Teisingumo vykdymo samprata


Įžanga. Teisingumo samprata nuo antikos laikų iki XXI amžiaus. Teisingumo vykdymas iki XXI a. Teisingumo vykdymas šiandien – išimtinė teismų kompetencija. Kokiais būdais ir priemonėmis užtikrinamas teisingumo vykdymas? Teisingumo vykdymas – taip pat tam tikra teisėkūra bei jos tobulinimas. Sekimas įstatymo raide ar pasikliovimas teisingumo jausmu. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo uždaviniai bei tikslai. Siekiant išsiaiškinti teisingumo vykdymo sampratą šiandien, pagrindiniai uždaviniai - darbe aptarti šiuos klausimus: paties teisingumo ir jo vykdymo samprata istoriniu aspektu bei jo reikšmė šiandien; teismų vaidmuo vykdant teisingumą; kaip užtikrinamas teisingumo vykdymas; teisingumo vykdymo reikšmė teisėkūros procese; formalusis ir prigimtinis teisingumas, kuris iš jų svaresnis teismui nagrinėjant bylas. Pati teisingumo vykdymo samprata nereglamentuojama jokiame teisės akte, taigi ją būtina išsiaiškinti ir apibūdinti remiantis kitais šaltiniais. Darbo tikslas – per išsikeltus uždavinius atsakyti kas yra teisingumo vykdymas.

Darbe naudoti metodai. Pagrindiniai darbo metodai – lyginamasis ir lingvistinis. Lyginami įvairūs įstatyminiai teisės aktai, jų nuostatos, teismų praktika, tačiau taip pat įstatymai bei jų nuostatos aiškinamos ir pažodžiui, lingvistiškai. Taip pat darbe naudojamas istorinis metodas – nagrinėjama tesingumo ir jo vykdymo samprata nuo pat pirmų visuomenių susikūrimo bei šios sampratos kaita iki XXI amžiaus. Aiškinamasi ir įstatymų leidėjo ketinimai, tai, ką jis norėjo pasakyti priimdamas tam tikrą teisės aktą ar jo nuostatą, taigi naudojamas ir teleologinis teisės aiškinimo metodas.

Svarbiausi naudoti šaltiniai. Remtasi įstatyminiais teisės aktais. Vienas pagrindinių šaltinių – teismų praktika, daugiausia remtasi Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo doktrina, taip pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika. Taip pat teorinei medžiagai svarbi ir specialioji teisinė literatūra, vienas pagrindinių šios literatūros šaltinių, naudotas darbe – A. Abramavičiaus, et. al. (mokslinis redaktorius E. Kūris) „Lietuvos teisinės instituvcijos“.

Norint apibrėžti teisingumo vykdymo sampratą, pirmiausia reikia atsakyti į klausimą – kas yra pats teisingumas? Pirmasis prieš du su puse tūkstančio metų šį klausimą iškėlė graikų filosofas Platonas, kuris savo kūrinyje „Valstybė“ bandė į jį atsakyti. Tačiau XXI amžiuje suvokimas apie šį principą pasikeitė. Pagrindinis panašumas, kuris sieja antikos ir mūsų laikus teisingumo sampratos aspektu yra tai, jog šis principas ir prieš du su puse tūkstančio metų, ir dabar vis dar laikomas teisinės sistemos pamatu, teisės tikslu bei universaliu bendruoju teisės principu.

galima daryti išvadą, jog teisingumas tuomet buvo lyg siekiamybė, kadangi Atėnuose vyravo kyšininkavimas, nedemokratiškas valdžios siekimas. Būtent tai paskatino Platoną iškelti klausimą, į kurį atsakymo ieškome dar ir šiandien. Šis filosofas savo požiūrį

Bėgant laikui ir tobulėjant teisinei sistemai, Platono siekiamybė į teisingumą tokį,

kokį jis apibūdino, panašėjo į realybę. Štai jau Aristotelis „Politikoje“ įtvirtino idėją, jog

Šiandien teisingumą galime nagrinėti politiniu, filosofiniu ir kitais aspektais. Štai lietuvių kalbos žodyne teisingumas apibūdinamas kaip „žmogaus teisių samprata

3 Hobbes, T. Leviatanas. Vilnius ALK pradai, 1999, p. 154

8Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 1995-03-08 nutarimas Dėl piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimo, Valstybės žinios, 1995-03-11, Nr. 22-516

negalime omenyje turėti tik teisės taikymo proceso, kadangi be įstatymų leidybos jis

aukščiausią juridinę galią Lietuvos Respublikoje turinčiame teisės akte suponuoja teisingumo principo svarbą ir reikšmę. Tai patvirtina ir jau minėtame Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo nutarime ex officio įtvirtinta taisyklė, kad šiuo principu grindžiama visa Lietuvos Respublikos teisinė sistema. Kadangi Konstitucinio Teismo nutarimai turi įstatymo galią, šia išsakyta pozicija ir privalome vadovautis, o teisingumo principą taikyti visoje Lietuvos teisinėje sistemoje. Taip pat šio principo svarbą atspindi.

  • Microsoft Word 161 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (7502 žodžiai)
  • Universitetas
  • Domantė
  • Teisingumo vykdymo samprata
    10 - 1 balsai (-ų)
Teisingumo vykdymo samprata. (2017 m. Rugpjūčio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/teisingumo-vykdymo-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 22:18
×