teisė labiau diferenciuojasi, ji vis labiau atsiskiria nuo kitų socialinių normų, atsiranda skirtumas tarp viešosios ir privatinės teisės ir baigiant modernia teisine sistema, kurioje suklesti administacinė teisė, teisės normų kiekio augimas, tiksliai nustatyta hierarchija. Moderniose visuomenėse teisė yra socialinės technologijos priemonė, kuri gali būti naudojama konfliktuojančių interesų patenkinimo ir socialinių gėrybių paskirstymo konfliktams spręsti. (v. Leonavičius sociologija 2004:210) modernios teisinės sistemos vystymasis pateikė koncepcijų, kuriose buvo atsiribojama nuo prigimtinės ir pereinamosios teisinių sistemų. Šiose visuomenėse yra pripažįstama tik ta teisė, už kurios yra tik valstybės jėga.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2010 m.
  • 8 puslapiai (1806 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jurga
  • Teisės sociologija 2
    10 - 1 balsai (-ų)
Teisės sociologija 2. (2010 m. Spalio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-sociologija2.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 09 d. 23:20
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo