Teisinių santykių sąvoka ir požymiai


Įžanga. Teisinių santykių sąvoka. Visuomeninių santykių transformacija į teisinius. Teisinių santykių požymiai. Išvados. Naudota literatūra.

Kiekvieną dieną žmonės bendrauja tarpusavyje, keičiasi paslaugomis, daiktais, prekėmis, tai neišvengiama, nes vienas žmogus, be kitų pagalbos, sunkiai išgyventų, todėl yra nuolatos priverstas būti santykyje su kitais. Tai susiformulavo per visą žmonijos egzistavimo laikotarpį, pradedant nuo paprasto tarpusavio bendravimo, keitimosi gėrybėmis. Vėliau, žmogaus protui vystantis, viskas tobulėjo, sudėtingėjo, todėl atsirado taisyklės, apibrėžiančios žmonių santykius, mainus paslaugomis ir daiktais, taip šios taisyklės, papročiai išaugo į teisės normas, kurios ir apibrėžia teisinius santykius šiandien.

Šiame rašto darbe „Teisinių santykių sąvoka ir požymiai“ ketinu aptarti kaip skirtingos teisės doktrinos formuluoja teisinių santykių sąvoką ir jų bruožus. Analizuosiu kiekvieno iš doktrinų autorių požiūrius šia tema, juos analizuosiu ir lyginsiu su kitais autoriais. Šitaip tikiuosi atskleisti teisės moksle vyraujantį požiūrį į teisinius santykius ir jų bruožus, pateikti objektyvią kritiką formuojančius autorių požiūrius.

Rašto darbas sudarytas iš dviejų dalių: „Teisinių santykių sąvoka“ ir „Teisinių santykių požymiai“. Pirmojoje dalyje išskiriu socialinių santykių virtimą į teisinius, nes tai yra svarbi ir savita tema, reikalaujanti atskiro aptarimo, kuri iš dalies formuoja teisinių santykių sąvoką.

Dar prieš gilinantis į šią temą, galima suprasti, kad teisiniai santykiai yra ganėtinai plati teisės dalis, apimanti daugelį sričių, todėl ir ieškant jos sąvokos galima numanyti, kad vienos ir tikslios nebus galima lengvai surasti. Todėl šioje rašto darbo dalyje aptariamos skirtinguose teisės šaltiniuose formuluojamos teisinių santykių savokos, jos lyginamos ir analizuojamos.

Vaišvila teigia, jog mes, žmonės, tarpusavyje esame jungiami įvairių santykių – tiek ekonominių, tiek moralinių, tiek giminystės ir kitų panašių. Visi jie vadinami visuomeninias, arba socialiniais, nes susiklostę tarp žmonių ir atsiranda dėl to, kad žmonės gali veikti tik kartu ir tik tarpusavyje keisdamiesi paslaugomis, taip apsaugodami ir įgyvendindami savo interesus. Dėl šio nuolatinio tarpusavio ryšio žmonės turi būti dėl vienas kito ir šalia vienas kito. Taip susidaro visuomenė, kuri ir tampa individų tarpusavio keitimosi paslaugomis santykių kūriniu. Tačiau dideliuose socialiniuose dariniuose niekada nebūna taip, jog visų interesai tarpusavyje derėtų ir vieni kitiems nemaišytų, tai labiau panašu į utopiją. Aptardamas šią problemą, Vaišvila rašo, kad būtent dėl interesų prieštaravimo vienas kitam visuomeniniai, arba socialiniai santykiai, yra sudėtingi. Jie tampa ne tik gėriu žmogui, bet ir grėsme jo teisėms, nes šiais santykiais žmogus ne tik įgyvendina savo interesus, bet gali tapti ir kitų individų agresijos objektu. A.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2582 žodžiai)
  • Universitetas
  • Linas
  • Teisinių santykių sąvoka ir požymiai
    10 - 4 balsai (-ų)
Teisinių santykių sąvoka ir požymiai. (2015 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/teisiniu-santykiu-savoka-ir-pozymiai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 18:20
×