Teisinės atsakomybės principai ir jų turinys


Įvadas. Teisinės atsakomybės sąvoka. Teisinės atsakomybės principai. Pagrindiniai teisinės atsakomybės principai. Teisinės atsakomybės principai pagal S. Vansevičių ir A. Vaišvilą. Išvados. Literatūra.

1. Teisėtumo (atsakomybės skyrimas ir vykdymas atliekamas tik pagal įstatymus)

Baudžiamojoje ir administracinėje teisėje atsakomybę realizuoja specialios institucijos. Teisinės atsakomybės požymis yra praradimas, kuri kaltasis privalo pakęsti. Teisės pažeidėjo netekimas atitinkamų gėrybių yra objektyvi atsakomybės savybė. Pažeidėjo vienoks ir kitoks kentėjimas už nusikaltimą yra natūrali valstybės reakcija į žalą, padarytą visuomenei ar asmeniui. Praradimo ir kentėjimo ypatybė yra ta, kad jie atsiranda kaip papildoma nemaloni pasekmė už padarytą teisės pažeidimą. Praradimas nėra pareiga, o pareigos padariniai.

Teisinė atsakomybė atsiranda pažeidus teisės normas ir įvykdoma griežtai laikantis normų. Atsakomybė taikoma pagal nustatytą procesinių kodeksų tvarką.

Teisinė atsakomybė yra svarbi, bet tik viena valstybinės prievartos rūšių. Greta jos yra prievartinės teisinės atsakomybės priemonės (krata, poėmis, turto arešto skyrimas) ir gynimo priemonės. Gynimo priemonės skiriasi nuo teisinės atsakomybės tuo, kad jos taikomos mažai pavojingiems teisės pažeidimo atvejams arba nežymiems nukrypimams nuo normalios teisėtvarkos ir neturintiems teisės pažeidimo pobūdžio.

Anot S. Vansevičius, gynimo priemonėmis asmuo priverčiamas atlikti jam paskirtą pareigą, kurią jis turėjęs atlikti, bet neatlikęs. Pvz., nevykdančio pareigos išlaikyti ir auklėti vaikus tėvo prievartine tvarka ieškomi alimentai. Tai nėra teisinė atsakomybė, o gynimo priemonė. Teisinė atsakomybė bus taikoma už piktybinį alimentų nemokėjimą. Asmuo gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir už pareigos nevykdymą bus taikomas laisvės atėmimas.

Teisinė atsakomybė susijusi su skyrimu teisės pažeidėjui atlikti iki teisės pažeidimo nebuvusios pareigos. Gynimo priemonė yra valstybės valdinga prievartinė veikla, skirta atkurti pažeistą teisę, užtikrinti pareigos atlikimą. Gynimo priemonės: sutarties pripažinimas negaliojančia ir šalių pirminės padėties atkūrimas, sutartinių pareigų realus įvykdymas, išankstinis laiku neatsiskaitančio mokėtojo sąskaitų apmokėjimas, prievartinis gydimas, mokesčių išieškojimas, grąžinimas į darbą ir panašiai.

Teisėtumo principas reiškia reikalavimą visiems teisės subjektams tiksliai ir nenukrypstamai realizuoti teisės normas. Manytume, teisėtumas gali būti traktuojamas kaip valstybės valdymo metodas.

1. Atsakomybė gali būti taikoma tik už veikas, kurias numato įstatymas;

Teisės literatūroje gali būti išskirti ir kiti teisėtumo reikalavimus: įstatymų realizavimo konktrolės, teisių ir laisvių, numatytų tarptautinėse sutartyse, užtikrinimas ir t.t.

Kad sėkmingesnis būtų teisėtumo auklėjimas ir vykdymas yra nustatomos trejopos teisėtumo garantijos:

Administracinės yra šios: aukštesniųjų organų teisė prižiūrėti žemesniuosius. Priežiūros teisę eidamivyresnieji gali taisyti ir naikinti žemesniųjų įsakymus.

Mūsų nuomone, politinė valdymo teisėtumo garantija yra tautos atstovybės teisė prižiūrėti administracinės valdžios darbų teisėtumą ir tikslingumą. Šitą savo teisę tautos atsovybė vykdo per klausimus, kreipiamus Ministerijų Kabinetui, ir jei valstybėje yra parlamentinė tvarka, šita teisėtumo garantija yra labai galinga.

Negalima taikyti priemonių, žeminančių žmonių garbę ir orumą.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2777 žodžiai)
  • Universitetas
  • Liepa
  • Teisinės atsakomybės principai ir jų turinys
    10 - 2 balsai (-ų)
Teisinės atsakomybės principai ir jų turinys. (2015 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/teisines-atsakomybes-principai-ir-ju-turinys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 15:46
×